Autor:

Agnieszka Damska

Data publikacji:

10.06.2022

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

Biopsja na otwartym jądrze Micro TESE

biopsja jadra micro tese

Azoospermia – czy skreśla szanse na posiadanie dzieci? | Jak wygląda zabieg biopsji na otwartym jądrze Micro TESE? | Czym różni się biopsją jądra micro TESE od tradycyjnej biopsji? | Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu biopsji jądra?

Azoospermia – czy skreśla szanse na posiadanie dzieci?

Brak plemników w nasieniu czyli azoospermia uniemożliwia mężczyznom poczęcie dziecka w warunkach naturalnych. W takim przypadku, by doszło do zapłodnienia metodą in vitro, konieczne jest pozyskanie plemników poprzez wykonanie biopsji na otwartym jądrze oraz wykorzystanie mikroskopu do badania pobranej tkanki. Zabieg wykorzystujący powiększenie mikroskopu operacyjnego nazywany jest biopsją jądra metodą Micro TESE. Zabieg ten znacznie zwiększa szansę na ojcostwo u mężczyzn walczących z niepłodnością.

Azoospermia to schorzenie, które odpowiada za 5-10 % przypadków niepłodności u mężczyzn. W zależności od przyczyny może być to stan czasowy lub nieodwracalny.

Azoospermię może powodować wiele czynników np.:

  • nieprawidłowa budowa jąder lub ich uraz,
  • przebyta chemioterapia,
  • niedrożność nasieniowodów,
  • mutacje genetyczne,
  • zaburzenia hormonalne,
  • niezdrowy tryb życia.

Jak wygląda zabieg biopsji na otwartym jądrze Micro TESE?

Czas przed zbiegiem to odpowiednia diagnostyka i ewentualna terapia hormonalna (w zależności od zaleceń lekarza i stanu indywidualnego Pacjenta). Zabieg wykonuje lekarz urolog, przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, a więc obowiązkowa jest również konsultacja z anestezjologiem. Przed samym zbiegiem należy wykonać zlecone przez lekarza badania krwi. Sam zabieg polega na nacięciu worka mosznowego i uwidocznieniu jądra. Następnie specjalista szuka miejsc, w których produkowane są plemniki. Metoda Micro TESE charakteryzuje się wykorzystaniem podczas zabiegu mikroskopu operacyjnego, który uwidacznia kanaliki nasienne, co pomaga zlokalizować obszary, w których następuje choć minimalna produkcja plemników. Pobraną w czasie zabiegu tkankę w laboratorium bada embriolog, by znaleźć prawidłowe plemniki, które są w stanie zapłodnić komórkę jajową. Zabieg trwa zazwyczaj około 2-3 godzin. Pobrany świeży materiał, można wykorzystać od razu do procedury in vitro lub przeznaczyć do mrożenia. Pacjent po kilku godzinach obserwacji może opuścić Klinikę.

Po wykonanym zabiegu głównymi zaleceniami jakie dostaje Pacjent to:

  • kompresy chłodzące na miejsce wykonywanego zabiegu
  • leki przeciwbólowe
  • możliwość wzięcia prysznicu dopiero po 48h od zabiegu
  • powrót do pełnej aktywności jest oczywiście uzależniony od indywidualnego stanu Pacjenta ale z reguły następuje po 2-3 tygodniach.

Czym różni się biopsją jądra micro TESE od tradycyjnej biopsji?

Metoda Micro TESE jest zdecydowanie skuteczniejsza, bardziej precyzyjna i niesie ze sobą dużo mniej konsekwencji i ewentualnych komplikacji. Pozwala na uzyskanie plemników nawet po dotychczasowych, nieudanych procedurach. Tradycyjna biopsja jądra polega na nakłuciu w jednym lub kilku miejscach jądra bez kontroli jakości tkanki, która jest pobierana do badania. Micro TESE pozwala na precyzyjną ocenę kanalików nasiennych czyli struktur w których produkowane są plemniki i pobranie tylko tych odpowiednich. Często zdarza się, że są to pojedyncze kanaliki, których nie można byłoby pobrać w trakcie zwykłej biopsji – stąd skuteczność micro TESE.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu biopsji jądra?

Wskazaniami do zabiegu są m. in. azoospermia, niewydolność jąder, wrodzony brak nasieniowodów, całkowita nekrozoospermia (zbyt mała ilość żywych plemników i duży odsetek plemników nieruchomych) lub nieudany zabieg rekonstrukcji nasieniowodów u mężczyzn, którzy poddali się wazektomii. Biopsja metodą Micro Tese jest wyjątkowo precyzyjna, przez co także – bardziej skuteczna. Wykonanie chirurgicznego zabiegu pod mikroskopem niweluje ryzyko powikłań pooperacyjnych, a przede wszystkim o około 1,5 raza zwiększa szanse na uzyskanie plemnika podczas biopsji.