Autor:

admin

Data publikacji:

28.10.2021

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności 2021

european fertility week 2021

 

U NAWET 40% NIEPŁODNYCH PAR przyczyną niepłodności jest czynnik męski – CZAS ZMIERZYĆ SIĘ Z TYM PROBLEMEM!

Jak co roku, pierwszy tydzień listopada to Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności, którego tegoroczna edycja poświęcona jest problemowi niepłodności męskiej oraz zdrowiu mężczyzn.

Od 2016 r. w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Niepłodności mówimy głośno temat problemów związanych z płodnością oraz działamy na rzecz równego dostępu do leczenia niepłodności w całej Europie. W tym roku, wraz z Fertility Europe - ogólnoeuropejską organizacją skupiającą stowarzyszenia pacjentów zmagających się z niepłodnością -  postanowiliśmy rzucić światło na problem (nie)płodności mężczyzn. Chcemy przeciwstawić się napiętnowaniu i stygmatyzacji niepłodności męskiej oraz pomóc Wam stawić czoła temu narastającemu problemowi.

Kampania „Męska (nie)płodność. Podejmij wyzwanie!” zostanie przeprowadzona jednocześnie w różnych krajach europejskich, aby jej celem jest podniesienie świadomości na temat czynników związanych ze stylem życia wpływających na płodność. Chcemy dostarczyć Wam jak najwięcej informacji na temat wsparcia i możliwości leczenia dostępnych w różnych krajach.

Kampania będzie miała wiele wymiarów. Chcemy rozmawiać z Wami - facetami. Wzmocnić Was, dać Wam wiedzę na temat tego jak dbać swoją płodność, ale również siłę i odwagę do tego, żeby zmierzyć się ze swoją niepłodnością.  

Będziemy też rozmawiali z politykami - w ramach kampanii europejscy interesariusze zdrowia publicznego zajmą się bieżącymi problemami w zakresie dostępności badań przesiewowych i leczenia niepłodności, ale też lukami w programach edukacyjnych oraz omówią potencjalne rozwiązania w celu zapewnienia równego dostępu do opieki nad niepłodnością dla wszystkich w całej Europie. W wirtualnym spotkaniu 3 listopada udział wezmą posłowie do Parlamentu Europejskiego Predraga Freda Maticia (Chorwacja, S&D), Francisa Fitzgeralda (Irlandia, EPL) oraz Bartosz Arłukowicz (Polska, EPL), wybitni naukowcy oraz przedstawiciele europejskich i krajowych towarzystw medycznych i organizacji pacjentów w sferze zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, a także eksperci andrologii i rzecznicy zdrowia mężczyzn.

„Ponad 25 milionów obywateli Unii Europejskiej jest dziś dotkniętych niepłodnością, przy czym niepłodność z udziałem czynnika męskiego występuje w około 40% przypadków. Jednak temat niepłodności męskiej jest dużym tabu, a mężczyźni często pozostają poza dyskusją na temat własnego zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego” – wyjaśnia Satu Rautakallio-Hokkanen, przewodnicząca Komitetu Wykonawczego Fertility Europe. – „Aby zmniejszyć piętno i znormalizować dyskusję na temat męskiej płodności i zdrowia seksualnego, potrzebna jest większa świadomość i edukacja w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego mężczyzn i kobiet” – dodaje.

Dr Carlos Calhaz-Jorge, przewodniczący Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE), również zauważa, że ​​„1 na 6 par na świecie cierpi na niepłodność. Kwestia dostępności leczenia i równego dostępu do niego jest kluczowa, ponieważ wiele par doświadcza znacznych trudności finansowych i czasami nie jest w stanie dokończyć leczenia ze względu na bardzo wysokie koszty terapii. (...)”.

„Sprawozdanie na temat sytuacji w zakresie zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych” w UE, przyjęte przez Parlament Europejski w czerwcu tego roku, wzywa państwa członkowskie do zapewnienia wszystkim osobom w wieku rozrodczym dostępu do leczenia niepłodności. Podkreśla również znaczenie kwestii związanych z płodnością, profilaktyką niepłodności i niepłodnością w UE jako kwestii zdrowia publicznego”.

Badania pokazują, że aż jedna na sześć par na całym świecie cierpi na niepłodność, a niektóre raporty ostrzegają, że do 2040 r. każda para będzie potrzebowała wsparcia medycznego w poczęciu dziecka! Dlatego tak istotna jest profilaktyka. Aby zminimalizować te zatrważające prognozy powinniśmy stawić czoła problemom płodności już dzisiaj, prowadząc zdrowszy tryb życia i aktywnie dbając o nasze zdrowie seksualne i reprodukcyjne.

Kampania EFW powstała we współpracy z Europejskim Towarzystwem Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE), Inicjatywą Zdrowia Reprodukcyjnego Mężczyzn (MRHI), Europejską Akademią Andrologii oraz Europejskim Parlamentarnym Forum Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych (EPF).

O Fertility Europe

Fertility Europe to ogólnoeuropejska organizacja reprezentująca stowarzyszenia pacjentów zajmujące się niepłodnością. Fertility Europe ma siedzibę w Brukseli. Zrzesza 26 stowarzyszeń członkowskich z 24 krajów i jest partnerską organizacją ESHRE. Stowarzyszenia Nasz Bocian jest aktywnym członkiem Fertility Europe.

  Szukasz wsparcia? Informacji?

  • Dołącz do naszej grupy Niepłodność po męsku na Facebooku
  • Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji lekarskich z zakresu leczenia niepłodności męskiej na naszym FORUM
  • Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji psychologicznych dla osób doświadczających niepłodności na naszym FORUM
  • W dziale Niepłodność męska znajdziesz artykuły związane z męską płodnością i niepłodnością

  Zobacz też: