Zarządzenie w trybie art.109 krio

Dyskusja na temat wszystkiego co dotyczy rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowii rodzinnych i szeroko rozumianej tematyki rodzicielstwa zastępczego.

Moderator: Moderatorzy rodzicielstwo zastępcze

asafavidan
Posty: 78
Rejestracja: 07 paź 2015 21:43

Re: Zarządzenie w trybie art.109 krio

Post autor: asafavidan »

Czy ktoś z Was wie może, jaki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny, jeśli RB się nie stawią na tę sprawę?
Z tego co słyszałam, nie mieszkają już w miejscu, w którym myślałam (i myślał MOPS, i sąd), oczywiście nie poinformowali nikogo, że zmienili miejsce zamieszkania, i obawiam się, że wezwania do nich mogły nie dotrzeć. Co wtedy? Sąd będzie ich poszukiwał?
asafavidan
Posty: 78
Rejestracja: 07 paź 2015 21:43

Re: Zarządzenie w trybie art.109 krio

Post autor: asafavidan »

No więc tak, rodzice się nie stawili, ale sędzia odroczyła rozprawę.
W dniu rozprawy rodzice wysłali do sądu faks, w którym wyjaśnili dlaczego ich nie ma i poprosili o możliwość wysłuchania. Sędzia przychyliła się do ich prośby.
Ponadto sędzia wiedząc o tym, że złożyli w innym mieście wniosek o przywrócenie praw co do innego dziecka, zleciła ponowny wywiad środowiskowy, zakładając że ich sytuacja mogła przecież ulec poprawie.
I tak mamy wyznaczony następny termin za dwa miesiące (w naszym sądzie sprawy są zawsze co mniej więcej 2-3 miesiące).
Sprawa o kontakty toczyła się 1,5 roku, sprawa o alimenty także ponad rok.
Ile potoczy się ta - jak widać, można śmiało założyć taki sam okres.
Jestem załamana.
bloo
Członek Stowarzyszenia
Posty: 10041
Rejestracja: 13 kwie 2008 00:00

Re: Zarządzenie w trybie art.109 krio

Post autor: bloo »

Taak. Kiedyś na blogu Pikusia, który opisywał dość skomplikowaną sprawę, przeczytałam komentarz:
"pozostaje ufać w mądrość sądu"

byłoby to bardzo zabawne, gdyby nie to, że wcale :(
Mogę Cię jedynie przytulić :(
asafavidan
Posty: 78
Rejestracja: 07 paź 2015 21:43

Re: Zarządzenie w trybie art.109 krio

Post autor: asafavidan »

Bloo dziękuję za ciepłe słowa.
Jeśli taka sytuacja jak nasza nie jest dla sądu przesłanką do pozbawienia RB praw, to ja już nie wiem co jest.
Miniula
Posty: 755
Rejestracja: 16 kwie 2012 19:38

Re: Zarządzenie w trybie art.109 krio

Post autor: Miniula »

To chyba odpowiedni wątek.
Bardzo proszę o pomoc, zwracam się do Was jako fachowców od RZ.
Moja znajoma ma bardzo skomplikowaną sytuację, nie bardzo mogę się wgłębiać w szczegóły, jedynie to, co najważniejsze:
1. Jest po rozwodzie, sąd przyznał opiekę ojcu.
2. Jej były mąż alienuje dzieci.
3. Dzieci mają duże problemy - emocjonalne, z nauką (pomimo ponadprzeciętnej inteligencji), z zachowaniem (syn zaczął manipulować dorosłymi, wobec matki zaczął stosować przemoc, córka także już matkę uderzyła - ma 11 lat).
4. W związku z alienacją, ona nie jest w stanie udzielić dzieciom pomocy.
Toczą się sprawy w sądzie. Znajoma zaczęła myśleć o zabezpieczeniu dzieci na czas postępowania w RZ. Po pierwsze - będą bezpieczne, bo nie będzie miejsca na manipulowanie nimi, po drugie będzie miała szansę na normalne kontakty z nimi, po trzecie pojawi się szansa na zaobserwowanie jak wygląda sytuacja niesterowana przez ojca.
I teraz
- czy jest możliwe wskazanie przez RB potencjalnej RZ,
- jak oceniacie sensowność tego kroku, tj. wnioskowania o umieszczenie dzieci w RZ,
- w jakim zakresie sąd może przyznać kontakty rodzicom,
- czy dzieci mogą być urlopowane na weekendy, wakacje,
- w jakim zakresie RZ będzie miała możliwość pracy terapeutycznej z dziećmi,
- czy jest możliwe wskazanie, by dzieci były w RZ poza powiatem (mieszkają z ojcem 50 km od szkoły, matka chciałaby żeby RZ była z okolic szkoły - logiczne - dojazdy).
Dzieci nie są małe, mają 11 i 14 lat.
W razie czego proszę o kontakt na prive. Będę bardzo wdzięczna.

Cuda czasami przybierają formę, jakiej się nie spodziewaliśmy, o jaką nie prosiliśmy, jaka może nas niekiedy przerażać. Ale nadal są cudami, odpowiedzią na nasze modlitwy... A może po prostu wynikiem naszej pracy...

Miniek już Miniulowy :love:

Nela8


Pikuś Incognito
Moderator
Posty: 452
Rejestracja: 29 gru 2015 22:11

Re: Zarządzenie w trybie art.109 krio

Post autor: Pikuś Incognito »

Miniula, troszkę doprecyzuję. Twoja znajoma powinna złożyć do sądu wniosek o ograniczenie praw rodzicielskich dla ojca dzieci, poprzez umieszczenie ich w rodzinie zastępczej.
Trudno ocenić zasadność takiej decyzji nie znając jakichś szczegółów. Jednak, jeżeli dzieciom dzieje się krzywda, to jest to najprostszy (i być może jedyny) sposób, aby im pomóc. Zadaniem sędziego będzie wydanie właściwego postanowienia.

Wskazanie rodziny zastępczej przez mamę biologiczną jest możliwe, a w tym przypadku nawet wskazane, ponieważ chętnych do opieki zastępczej nad nastolatkami nie jest łatwo znaleźć (a już znalezienie takiej, która będzie mieszkała w pobliżu szkoły – niemal graniczy z cudem). Bardzo często w takich przypadkach poszukuje się rodziny wśród krewnych (np. rodzeństwa rodziców biologicznych). Sąd może ustanowić ich tymczasową rodziną zastępczą, dając np. pół roku czasu na ukończenie szkolenia dla rodziców zastępczych. Wszystko następuje bardzo szybko (a przynajmniej dość szybko), bo wystarczy pozytywna opinia kuratora sądowego.

W kwestii kontaktów, to można jedynie stwierdzić, że rodzice biologiczni mają prawo spotykać się ze swoimi dziećmi. Najczęściej warunki ustalają rodzice zastępczy, a jeżeli to nie odpowiada biologicznym, to mogą wnioskować do sądu o ich uregulowanie.
Najczęściej jednak sąd nie wyraża zgody na wyjazdy weekendowe, czy wakacyjne. W końcu z jakiegoś powodu dzieci z nimi nie mieszkają. Ale nie jest to regułą. Mieliśmy kiedyś podobny przypadek. Dzieci mieszkały z mamą i została wszczęta sprawa o ograniczenie jej władzy rodzicielskiej. Na ten czas zostały one umieszczone u nas (w PR). Po kilku tygodniach mocno zaczął się angażować tata dziewczynek, więc po kilku miesiącach sąd wyraził zgodę na dłuższe urlopowania za zgodą rodziny zastępczej.

Co do terapii, to wszystko zależy od chęci i możliwości rodziców zastępczych.
Natomiast przyszła mi do głowy jeszcze jedna kwestia. Nie wiem jaka jest sytuacja prawna mamy dzieci, ale jeżeli przypadkiem jest ona pozbawiona władzy rodzicielskiej, a przewidywane są problemy z ojcem (gdy wszczęte zostanie postępowanie), to może warto zadbać, aby sąd w swoim postanowieniu dał rodzicom zastępczym prawo decydowania w sprawach medycznych.
Nie pytaj "dlaczego?". I tak nie uzyskasz odpowiedzi.



Adres bloga o naszym pogotowiu:

http://pikusincognito.blogspot.com
Miniula
Posty: 755
Rejestracja: 16 kwie 2012 19:38

Re: Zarządzenie w trybie art.109 krio

Post autor: Miniula »

Pikuś Incognito serdecznie dziękuję. Przekazała Twoje uwagi.
A czy są tu może RZ w Warszawy?

Cuda czasami przybierają formę, jakiej się nie spodziewaliśmy, o jaką nie prosiliśmy, jaka może nas niekiedy przerażać. Ale nadal są cudami, odpowiedzią na nasze modlitwy... A może po prostu wynikiem naszej pracy...

Miniek już Miniulowy :love:

Nela8


bloo
Członek Stowarzyszenia
Posty: 10041
Rejestracja: 13 kwie 2008 00:00

Re: Zarządzenie w trybie art.109 krio

Post autor: bloo »

:)
Miniula
Posty: 755
Rejestracja: 16 kwie 2012 19:38

Re: Zarządzenie w trybie art.109 krio

Post autor: Miniula »

bloo tak czekałam na Ciebie :-D Wyślę Ci prive.
A w międzyczasie tak zwanym, może komuś jeszcze coś do głowy wpadnie.

Cuda czasami przybierają formę, jakiej się nie spodziewaliśmy, o jaką nie prosiliśmy, jaka może nas niekiedy przerażać. Ale nadal są cudami, odpowiedzią na nasze modlitwy... A może po prostu wynikiem naszej pracy...

Miniek już Miniulowy :love:

Nela8


lidzik70
Posty: 7
Rejestracja: 07 sty 2015 11:14

Re: Zarządzenie w trybie art.109 krio

Post autor: lidzik70 »

Miniula , a czy znajdzie się rodzina zastępcza, która przyjmie 14-sto letnie dziecko, bo jeśli takowa się nie znajdzie to sędzia skieruje dzieci do domu dziecka. U nas bardzo trudno jest z rodzinami dla starszych dzieci.
Miniula
Posty: 755
Rejestracja: 16 kwie 2012 19:38

Re: Zarządzenie w trybie art.109 krio

Post autor: Miniula »

lidzik70 no i tu jest problem, bo takie informacje też mama dostała :(
W tej sytuacji jest spanikowana, bo nie wie co robić, DD nie wchodzi w grę :(

Cuda czasami przybierają formę, jakiej się nie spodziewaliśmy, o jaką nie prosiliśmy, jaka może nas niekiedy przerażać. Ale nadal są cudami, odpowiedzią na nasze modlitwy... A może po prostu wynikiem naszej pracy...

Miniek już Miniulowy :love:

Nela8


lidzik70
Posty: 7
Rejestracja: 07 sty 2015 11:14

Re: Zarządzenie w trybie art.109 krio

Post autor: lidzik70 »

Miniula, a czy tata i dzieci mają jakiegoś kuratora, który przygląda się funkcjonowaniu tej rodziny a mama czy nie jest wstanie zawalczyć o siebie i dzieci? Nie wiem czy ma odebrane prawa do opieki ale jeśli nawet ma, to też ma szanse po ustabilizowaniu sytuacji życiowe do odzyskania dzieci.Wiem ,że na to potrzeba czasu, ale tam jest 11letnie dziecko , które jeszcze przez długi czas będzie potrzebowało matki. Poza tym jeśli dzieci trafią do RZ a będą stwarzały duże problemy to RZ też nie wytrzyma i dzieci mogą wylądować w ośrodku socjoterapeutycznym , czy też DD.
Miniula
Posty: 755
Rejestracja: 16 kwie 2012 19:38

Re: Zarządzenie w trybie art.109 krio

Post autor: Miniula »

lidzik70 tata nie ma żadnego kuratora, dzieci też nie (nie ma podstaw, bo to "porządna rodzina"), mama ma władzę ograniczoną. Reszta na priv

Cuda czasami przybierają formę, jakiej się nie spodziewaliśmy, o jaką nie prosiliśmy, jaka może nas niekiedy przerażać. Ale nadal są cudami, odpowiedzią na nasze modlitwy... A może po prostu wynikiem naszej pracy...

Miniek już Miniulowy :love:

Nela8


Pikuś Incognito
Moderator
Posty: 452
Rejestracja: 29 gru 2015 22:11

Re: Zarządzenie w trybie art.109 krio

Post autor: Pikuś Incognito »

A czy nikt z rodziny nie zdecyduje się podjąć opieki zastępczej?
Może mama (czyli babcia dzieci), siostra, ciocia...
Wydaje mi się, że sytuacja jest bardzo skomplikowana. Skoro mama ma ograniczone prawa, to też był jakiś powód. Sąd może potraktować jej wniosek jako próbę rozgrywki między byłymi małżonkami.
Może na początek zwrócić się do pomocy społecznej, aby zrobiła wywiad. Jeżeli uzna, że dzieci w jakikolwiek sposób są krzywdzone, to sama złoży wniosek do sądu. Może nauczyciele w szkole widzą, że coś jest nie tak. Przecież wniosek o ograniczenie praw może złożyć każdy ... nawet sąsiad. Im ta osoba (czy instytucja) jest bardziej wiarygodna, tym lepiej.

A najbardziej to jestem za tym, co zaproponowała lidzik70. Niech się mama ogarnie i złoży wniosek o przywrócenie pełni praw rodzicielskich.
Nie pytaj "dlaczego?". I tak nie uzyskasz odpowiedzi.



Adres bloga o naszym pogotowiu:

http://pikusincognito.blogspot.com
Pockahontas
Posty: 2897
Rejestracja: 06 wrz 2012 15:13

Re: Zarządzenie w trybie art.109 krio

Post autor: Pockahontas »

Miniula, rozumiem, że nie chcesz pisać o szczegółach sprawy, ale moim zdaniem, kierunek działań zależy w dużym stopniu od tego z jakiego powodu mama aktualnie nie opiekuje się dziećmi i od kiedy tak jest, jak przebiegało ograniczenie praw.
Oczywiście, można starać się o przywrócenie opieki bezpośrednio mamie, ale zakładam, że takie kroki już podejmowała i nie udało się bądź ocenia sprawę jako z góry przegraną i dlatego nie próbuje. Wydaje mi się także, iż jeśli dzieci stosują przemoc wobec mamy (nawet jeśli są do tego manipulowane), to na obecnym etapie sąd nie może uznać jej za "wydolnego" opiekuna. Dzieci są już duże, więc zapewne zapytane, nie zechcą z nią zamieszkać. Opcja rz wydaje mi się w tej sytuacji bardzo dobrym pomysłem i radziłabym iść w tym właśnie kierunku - da to szansę na obiektywizację trudnych relacji oraz zapewni dzieciom bezpieczne środowisko do ich przepracowania, jak również wyrówna szanse mamy na kontakty.
Niestety, bez znajomości szczegółów, nie jestem w stanie radzić co i jak robiłabym tu po kolei.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzicielstwo zastępcze”