rodzeństwo

Magdalena Kruk-Rogucka - doktor nauk społecznych, psycholożka i psychoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem pracy dla Ośrodka Adopcyjnego TPD w Warszawie, wykładowczyni Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie

Moderator: Osoby zatwierdzające - po adopcji

Zablokowany
[email protected]
Posty: 8
Rejestracja: 11 sty 2017 09:24

rodzeństwo

Post autor: [email protected] »

Jestem mamą adopcyjną dwójki dzieci.Córka oprócz adopcyjnego brata ma również dwoje biologicznego rodzeństwa starszy brat i siostra.Dzieci najprawdopodobniej wychowują się z biologiczną mamą.Z dziećmi otwarcie rozmawiam na temat adopcji ale córka w tej chwili 14 lat niewie o istnieniu biologicznego rodzenstwa.Jest wrażliwą dziewczynką i obawiam się jak ta wiadomość mogłaby wpłynąć na jej psychikę. Fakt że została oddana tylko ona lub ewentualna chęć odnalezienia rodzeństwa.Postanowilam wyjawić tę wiadomość dopiero kiedy będzie dorosła.Córka jakby coś czuła często mówi mi że jej mażeniem jest posiadanie jeszcze starszego brata i siostry.Obecnie ma mlodszego adopcyjnego brata i bardzo się kochają. Niewiem czy w tym przypadku postępuję slusznie i czy nie będzie miala do mnie żalu o zatajenie prawdy.
Agak
Magdalena Kruk
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 174
Rejestracja: 24 lip 2012 15:50

Re: rodzeństwo

Post autor: Magdalena Kruk »

Dzień dobry,
podejrzewam, że w jakimś momencie życia Dzieci zadały pytanie o stan Państwa wiedzy o rodzinie biologicznej, w tym o braci / siostry. Okazuje się, że informacje o rodzeństwie biologicznym są dla dzieci adoptowanych często bardziej istotne i łatwiejsze w uporządkowaniu, niż te o rodzicach biologicznych. Moim zdaniem odpowiedź zgodna ze stanem faktycznym jest najlepsza i najbezpieczniejsza, choć nie zawsze prosta. Temat zapewne powróci, warto szczerze powiedzieć, co było motywacją w udzieleniu takiej, a nie innej odpowiedzi. Dla osób adoptowanych niezwykle istotna jest świadomość, że w poszukiwaniu swoich korzeni mogą liczyć na wsparcie i zrozumienie rodziny adopcyjnej, zwłaszcza rodziców, bez obawy o ich zranienie, czy odtrącenie.
Proszę pisać w razie dalszych pytań.
Pozdrawiam,
Magda Kruk-Rogucka
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Po adopcji - pytania do eksperta”