CIĄŻA U KOBIET Z WRODZONYM PRZEROSTEM NADNERCZY (WPN, CAH)

Tematy istotne dla prawidłowego przebiegu ciąży (niepokojące sygnały organizmu, zagrożenia, leki, choroby, zdarzenia mogące wpłynąć na ciążę itp.)

Moderator: Moderatorzy jestem w ciąży

ODPOWIEDZ
yamii
Posty: 21
Rejestracja: 03 paź 2013 18:27

Re: CIĄŻA U KOBIET Z WRODZONYM PRZEROSTEM NADNERCZY (WPN, CA

Post autor: yamii »

Hej dziewczyny,

Byłam w czwartek na usg. Przepływy w normie, wszystko w normie. Tylko Synek troszkę duży bo w 30t2d ciąży ważył równe 2kg (górna granica normy). Pewnie przez tą cukrzycę... No i się jeszcze nie obrócił główką w dół.

Z kolei dziś byłam u endo. Doktor powiedziała że wyniki dobre, więc nie potrzebnie się stresowałam. Co do karmienia i porodu doktor powiedziała że lekarze wszystko będą wiedzieć...
Asiek_28
Posty: 43
Rejestracja: 13 wrz 2011 20:29

Re: CIĄŻA U KOBIET Z WRODZONYM PRZEROSTEM NADNERCZY (WPN, CA

Post autor: Asiek_28 »

Ja dziś też odebrałam wskazówki na poród, w zasadzie to tylko kilka informacji:
W dniu porodu rano dotychczasowa dawka hydro
W trakcie porodu bolus 50 mg i.v. hydro i w razie niskiego ciśnienia dodatkowy wlew.
Dwie doby po porodzie w razie niskiego ciśnienia lub problemów elektrolitowych wlew 50 mg.
Yamii ja akurat wróciłam od ginekologa. Też miałam przepływy robione, w główce, łożysku i pępowinie i jest ok. Mój Maluch waży 1,9 kg - 31t2d ciąży
[treść niezgodna z tematem wątku]
styczeń 2011 - Aniołek, poronienie 7 tydzień
13.12.2013 - Ukochany Synek
yamii
Posty: 21
Rejestracja: 03 paź 2013 18:27

Re: CIĄŻA U KOBIET Z WRODZONYM PRZEROSTEM NADNERCZY (WPN, CA

Post autor: yamii »

Mój synek ważył 100g więcej tydzień wcześniej.[treść niezgodna z tematem wątku]

A zapomniałam dodać, że endo mi zwiększyła dawkę hydro do 15 mg. Po śniadaniu 10mg i w południe 5mg. [treść niezgodna z tematem wątku]
A słyszałaś o planie porodu?

-- 06 lis 2013 18:05 --

Asiek_28 a powiedz mi jeszcze czy odkąd zwiększyli Ci dawkę hydro podniósł Ci się cukier? Mi ewidentnie od 2 dni kiedy biorę o te 5 mg więcej hydro cukier wzrósł. Wcześniej się raczej mieściłam do 120 godzinę po posiłku, raz na jakiś czas miałam 130 czy 140. A teraz zdarzają się takie wpadki nawet 2 razy dziennie...
Asiek_28
Posty: 43
Rejestracja: 13 wrz 2011 20:29

Re: CIĄŻA U KOBIET Z WRODZONYM PRZEROSTEM NADNERCZY (WPN, CA

Post autor: Asiek_28 »

yamii też mam takie wrażenie, że wyższa dawka hydro to trochę większy cukier i muszę się bardziej pilnować. Ale na szczęście na razie jeśli mam jakieś złe wyniki to coś 121-129. Więc jeszcze jest ok. Ale to naprawdę sporadycznie. Trudno, jak będzie źle to idę do diabetologa. Choć mój gin uważa że cukier do 140 po 1h jest dobry nawet przy braniu hydro i mam nie panikować :D
Więc jak zwykle co lekarz to opinia.
Ja bym raczej tak nie zaufała, że lekarze będą wiedzieć co robić bo nie będą. Skąd zwykły położnik ma wiedzieć jaka dawka hydro do porodu? Lepiej sobie to jeszcze ustal dla świętego spokoju.
Tak, słyszałam o planie porodu, pytanie tylko czy to będzie respektowane :)
Mnie jeszcze jedna rzecz męczy a mianowicie to, że hydro wypłukuje wapń z organizmu. Ostatnio przewertowałam ulotkę wzdłuż i wszerz. Ale nikt mi nie dał żadnych suplementów wapnia. Żaden lekarz. A teraz przy diecie cukrzycowej z mlekiem i nabiałem trzeba uważać.
delfinem czy Ty brałaś jakieś suplementy wapnia? Ja trochę dopijam wodą z wapniem, kombinuje jak się da.
Kiedyś dawno już pytałam - dobrego endo - jakie ma skutki uboczne dexa. I dostałam odp, że przy dawce 0,5mg co dwa dni lub codziennie to żadne i mam się nie martwić.

-- 07 lis 2013 10:57 --

delfinem mam jeszcze jedno pytanko dot. karmienia u Ciebie po porodzie. Możesz napisać coś więcej jak to wyglądało. Bo pisałaś, że miałaś cesarkę i kroplówkę z hydro. Jak szybko dali Ci Malutką do karmienia. Jak potem odstawiłaś hydro? W ciągu kilku dni zmniejszałaś dawkę, czy od razu? Jak się przy tym czułaś?
styczeń 2011 - Aniołek, poronienie 7 tydzień
13.12.2013 - Ukochany Synek
yamii
Posty: 21
Rejestracja: 03 paź 2013 18:27

Re: CIĄŻA U KOBIET Z WRODZONYM PRZEROSTEM NADNERCZY (WPN, CA

Post autor: yamii »

Byłam w czwartek u gina. Za każdym razem dopytuje się czy jestem już na insulinie, tak jak by każda cukrzyca tak się kończyła. Z kolei jak mu pokazałam moje wyniki to też powiedział że nie jest źle, a akurat ostatnie dni miałam nieciekawe. Powiedziałam mu o tym że przyjmuje większą dawkę hydro i może dlatego te gorsze wyniki a on na to że jak najbardziej jest to skorelowane ze sobą.

Pytałam się i o hydro w trakcie porodu i o karmienie piersią. Chyba sam nie za bardzo się orientował bo nie potrafił odpowiedzieć i powiedział że to na miejscu decydują lekarze. I jeszcze że przy naturalnym porodzie jak trzeba to można brać doustnie (choć z tego co wiem to przy naturalnym można wymiotować z wysiłku), ewentualnie przy cesarce dożylnie. Co do karmienia to powiedział że branie sterydów jest ewidentnym przeciwwskazaniem do karmienia piersią i to czy będę mogła odstawić hydro też powiedzą lekarze w szpitalu.

A jeszcze z tym wapniem to rzeczywiście tak jest i nawet jak ostatnio byłam u endo to mi zapisał calcium sandoz więc raczej Ci też nie zaszkodzi.
delfinem
Posty: 493
Rejestracja: 22 mar 2004 01:00

Re: CIĄŻA U KOBIET Z WRODZONYM PRZEROSTEM NADNERCZY (WPN, CA

Post autor: delfinem »

Asiek_28 - właśnie ze względu na fakt, iż hydro podnosi poziom cukru, miałam przyzwolenie na poziom do 140.
Ja nie brałam i nie biorę wapna (jak na razie). W przyszłym roku zamierzam powtórzyć badanie.
Moja córcia niestety została zabrana na neonatologię i pierwszą dobę spędziła w inkubatorze, więc dopiero w drugiej dobie zaczęłam ją przystawiać do piersi. Mleko powolutku się pojawiało, ale musiałam dokarmiać butelką (10 - 20 ml), na trzecią dobę miałam już nawał.
Ja wzięłam ostatnią tabletkę hydro w drugiej dobie, odstawiłam z dnia na dzień, czułam się dobrze.
yamii
Posty: 21
Rejestracja: 03 paź 2013 18:27

Re: CIĄŻA U KOBIET Z WRODZONYM PRZEROSTEM NADNERCZY (WPN, CA

Post autor: yamii »

Poprosiłam koleżankę żeby zapytała się teściowej, która jest ginekologiem, o hydro i karmienie piersią. Powiedziała, że nie można przyjmować sterydów przy karmieniu piersią i żeby brać witaminę B i calcium, bo przy karmieniu to nie przeszkadza, zresztą podczas ciąży chyba też nie bo mi endo już kazał brać.
delfinem
Posty: 493
Rejestracja: 22 mar 2004 01:00

Re: CIĄŻA U KOBIET Z WRODZONYM PRZEROSTEM NADNERCZY (WPN, CA

Post autor: delfinem »

yamii - powtórzę się - moja endo zalecała po porodzie hydro 10 mg, nawet przy karmieniu, a jeździ na wszystkie możliwe konferencje, nie tylko polskie.
Asiek_28
Posty: 43
Rejestracja: 13 wrz 2011 20:29

Re: CIĄŻA U KOBIET Z WRODZONYM PRZEROSTEM NADNERCZY (WPN, CA

Post autor: Asiek_28 »

delfinem - mój ginekolog też uważa, że cukier do 140 przy braniu hydro jest jak najbardziej dopuszczalny.

Uważa też, że dam radę kontrolować wszystko dietą i mam na razie nie brać insuliny. Jak na razie jeden raz miałam prawie 150 a tak bardzo rzadko mi coś przekracza 120. Zresztą na ulotce wyraźnie piszę że hydro podwyższa cukier i trzeba uważać.

yamii - mnie też endo podkreślał cały czas, że 10mg przy karmieniu nie zaszkodzi i trzeba brać. Kazała po porodzie wrócić stopniowo do 10mg, biorę teraz 20mg. Powiedziała ze do 25mg mogę brać ale czuję się dobrze, więc zostałam przy 20mg. Ginekolog też mi mówił - decyzja będzie po porodzie, lekarze wszystko powiedzą, zobaczą jak będę się czuć itp.

Już mam skierowanie na badania po porodzie, takie nasze standardowe - wolny testosteron, androstendion, elektrolity, kortyzol itp - miesiąc po porodzie mam skontrolować.
styczeń 2011 - Aniołek, poronienie 7 tydzień
13.12.2013 - Ukochany Synek
delfinem
Posty: 493
Rejestracja: 22 mar 2004 01:00

Re: CIĄŻA U KOBIET Z WRODZONYM PRZEROSTEM NADNERCZY (WPN, CA

Post autor: delfinem »

Asiek_28 - ja też wyniki kontrolowałam po miesiącu od porodu.
Skoro czujesz się dobrze, to czemu nie redukujesz dawki jeszcze podczas ciąży? Jaką dawkę brałaś przed ciążą?
yamii
Posty: 21
Rejestracja: 03 paź 2013 18:27

Re: CIĄŻA U KOBIET Z WRODZONYM PRZEROSTEM NADNERCZY (WPN, CA

Post autor: yamii »

Wiem wiem, ale jednak w głowie zostaje ta świadomość, że z mlekiem coś przenika.

Mi nikt nie powiedział, że dopuszczalne są wyższe wyniki cukru po hydro. A początki diety,a jestem na niej od ok 8 tc miałam fatalne. Po wszystkich wyższych wynikach chciało mi się ryczeć bo miałam wyrzuty sumienia, że krzywdzę moje dziecko. Tym bardziej, że się na necie się naczytałam że mój wysoki cukier może uszkodzić narządy dziecka.

Delfinem ile ważyła twoja córeczka przy porodzie? Czy urodziła się o czasie?
Asiek_28
Posty: 43
Rejestracja: 13 wrz 2011 20:29

Re: CIĄŻA U KOBIET Z WRODZONYM PRZEROSTEM NADNERCZY (WPN, CA

Post autor: Asiek_28 »

delfinem przed ciążą na samym początku brałam hydro 20mg, potem wyniki mi się pogorszyły i brałam dexa 0,5mg x raz dziennie co miało ułatwić zajście w ciążę, potem w ciąży zaraz na początku 10mg hydro x2 dziennie i krótko dexa, po czym hydro 10mg x2, potem wzrósł mi kortyzol i długo brałam 10mg aż teraz na koniec ciąży mam brać 20mg i nawet 25mg jakbym się źle czuła. Mam się ponoć nie bać hydro a ja będę się lepiej czuć. Ale muszę iść pilnie w tym tygodniu do diabetologa bo cukier szaleje. A było ok póki hydro było tylko 10mg. A zdaniem endo jak będzie cukier wysoki to proszę być na insulinie. Więc sama już nie wiem :(

yamii nic się nie martw, cukier który szkodzi dziecku to ponoć powyżej 200, a tak to nawet hydro nie podwyższa. [treść niezgodna z tematem wątku]

-- 11 lis 2013 14:32 --

yamii możesz mi proszę podać jaki miałaś kortyzol ostatnio? Ciekawa jestem, bo piszesz ze masz teraz dawkę 15mg hydro, ja miałam 10mg, teraz mam 20mg przy kortyzolu 998,9 nmol/l (36,21 ug/dl). I cały czas sie zastanawiam po co? :mur:
styczeń 2011 - Aniołek, poronienie 7 tydzień
13.12.2013 - Ukochany Synek
yamii
Posty: 21
Rejestracja: 03 paź 2013 18:27

Re: CIĄŻA U KOBIET Z WRODZONYM PRZEROSTEM NADNERCZY (WPN, CA

Post autor: yamii »

Asiek_28 ja też po wykryciu choroby zaczynałam od hydro, ale kompletnie na mnie działał. Tzn trudno stwierdzić czy nie działał bo mój lekarz sugerował się tylko i wyłącznie tym żeby spadało 17 ohp. Testosteron, androstendion i inne hormony miałam w normie, tylko 17 ohp wzrosło mi nawet powyżej 20. Przez jakiś czas brałam i 20mg hydro i 1mg dexa, potem 1mg dexa, potem 0,5mg dexa no i jak zaszłam w ciąże to hydro. Tak sobie myślę, że to chyba całkiem spore dawki były.
[treść niezgodna z tematem forum]

Moje najświeższe wyniki są takie:
kortyzol: 13,1 ug/dL
ACTH: 38,4 pg/ml
tsh: 5,09 uIU/ml
ft4: 1,11 ng/dl
testosteron: 0,43 ng/ml
SHBG: 421,70 nmol/l
androstendion: 4,80 ng/ml
DHEA-SO4: <15 ug/dl

Hmm, mi właśnie po tych wynikach zwiększono dawkę o 5mg.

A o co chodzi z tym, że jak będziesz się źle czuła to masz brać więcej hydro? Tzn jakie objawy świadczą o niedoborze? Bo ja odkąd biorę te 5mg więcej jakoś tak czasem gorzej się czuje, a nie lepiej.

Jakie masz wyniki cukru po tej dawce hydro?
Asiek_28
Posty: 43
Rejestracja: 13 wrz 2011 20:29

Re: CIĄŻA U KOBIET Z WRODZONYM PRZEROSTEM NADNERCZY (WPN, CA

Post autor: Asiek_28 »

yamii podam Ci moje wyniki - ale są inne jednostki czasem
TSH: 1,420 mU/l
ft4: 13,9 pmol/l
wolny testosteron: 0,34 pg/ml
potas: 3,8 mmol/l
sód: 137 mmol/l
- wszystko w normie
Wg mojej endo wysoki kortyzol produkuje też sama w sobie ciąża i mam brać to hydro i kropka, [treść niezgodna z tematem wątku]
Złe samopoczucie to tak jak jest Ci słabo, jesteś ciągle śpiąca, ospała, masz niskie ciśnienie - ja mam bardzo niskie, często 90/60 albo coś w tym stylu. Jakbyś miała biegunkę lub wymioty to też trzeba zwiększyć hydro.
Przed zajściem w ciąże miałam kilkudniowy pobyt w szpitalu, wyniki miałam książkowe. Więc po odstawieniu dostinexu - zbił mi prolaktyne - mogłam się starać za jakiś czas. I powiem, że nie staraliśmy się długo bo zaraz nam się udało za pierwszym razem, ale myślę, że to sukces dexa bo hydro jest dużo słabsze.
Co do cukru po hydro, na czczo zawsze powyżej 80, nigdy nie miałam niżej, 2/3 razy miałam ponad 90 więc jest ok. Dziś np. miałam tak: po śniadaniu 94, po II 127 (i to jest problem bo po II mi zawsze skacze), po obiedzie 94 a po podwieczorku 97. Więc ok, wczoraj przez cały dzień od II śniadania do podwieczorku 123, 122, 124, dopiero na wieczór 112. W ostatnich dwóch tygodniach trzy razy takie złe: 136, 137 i raz 145. A tak prawie zawsze w normie, jak już to trochę ponad 120.

-- 12 lis 2013 16:52 --

Byłam u innego endo i teraz mam mętlik w głowie. Była bardzo zdziwiona ze mam brać hydro 20mg - pytanie po co? Doradziła mi stopniowo wrócić do 10mg, ale stopniowo, przez kilka dni 15mg, potem 10mg. Dobrze, że długo nie biorę te 20mg bo byłby problem z redukcją :evil:
Co do kortyzolu to normy w ciąży są inne i jak usłyszałam - kortyzol w ciąży to wyższa szkoła jazdy.
Potwierdziła że hydro podbija cukier i wypłukuje wapń.
yamii mnie kazała brać calpers 1000, jako suplement wapnia, nie zapominać o witaminie D przede wszystkim jodzie ale akurat to mam w witaminach ciążowych od początku ciąży. Jak bierzesz Calcium-Sandoz? W jakich dawkach? Na ulotce calpers 1000 też wyraźnie pisze, że ten nasz hydro zmniejsza wchłanianie wapnia.
I też dostałam info ze przy 10mg hydro można karmić, ale też uważa, że ja nie mam takiej klasycznej postaci przerostu nadnerczy, więc wyczytałam między wierszami, że można spróbować nie brać ale stopniowo odstawić - decyzja w szpitalu.
styczeń 2011 - Aniołek, poronienie 7 tydzień
13.12.2013 - Ukochany Synek
yamii
Posty: 21
Rejestracja: 03 paź 2013 18:27

Re: CIĄŻA U KOBIET Z WRODZONYM PRZEROSTEM NADNERCZY (WPN, CA

Post autor: yamii »

Asiek_28 ja też się zastanawiałam czemu Ci zwiększono dawkę hydro skoro masz wszystko w normie. Na Twoim miejscu bym postąpiła tak jak Ci doradził dzisiejszy endo. Ja jak powiedziałam mojemu ginowi, że mi zwiększono dawkę hydro też był bardzo zdziwiony. Tym bardziej że obie spodziewamy się synka, więc nie musimy aż tak mocno hamować androgenów jak by to było w przypadku dziewczynki. W piętek mam innego endo i zobaczymy co on powie, bo może też powrócę do 10mg hydro i będą lepsze cukry przy okazji:)

A calcium sandoz [treść niezgodna z tematem wątku] Mam zapisaną jedną tabletkę dziennie, ale nie wiem jaka tam jest gramatura. Biorę tylko witaminę D (vigantoletten 1000) bo mimo, że jest w naszych suplementach witamin to i tak kazał lekarz brać dodatkowo.

-- 13 lis 2013 00:18 --

A cukry masz super. Ja na czczo zawsze mam między 60, a 75. Za to w dzień po tej wyższej dawce hydro codziennie przynajmniej raz mi wyskoczy 130 i więcej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jestem w ciąży”