BADANIE BIOCHEMII NASIENIA

Tutaj można "plotkować" o męskich sprawach

Moderator: Moderatorzy o plemnikach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
K i G
1% dla bociana
Posty: 212
Rejestracja: 02 kwie 2016 10:04

BADANIE BIOCHEMII NASIENIA

Post autor: K i G »

Witam serdecznie,

Lekarz androlog zalecił mężowi wykonanie badania biochemii nasienia. W związku z tym, iż jest to badanie bardzo pomocne w celu oceny poszczególnych elementów męskiego układu płciowego, a za mało powszechne proszę w wymianę wiedzy i doświadczeń na ten temat.
źródło: https://www.klinikainvicta.pl/wp-content/uploads/2015/04/Zaawansowane-metody-diagnostyki-nieplodnosci-meskiej.pdf pisze:W nasieniu możemy także oceniać poziom fruktozy, cynku, kwasu cytrynowego, kwaśnej fosfatazy. Powyższe badania stosujemy do oceny funkcjonalności pęcherzyków nasiennych.
Podejrzewam, że właśnie o takie badania chodziło lekarzowi, bo jak dzwoniłam na infolinię Polskich klinik leczenia niepłodności i pytałam o biochemie nasienia to żaden konsultant nie wiedział o co mi chodzi. Lekarz uprzedził, że ciężko będzie znaleźć placówkę w której takie badanie da się wykonać.

-- 22 maja 2016 11:40 --

Udało mi się wyszukać w internecie parę dodatkowych informacji na ten temat:
źródło (niestety z 2014 r.): https://www.nasztomaszow.pl/aktualnosci/profilaktyka-jest-wazna-rowniez-dla-mezczyzn pisze: Klinika Salve Medica jako jedyna w Polsce wykonuje badania biochemiczne plazmy nasienia, które oznaczają markery funkcjonowania gruczołu płciowego męskiego i są to:
Kwas cytrynowy — marker czynności gruczołu krokowego - jest wydzielany przez prostatę. Niedostateczne wydzielanie kwasu cytrynowego ma miejsce w przypadkach stanu zapalnego gruczołu krokowego. Kwas cytrynowy może odgrywać rolę w utrzymaniu równowagi osmotycznej w nasieniu, co może mieć wpływ na funkcjonowanie i budowę morfologiczną plemników.
Fruktoza — marker czynności pęcherzyków nasiennych - jest wydzielana przez pęcherzyki nasienne, których wydzielina jest głównym składnikiem ejakulatu. Ilość fruktozy w nasieniu odzwierciedla funkcję wydzielniczą pęcherzyków nasiennych. Zmniejszone wydzielanie płynu z pęcherzyków nasiennych ma miejsce w przypadkach hipoandrogenizmu, po infekcjach pęcherzyków nasiennych i w przypadkach wrodzonej agenezji pęcherzyków nasiennych.
Fruktoza skorygowana — niska zawartość fruktozy może mieć wpływ na ruchliwość plemników. Dla oceny tego parametru oblicza się koncentrację fruktozy skorygowanej w oparciu o koncentrację plemników o ruchu postępowym.
α-glukozydaza obojętna (NAG) — marker czynności najądrzy
W najądrzu zachodzi jeden z najistotniejszych etapów dojrzewania plemników, czyli uzyskanie przez nie zdolności ruchu. Przewlekłe stany zapalne najądrza prowadzą do asthenozoospermii, zaburzeń w budowie morfologicznej plemników oraz fragmentacji chromatyny plemnikowej. U pacjentów z azoospermią i prawidłowym poziomem androgenów w krwi obwodowej, aktywność α-glukozydazy obojętnej w plazmie nasienia, jest niezawodnym znacznikiem funkcji najądrza i jego udziału w tworzeniu ejakulatu. Pacjenci z azoospermią i obustronną niedrożnością pomiędzy najądrzami a przewodem wytryskowym, mają bardzo niską aktywność α-glukozydazy obojętnej w plazmie nasienia.
źródło: http://dolinabiotechnologiczna.pl/diagnostyka-laboratoryjna-2/biotechnologia-medyczna-diagn/diagnostyka-laboratoryjna-nasienia/?print=print pisze: Badania biochemiczne nie są rutynowo wykonywane podczas oceny nasienia, natomiast po stwierdzeniu nieprawidłowości można z ich pomocą dokonać oceny poszczególnych elementów męskiego układu płciowego: prostaty, pęcherzyka nasiennego i najądrza. Odpowiedni skład płynu nasiennego zapewnia odpowiednią żywotność plemników (kwas cytrynowy pełni funkcję osmotyczną) , daje im energię do ruchu (fruktoza jako paliwo), zawartość enzymów wskazuje na prawidłowość funkcji nabłonka plemnikotwórczego. Szczególną rolę w diagnostyce biochemicznej ma poziom fosfatazy kwaśnej, który ulega obniżeniu podczas infekcji sterczu.
- trzykrotnie brak plemników badaniu nasienia
- FSH 17,6 mIU/ml, polimorfizm w genie CFTR, inhibina B 21,3 pg/ml
- z biopsji (nOvum w Warszawie) wynika, iż brak czynnej spermatogenezy i plemników (są tylko komórki Sertolego)
- u mnie AMH 1,72 , hormony świrują w granicach normy, jajowody drożne...
- IV AID i pierwsze w Poznańskiej klinice Ivita
- Jestem w ciąży bliźniaczej :-D

Awatar użytkownika
K i G
1% dla bociana
Posty: 212
Rejestracja: 02 kwie 2016 10:04

Re: BADANIE BIOCHEMII NASIENIA

Post autor: K i G »

Napisałam do kilku znanych klinik i okazuje się, że faktycznie mało która z nich wykonuje badanie biochemiczne nasienia. Prawdopodobnie można je wykonać w następujących miejscach (do sprawdzenia):
• Łódź - Salve Medica, ul. Szparagowa 10, tel.: 42 254 64 00 lub 42 254 64 01 http://salvemedica.pl/leczenie-nieplodn ... a-nasienia
• Krosno - Specjalistyczna Przychodnia Ginekologiczna, ul. Kopalniana 17A, 38-400 Krosno, tel. 727 600 727 http://sensimed.info/nasza-oferta/
• Kraków - Centrum Medyczne Macierzyństwo, ul. Białoprądnicka 7A, tel.: 12 415 88 00 http://macierzynstwo.com.pl/diagnostyka ... eminogram/
• Kraków - Centrum Leczenia Niepłodności PARENS, Al. 29 Listopada 155 C, 31-406 Kraków, tel.: 12 665 37 77 http://parens.pl/meskie-sprawy/dodatkow ... -nasienia/

Ze względu na bliskość zdecydowaliśmy z mężem wykonać badania w Łodzi (termin ustaliliśmy w najbliższą sobotę).
- trzykrotnie brak plemników badaniu nasienia
- FSH 17,6 mIU/ml, polimorfizm w genie CFTR, inhibina B 21,3 pg/ml
- z biopsji (nOvum w Warszawie) wynika, iż brak czynnej spermatogenezy i plemników (są tylko komórki Sertolego)
- u mnie AMH 1,72 , hormony świrują w granicach normy, jajowody drożne...
- IV AID i pierwsze w Poznańskiej klinice Ivita
- Jestem w ciąży bliźniaczej :-D

oluska_m
Moderator Dokarmiam bociana ;)
Posty: 9663
Rejestracja: 14 wrz 2012 21:42

Re: BADANIE BIOCHEMII NASIENIA

Post autor: oluska_m »

Kochani forumowiczeW ramach trwającego Tygodnia Świadomości Niepłodności zapraszamy do udziału w akcji Pocztówek Nadziei Tegoroczna odsłona ma wyjątkowy wymiar: nie tylko dzielimy się nadzieją, ale tym razem ślemy pocztówkę również do polityków i mediów.Pełną informację znajdziesz :arrow: tutaj jest też utworzone wydarzenie na facebook

2 IFV, 7 transferów

Aniołki [*] [*] [*] :cry2:

25.07.2016  :love: 
Piotruś


17.06.2019 :love: MichaśODPOWIEDZ

Wróć do „O plemnikach”