Autor:

admin

Data publikacji:

04.11.2019

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności 2019

efw 2019

Już od dzisiaj wraz z wieloma europejskimi organizacjami zrzeszonymi w Fertility Europe będziemy obchodzić Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności, a tematem tegorocznej edycji będzie edukacja o płodności #MowmyoPlodnosci. Nasze media społecznościowe pełne będą informacji o płodności i niepłodności, tak by te kwestie nie były już nigdy tematem tabu. Chcielibyśmy, by nasze, Wasze i znajome dzieci wiedziały, co mogą zrobić, by zadbać o swoją płodność, planować rodzinę, a także gdzie szukać pomocy medycznej, jeśli doświadczą niepłodności. I by NIGDY nie musiały z tego powodu wstydzić się i cierpieć w samotności!

Stowarzyszenie NASZ BOCIAN to od 19 lat, nieustannie, dziesiątki tysięcy ludzi, z których wielu doczekało się już dzieci i chce dla nich edukacji! Nasze nastoletnie dzieci chcą i powinny wiedzieć, jak funkcjonuje płodność człowieka.

Warto też wiedzieć czym zajmują się nasze siostrzane europejskie organizacje działające na rzecz pacjentów dotkniętych niepłodnością.
I tak na przykład w Belgii edukują pracodawców, jak zorganizować i ułatwić pracę kobietom podczas ich leczenia niepłodności. W Finlandii przygotowują kampanię edukacyjną o tym, jak rozmawiać w przestrzeni publicznej o dzieciach urodzonych dzięki dawstwu. Mija tam właśnie 18 lat od kiedy całkowicie zrezygnowano z anonimowego dawstwa, a pełnoletnie dzieci uzyskują dostęp do danych dawców. W Serbii negocjują wysokość refundacji czwartej próby in vitro.

A w Polsce? My mamy znacznie mniej czasu na konstruktywne projekty, ponieważ musimy pisać kolejny list protestacyjny - tym razem w sprawie nominacji Krajowego Konsultanta ds. Genetyki Klinicznej. Nominowany przez Ministra Zdrowia prof. Kochański znany jest z negatywnego stosunku do dzieci urodzonych dzięki in vitro oraz niechęci do korzystania z badań naukowych w ocenach procedur medycznych. Tak bardzo nam się marzy, żeby edukacja, nauka i medycyna zatriumfowały wreszcie w naszym kraju i wyparły przesądy i uprzedzenia.

W tegorocznej edycji Tygodnia Niepłodności (European Fertility Week 2019) Fertility Europe i organizacje członkowskie apelują do prawodawców europejskich o wprowadzenie edukacji o płodności do szkół. Dążymy także do wspierania personelu medycznego i nauczycieli, by potrafili rozmawiać z młodymi ludźmi o codziennych zwyczajach i planach, które wpływają na ich płodność i plany założenia rodziny.

Już w środę 6 listopada o godzinie 19.00 zapraszamy Was i młodzież do wspólnego uczestnictwa w webinarium, które przygotowaliśmy dla młodzieży. Zachęcamy Was do wspólnego uczestnictwa.