Autor:

Bobetka

Data publikacji:

05.04.2012

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

Książeczki z naklejkami i goła stopa

Expresiątko polubiło książeczki jeszcze w okresie niemowlęcym. Zdarzało się, że "czytając" zasypiał nad lekturą. W pewnym czasie szczególnie upodobał sobie takie z naklejkami i pasjami je uzupełniał. Pamiętam, że prawdziwą furorę zrobiła dość pokaźna pt. "1000 pierwszych słów". Nie wypowiadał ich, ale miejsce do przyklejenia wskazywał bezbłędnie i naklejał naprawdę starannie. Potem był gorzej, wszystko na łapu capu, byle szybkiej i byle gdzieś pobiec.

Wczoraj byliśmy u neurologa. Pani nie pierwszy już raz spóźniła się, bagatela półtorej godziny. W tym czasu na korytarzu zdążył zebrać się dziki tłum. Rodzice oczywiście podenerwowani, starali się na nowo formować kolejkę. Dzieci na początku wyciszone, potem zaczęły szaleć.
Niedaleko nas na krzesełkach siedziała mama z niepełnosprawnym chłopcem, prawdopodobnie z porażeniem mózgowym. Trzymała w ręku książeczkę z naklejkami i usiłowała nią zainteresować swego pewnie 8-latka. Mały jednak bujał się nieustannie na krześle i wydawał dźwięki. Mama wzięła zatem jego dłoń w swoją i starała się nią przykleić jakąś tam postać. Paluszki chłopczyka odginały się maksymalnie w przeciwną stronę. Po jakimś czasie zdenerwowany rzucił książeczką. Rodzicielka kilkanaście razy z niesamowitym spokojem powtarzała "podnieś, podnieś, podnieś". Podziwiałam ją za te niezwykłe opanowanie i za siłę, która była w niej.

Popołudniu poszłam do fryzjera. Na kanapie siedziała mama z niespełna 3-letnią córeczką. Rozwiązywały zadania z czasopisma dla dzieci, a nagrodą dla małej była oczywiście naklejka. Dla tej dziewczynki, najmniejszego problemu nie stanowiło liczenie do 10, nazywanie kolorów (również w języku angielskim), wskazywanie kierunków w przestrzeni. Doskonale radziła sobie też z pojęciem większy, mniejszy, tyle samo. Patrzyłam i rozkoszowałam się. Mama malutkiej pewnie uważa te umiejętności w tym wieku za oczywiste. Zapewne nie zdaje sobie sprawy, iż dla innych dzieciaczków ... to Himalaje i muszą je z mozołem zdobywać.

Jeden dzień. Dwoje zupełnie mi obcych dzieci. Jeden wspólny temat - naklejki i tak wiele różnic. I w tym wszystkim moje rozmyślania o Expresiku, o jego dotychczasowych postępach i przyszłości.

Wieczorem pojechaliśmy do marketu. Był już najwyższy czas na przedświąteczne zakupy. Nie wiem .... Mam chyba alergię, bo kolejny raz z rzędu, właśnie tam złapał mnie straszliwy skurcz stopy. Musiałam stać na posadzce bez buta. Po chwili pokuśtykałam do kasy. Tam ból złapał mnie ponownie i nie patrząc na zdziwione spojrzenia, znów pokazałam gołą stopę. Nakazałam moim mężczyznom zanieść zakupy do samochodu i potem po mnie wrócić. Mąż zażartował, że czas na wymianę zużytej mamy na nową. Dla Expressa, po nadmiarze marketowych bodźców, to już było za wiele. Rozpłakał się straszliwie i uderzył pięścią tatuśka. Zaczął spazmować, że on nie chce innej mamusi, bo ona będzie na niego krzyczała. Przytuliłam go mocno, powoli uspokoił się w moich ramionach. Dodał, że on mnie tu nie zostawi. Jestem szczęściarą!!!

Komentarze

 • nela81

  05/04/2012 - 18:04

  Ależ Ty jesteś bezwstydna, tak rozbierać przez obcymi a fe fe ;)
  Kochana Ty podziwiasz ją a ja Ciebie bo Ty robisz dokładnie tak samo chociaż pewnie wcale tego tak nie odbierasz. Codziennie walczysz o zdrowie Waszego syna, codziennie się uczycie, ćwiczycie. To też wymaga cierpliwości i chęci. Każde dziecko chciało by mieć takich rodziców :)
  Buziaki

 • avatar
  martencja

  05/04/2012 - 20:04

  Bobetko pamiętaj,że Ty dla Expresika jesteś najlepszą Mamą pod słońcem i nie dziwi mnie,że ma ochoty na wymianę,bo w każdym Twoim wpisie czuć miłość jaką obdarowujesz swoje dziecko!
  WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

  Serduszko-13.06.05r 7/8t Kruszynka- 07.04.06r 7/8t Słoneczko-09.04.099/10t
  moją drogę oświetlają 3 gwiazdy
  Karolinka ur. 22.12.2006 27tc,
  Agatka ur.11.04.2011 39tc
  jak dobrze,że są...moje dwa serduszka
 • avatar
  Agatka

  06/04/2012 - 14:04

  Fakt, szczęściara z Ciebie! Rośnie Ci prawdziwy rycerz!!
  Spokojnych Świąt :-)


  http://www.suwaczki.com/tickers/zpdoxqpk5iifc0l8.png
  http://agatkaboj.blogspot.com/
 • avatar
  sina

  06/04/2012 - 15:04

  Cudowne Dziecko ;). Jesteś wielką szczęściarą :)
  Dla Wielkiej Szczęściary, Cudownego Expresika i taty - moc życzeń świątecznych ;)

  Mama 5 Aniołków
  Mama Dziedzica urodzonego 19 stycznia 2010 ;)
  Mama Spadkobierczyni urodzonej 7 stycznia 2015 ;)
  https://dziedzicispolka.wordpress.com/