Autor:

admin

Data publikacji:

30.08.2019

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

Ministerstwo (nie)odpowiada

Ministerstwo Zdrowia

Otrzymaliśmy odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia na nasze pytanie o wyniki "Programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce na lata 2016–2020"

Ministerstwo informuje, że od czerwca 2017 roku do czerwca 2019 do programu przystąpiły 2734 pary. Niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania ile dzieci urodziło się dzięki programowi oraz u ilu par udział w programie zakończył się ciążą.

Z odpowiedzi Ministerstwa dowiadujemy się:

„Program nie zakłada zwiększenia liczby urodzeń tylko poprawę diagnostyki i leczenia, wskaźnik liczby ciąż był mylący dla oceny skuteczności Programu.’’

Jeszcze w 2018 roku MZ informowało, że u 1300 przebadanych par uzyskano 70 ciąż. Oznacza to, że skuteczność programu to zaledwie 5%, a urodzenie jednego dziecka  kosztowało 440 tys. zł. Dla porównania – dzięki rządowemu programowi refundacji leczenia niepłodności metodą in vitro urodziło się około 22 tysiące dzieci (ok. 10 tysięcy z zarodków poddanych kriokonserwacji), a koszt urodzenia dziecka w ramach programu wyniósł 11.200 zł.

Przypominamy, że Ministerstwo Zdrowia zmodyfikowało "Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce na lata 2016–2020" - z mierników skuteczności zniknął wskaźnik, który zakładał potwierdzenie ciąży klinicznej u 30% par uczestniczących w programie a Ministerstwo przestało badać wskaźnik tłumacząc, że „pary uczestniczące w programie nie mają obowiązku informowania ośrodka o tym, że zaszły w ciążę".
Ten program nie jest uczciwy ani w stosunku do pacjentów ani do podatników.

Poniżej zamieszczamy pismo Ministerstwa Zdrowia.