Przekaż 1% podatku przez Twój e-PIT

Każda z osób odprowadzających podatek, może przekazać jego 1% na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP).

Chcesz przekazać swój jeden procent? Dowiedz się, jak to zrobić!

W 2019 roku zmieniona została forma rozliczenia podatku. Możemy skorzystać z formularza PIT wypełnionego za nas przez Urząd Skarbowy, w tym przypadku również mamy możliwość zdecydowania, na jaką organizację pożytku publicznego przekażemy swój 1% podatku. Automatycznie w „urzędowym” formularzu PIT zostanie wskazana organizacja, której przekazany został 1% podatku rok wcześniej. Możemy jednak dokonać dowolnej zmiany, aby to zrobić należy wejść na stronę www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/ i zalogować się do usługi Twój e-PIT. Możemy zalogować się na 3 sposoby:

  • podając swoje dane: PESEL (albo NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r., kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od twojego pracodawcy), kwotę nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2019 r.
  • używając profilu zaufanego
  • przez aplikację mObywatel

Po zalogowaniu się, na głównym ekranie usługi widoczny będzie KRS organizacji, która w tym momencie wskazana jest jako odbiorca 1% podatku. Będzie tam można w prosty sposób zmienić wybraną organizację. Przekazywanie 1 procenta jest niezwykle proste i nie obciąża podatnika żadnymi kosztami. Można w ten sposób szybko i łatwo pomagać tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia.

Zapamiętaj ten numer! KRS 0000133538

Przekazanie 1% podatku nie zmniejsza podatku, a jedynie zmienia to, że jego jedna setna część trafia do potrzebujących zamiast do skarbu państwa. W ten sposób podatnik sam ma wpływ, na jaki cel społeczny przeznaczone zostają jego pieniądze.