Urlop macierzyński - co złożyć u pracodawcy?

Na pytania naszych użytkowników odpowiada Pani Dorota Dominik - pedagog. Przez wiele lat Dyrektor Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Rzeszowie (publicznego).
Ośrodek diagnozuje, szkoli i wspiera przyszłych rodziców. Pomaga także kobietom w ciąży.

Moderator: Osoby zatwierdzające - adopcja

Zablokowany
Awatar użytkownika
Gość

Urlop macierzyński - co złożyć u pracodawcy?

Post autor: Gość »

Witam serdecznie. Chcę złożyć wniosek o urlop macierzyński w miejscu pracy, a dyrekcja żąda ode mnie postanowienia sądu razem z danymi rodziców biologicznych, z imieniem i nazwiskiem dziecka, itp. Czy mam obowiązek je pokazać? Czy jest jakaś podstawa prawna regulująca te kwestie?
Dyrektor twierdzi, że jeżeli wymarzę dane wrażliwe, to będzie to dokument zniszczony i ona mi go nie uzna. Ja natomiast twierdzę, że nie mam obowiązku podawać danych dziecka.
Jak jest w rzeczywistości.
Czekam na odpowiedź. pozdrawiam :)
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Urlop macierzyński - co złożyć u pracodawcy?

Post autor: OAO Rzeszów »

Pracodawca nie powinien żadać postanowienia z danymi rodziców biologicznych bo to jest chronione przez prawo jako tajemnica przysposobienia. W takich chorych przypadkach, gdy pracodawca lub kadry są nieukami, sądy na Waszą prośbę wydadzą zaświadczenie o przysposobieniu z pominięciem tych danych (dla pracodawcy istotna jest WYŁĄCZNIE data urodzenia dziecka !). Nasz "stary" ośrodek także wydawał takie zaświadczenia dla rodziców adopcyjnych i były one honorowane. I tak stary pesel będzie nieważny, bo dopiero po wydaniu Wam nowego aktu urodzenia a następnie numeru pesel będziecie mogli złożyć w kadrach akt urodzenia. Warto zawalczyć, bo macie wygraną. Pozdrawaim, D.Dominik
Awatar użytkownika
koziołek
Posty: 200
Rejestracja: 03 lut 2014 19:45

Re: Urlop macierzyński - co złożyć u pracodawcy?

Post autor: koziołek »

Witam w przypadku adopcji dziecka czteroletniego jaki jest czas urlopu macierzyńskiego .dziękuję
21.01.2014 Pierwsza wizyta w OA
28.04.2014 Rozpoczęcie kursu
Pierwsze testy
20\21.06.2014 Zakończenie kursu
MAMY KWALIFIKACJĘ :-)
Czekamy na TEN telefon :-)
JEST SYNEK :-)
SYNUŚ NA ZAWSZE Z NAMI :-)
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Urlop macierzyński - co złożyć u pracodawcy?

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani, wymiar urlopu macierzyńskiego przy adopcji dziecka 4 letniego jest taki sam jak przy urodzeniu dziecka. Ten zapis mówi o tym (było już na forum), że urlop macierzyński przysługuje na zasadach ogólnych na adoptowane dziecko do ukończenia przez nie 7 roku życia. A więc jest czas. Pozdrawiam, D.Dominik
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Adopcja - Pytania do eksperta”