Autor:

admin

Data publikacji:

09.10.2019

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

Oświadczenie w sprawie wypowiedzi profesora Jana Tadeusza Dudy na temat in vitro

stop

Po raz kolejny w debacie publicznej na temat leczenia niepłodności przekroczone zostały granice. Prof. Jan Tadeusz Duda, kandydat do Senatu RP, podczas wczorajszej debaty przedwyborczej w Krakowie nazwał leczenie in vitro "eksperymentem medycznym". Zakwestionował również jego zgodność z konstytucją, powołując się na artykuł 39., który mówi, że "nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody". Duda zaznaczył również, że wybór konkretnych plemników wykorzystanych do zapłodnienia komórki jajowej to "niesłychana pycha i brak odpowiedzialności ludzi, którzy podejmują się tego wobec przyszłych losów tego człowieka, którego życie w ten sposób się rozpoczyna".

Jako stowarzyszenie będące rzecznikiem niepłodnych pacjentów stanowczo sprzeciwiamy się prowadzeniu publicznej debaty o in vitro w oparciu o ideologię i w oderwaniu od naukowo potwierdzonych faktów medycznych. Rzekomy “eksperyment” trwa już 40 lat i urodziło się dzięki niemu ponad 8 mln dzieci. To wystarczająco dużo by potwierdzić skuteczność i zbadać ryzyka związane z metodą in vitro.

Od 17 lat apelujemy o szacunek oraz bezpieczne i uczciwe regulacje dla niepłodnych pacjentów oraz ich dzieci urodzonych dzięki leczeniu niepłodności, a także o szeroki dostęp do leczenia niepłodności w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Słysząc kolejne, skandaliczne wypowiedzi domagamy się, aby państwo polskie zajęło się obroną swoich obywateli przed naruszaniem ich dóbr osobistych, a spokój naszych rodzin jest naszym dobrem osobistym.