Przebieg i przygotowania do IVF/ICSI/IMSI/Crio (cz.XVI)

Archiwum forum "Jak się leczyć?"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Zablokowany
amai
Członek Stowarzyszenia
Posty: 21146
Rejestracja: 17 paź 2007 00:00

Przebieg i przygotowania do IVF/ICSI/IMSI/Crio (cz.XVI)

Post autor: amai »

Przed,w trakcie lub po IVF/ICSI/IMSI/Crio czXVI

:flowers:
dajmy sobie nadzieję na lepsze jutro.....

Może da nam wiarę w to
że nie będzie gorzej,
że kolejny czarny dzień
malowany będzie w kolorach tęczy...

Dziś znów słyszę jak
za ścianą w czyichś krokach
świat się kręci jak karuzela
na wysokich obrotach...

W mych myślach jednak szarość,
pustka i znów te same dni,
te same sny, lecz
gdy obudzę się rano będę miała siłę,
aby wstać i walczyć o mój cud...

Na pewno mi to wystarczy,
by ruszyć z miejsca...




POSŁUCHAJ:
mamy w sobie wiare




Etapy IVF/ICSI:


Przed rozpoczęciem procedury in-vitro, przeprowadzonych musi zostać szereg badań i analiz obojga przyszłych rodziców,np. zbadanie między 1 a 3 dniem miesiączki poziomu hormonów FSH, LH, E2, PRL, oznaczenie przeciwciał przeciw %u2013 różyczkowych, badania w kierunku toksoplazmozy. Specjalistycznej ocenie podlega nasienie partnera, po 3-5 dniowym okresie wstrzemięźliwości seksualnej. Po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki i ustaleniu wskazań do zapłodnienia pozaustrojowego podjęta zostaje decyzja o rozpoczęciu leczenia. Przygotowania zaczynają się w II połowie cyklu poprzedzającego procedurę pobierania komórek do transferu zarodków. Początkowo pacjentka otrzymuje hormony, które zahamują wzrost pęcherzyków jajnikowych, a nastepnie w pierwszych dniach kolejnego cyklu rozpoczyna się właściwa hormonalna stymulacja pęcherzyków, w których są obecne komórki jajowe. Proces stymulacji jest monitorowany i weryfikowany w badaniach USG oraz przez oznaczenie poziomu hormonów. W stymulacji owulacji stosuje się w odpowiednim momencie, kiedy pęcherzyki osiągną własciwe rozmiary następuje punkcja czyli pobranie komórek jajowych
w nich zawartych. Zabieg ten trwa kilka minut i jest wykonywany w znieczuleniu pod kontrola USG. Lekarz nakłuwa jajniki przez pochwę i cienka igła pobiera płyn pęcherzykowy z komórkami jajowymi. Kobieta powinna być na czczo (bez jedzenia i picia przez minimum 6 godzin). Po kilku godzinach pacjentka może udać się do domu. Nie powinna jednak prowadzić pojazdów przez 24 godziny. W chwile później embriolog w laboratorium odnajduje obecne w płynie pęcherzykowym oocyty i przenosi je w specjalnych pożywkach do inkubatora.W tym samym czasie partner powinien oddać nasienie, będąc po minimum 3 dniowym okresie
abstynencji seksualnej. Następnie jest ono odpowiednio przygotowywane w laboratorium. Po kilku godzinach od pobrania komórek do pożywki z komórkami jajowymi dodaje się przygotowane plemniki i całośću zamieszcza sie ponownie w inkubatorze.
Po 16 - 20 godzinach embriolog ocenia czy nastąpiło zapłodnienie.
W nastepnym dniu ocenia sie ponownie zapłodnione komórki i proces ich dalszego rozwoju. Zarodki przenosi sie do jamy macicy cieniutkim cewnikiem w 2- 3 dobie po punkcji lub po 5 dniach i są to tzw blastocysty...Zabieg jest bezbolesny nie wymaga znieczulenia, zwykle odbywa się przy wypełnionym pęcherzu moczowym, pod kontrolą USG.
ICSI to procedura, która polega na bezpośrednim podaniu plemnika
do komórki jajowej. W związku z tym do zapłodnienia potrzeba tylko kilku plemników, co ma ogromne znaczenie u mężczyzn z bardzo słabymi parametrami nasienia. Mikroiniekcja plemnika umożliwia też wyeliminowanie części przyczyn niepłodności, związanych z nieprawidłową budową komórek jajowych. Pozostałe elementy tej procedury takie jak stymulacja, pobieranie komórek jajowych i transfer zarodków do
jamy macicy są takie same jak przy klasycznym in-vitro.



Protokół klasyczny

W obecnej erze agonistów i antagonistów gonadoliberyny, protokół ten stracił swoją popularność. W protokole klasycznym cytrynian clomifenu stosuje się zwykle 2 razy dziennie doustnie od 2 do 6 dnia cyklu oraz gonadotropiny (hMG lub rFSH) od 6 dnia cyklu w dawce 150 UI/dziennie. Monitorowanie stymulacji rozpoczyna się w 9 lub 10 dniu cyklu. Zakończenie stymulacji przez wywołanie farmakologicznego piku owulacyjnego musi nastąpić przed samoistnym pikiem LH.



Protokół krótki

Główny założeniem stymulacji według protokołu krótkiego jest wykorzystanie wzrostu stężenia endogennych gonadotropin po podaniu agonisty GnRH. Podawanie agonisty rozpoczynamy w 1 dniu cyklu, stosujemy codziennie taką samą dawkę minimum przez 10 dni. Przez pierwsze dni po podaniu leku występuje uwolnienie endogennego FSH i LH (efekt flare-up). Po wykorzystaniu efektu flare-up rozpoczynamy podawanie gonadotropin od 3 dnia cyklu w dawce 100-225 UI na dzień. Liczba ampułek gonadotropin zależy od poziomu stężeń hormonów na początku naturalnego cyklu. Stymulację należy monitorować co 2 dni począwszy od 8 dnia cyklu (5 dniu stosowania gonadotropin).
Gdy pęcherzyki przekroczą 16 mm średnicy a średnie stężenie estradiolu na jeden pęcherzyk dominujący wynosi 200–300 pg/ml. należy zakończyć stymulację. Ostateczne dojrzewanie komórek jajowych uzyskuje się farmakologicznie wywołując pik owulacyjny przez jednorazowe podanie hCG w dawce 5000 lub 10000 IU. Pobranie komórek jajowych powinno nastąpić po czasie 34–38 godzin od podania hCG.
Obecnie protokół ten jest stosowany rzadziej niż protokół długi (ze względu na niższe wskaźniki uzyskiwanych ciąż) jednak mniejsza ilość zużytych gonadotropin (koszt stymulacji) powoduje, że protokół krótki posiada nadal zwolenników zwłaszcza w krajach gdzie procedury pozaustrojowego zapłodnienia nie są refundowane.



Protokół długi

W protokole długim podawanie gonadotropin rozpoczynamy po osiągnięciu pełnej desensybilizacji przysadki, którą uzyskujemy podając agonistę GnRH w formie depot w 1 dniu cyklu lub w formie krótko działającej w 21 dniu cyklu. Zablokowanie przysadki potwierdza się przez oznaczenie poziomu estradiolu (<50pg/ml) oraz kontrolne badanie ultrasonograficzne. Stan ten jest osiągany po około 14 dniach. Początkowa dawka gonadotropin zależy od profilu hormonalnego na początku naturalnego cyklu. Najczęściej wynosi ona 100–225 UI. Stymulację należy monitorować co 2 dni począwszy od 6 dnia stosowania gonadotropin.
Po przekroczeniu średnicy 16 mm i stężeniu estradiolu 200–300 pg/ml pik owulacyjny jest wywoływany przez jednorazową iniekcje hCG. Pobranie komórek jajowych powinno nastąpić po czasie 34–38 godz. od podania hCG.
Obecnie protokół długi jest najczęściej stosowanym schematem stymulacji owulacji.
Efektem ubocznym stosowania agonisty wiążącego się ze spadkiem stężenia estrogenów jest możliwość pojawienia się objawów wypadowych u pacjentki . Wariant protokołu długiego z zastosowaniem agonisty od 21 dnia cyklu stwarza potencjalną możliwość podania tego leku we wczesnej ciąży.



Teraz pozostaje czekać 14 dni i zrobić badanie hormonu Beta hcg....


Ciekawe linki:


dieta Karci (przed i po in-vitro)


etapy IVF
hormon beta hcg
hcg kalkulator
kalkulator ciąży po IVFICSI
zespół hiperstymulacji
jak robić zastrzyk z gonalu F
histeroskopia
laparoskopia



Bociankowe linki:


wszystko o IVF
cd diagnostyki chorób tarczycy
Nadzieja po transferze - część V - uwierzcie w cuda
Linkownia.Zanim zapytasz-zajrzyj obowiazkowo
Puste jajo plodowe
Ciężarówkowe i mamusiowe wątpliwośći i radości część 12
IMSI
toksoplazmoza
chlamydia
immunologia




Dziewczyny pamiętajmy o tym że to wątek tematyczny i piszemy tylko na temat który dotyczy nazwy wątku. Jezeli chcemy sobie poplotkować to zapraszam na wątki zaprzyjaźnione na pogadajmy, tam mozna sobie poplotkowac lub sie wyzalic.


Zaprzyjaźnione wątki:


Przed,w trakcie lub po IVF,ICSI,IMSI,Crio

Ciężarówki i mamusie po In-Vitro cz.II





Śmiało dołącz do Nas
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2011 09:51 przez amai, łącznie zmieniany 3 razy.

8 lat starań,4 aniołki

II ICSI...

06.08.2009 urodził sie nasz synek Michaś :love:

NATURALNY CUD...

23.10.2011 urodziła sie nasza córeczka Zosia :love:

kolejny naturalny cud!!! TP 01


szmok
Posty: 1419
Rejestracja: 06 mar 2010 01:00

Re: Przed,w trakcie lub po IVF/ICSI/IMSI/Crio czXVI

Post autor: szmok »

amai, dzięki za założenie nowego wątku :)
Dziewczyny, z całego serca dziękuję za ciepłe słowa! :D

chmurkaa, trzymam bardzo mocno kciuki, żeby maluchy zostały z Tobą :bigok: Teraz dbaj o siebie i nie daj się zwariować schizie :)
Endom. IV st., torbiele, zrosty, LUF, słabodrożne jajowody, problemy z przerastającym endo...

04.2010 I ICSI | 4 transfery | moje maleństwo zasnęło w 9tc :cry2:

09.2011 II ICSI | ciężki OHSS |
Awatar użytkownika
nowa22
Posty: 7403
Rejestracja: 02 lut 2008 01:00

Re: Przed,w trakcie lub po IVF/ICSI/IMSI/Crio czXVI

Post autor: nowa22 »

amai witaj kochana Mateczko :cmok:
starania 11 lat: 5 IUI,1 IVF,5 ICSI,6 crio:3 c.bioch.,XII'08-7 crio: 14dpt-1395;15dpt-1900,18dpt-5438;I USG 25 dpt-65000-2 serduszka,II USG-przestały bić :cry2: :mur: teraz adopcyjna droga [-o<
Awatar użytkownika
efcik
Posty: 1317
Rejestracja: 19 sie 2010 22:19

Re: Przed,w trakcie lub po IVF/ICSI/IMSI/Crio czXVI

Post autor: efcik »

witam niedzielnie dawno nie zagladalam na watek, ale wszystkie wasze posty przeczytałam . ja jestem przed podgladaniem/ w poniedziałek/ wiec sie martwie czy jest wszystko zgodne zplanem.... jutro mam 8 dzien stymulacji. biore cały czas decapeptyl i fostimon /5 ampulek/.
czy mozecie mnie oswiecic? z tego co wiem to fostimon przy iv jest na dojrzewanie i jakosc jajc, a decapeptyl?....
poza tym marwie sie ile jajek sie wychodowalo i jakich, bo i na poczatku i teraz nic a nic nie czuje.

chmurka niech Ci sie poszzesci :bigok:
nowewitamy
testujace, transferujace, oczekujace samego dobrego

ps jesli chodzi o kariotyp- nie wszedzie wymagaja i jest nieobowiazkowy, ale jak lekarz zleci to sie go robi... mnie proponował, ale wytłumaczył jakie prawdopodobieństwo jest wyniku i nie zmuszal. decyzje zostawil nam

pozdrawiam.
4xlaparotomia, 2xlaparos, 2xłyzeczk.= pęknięty jajnik,endo, miesniaki, nied. jajowody, torbiele, zrosty. 2xIUI
XI.'10 cb :(
I '11 :(
III' 11 cp :(
VIII'11 :(
fivetta jestes moim aniołem
Awatar użytkownika
magduszka1977
Posty: 78
Rejestracja: 07 wrz 2010 17:54

Re: Przed,w trakcie lub po IVF/ICSI/IMSI/Crio czXVI

Post autor: magduszka1977 »

Trzymam kciuki za was wszystkie :bigok:
Ja w tym cyklu ide po moje mrozaczki/mrozaczka :D
czekam na@ jak przyjdzie jutro albo pojutrze to zaczynam przyjmowac PROGYNOWA 3 razy dziennie
Pozdrawiam niedzielnie ;)
Endometrioza 1 st.
IVF 09.10 jeden zarodek :(
CRIO 11.10 jeden zarodek :(
CRIO styczen 2011 moze 2 zarodki :)
7 sniezynek :*
Leczenie w Norwegii.
amai
Członek Stowarzyszenia
Posty: 21146
Rejestracja: 17 paź 2007 00:00

Re: Przed,w trakcie lub po IVF/ICSI/IMSI/Crio czXVI

Post autor: amai »

nowa22 kotus tak sie ciesze ze zajzalas. :caluje

8 lat starań,4 aniołki

II ICSI...

06.08.2009 urodził sie nasz synek Michaś :love:

NATURALNY CUD...

23.10.2011 urodziła sie nasza córeczka Zosia :love:

kolejny naturalny cud!!! TP 01


fana
Posty: 6226
Rejestracja: 16 kwie 2004 00:00

Re: Przed,w trakcie lub po IVF/ICSI/IMSI/Crio czXVI

Post autor: fana »

pozdrawiam wszystkie, szmok wielkie gratulacje :):):):)
7 stymulacji.9 transferów.- nie udało się. Decyzja o zakończeniu leczenia. ALE ZA TO JESTEM BABCIĄ Aleksandra od 18 05 2014 :)
Awatar użytkownika
agaciorek11
Posty: 1063
Rejestracja: 08 paź 2010 22:31

Re: Przed,w trakcie lub po IVF/ICSI/IMSI/Crio czXVI

Post autor: agaciorek11 »

Dziewczyny, czy Wy przed ICSI robiłyście badania w kierunku mukowiscydozy? Czy wiecie, ile czasu czeka się na wynik tego badania? Bo słyszałam ostatnio, że nawet rok 8O
Ja w środę idę do poradni genetycznej i mam nadzieję, że to w miarę sprawnie pójdzie :roll:
27.12.2014 IUI
30.01.2015 jest serduszko :D
TP 19.09.2015
Awatar użytkownika
Gość

Re: Przed,w trakcie lub po IVF/ICSI/IMSI/Crio czXVI

Post autor: Gość »

dziewczyny wczoraj jak szykowałam sobie menopur jedna fiolka mi się wylała, dawkę mam 3 ampułki po 75 a teraz zostały mi 2... czy bardzo sobie zaszkodzę jak wezmę mniej? jestem dzisiaj w 8 dniu stymulacji, wczoraj byłam na usg i mam 10 pęcherzyków..., niestety w Zielonej Górze nie ma tego leku w aptece, nawet w szpitalu mi nie chcą pomóć :mur: :mur:

Dodane -- 17.10.2010, 13:16 --
agaciorek11 pisze:Dziewczyny, czy Wy przed ICSI robiłyście badania w kierunku mukowiscydozy? Czy wiecie, ile czasu czeka się na wynik tego badania? Bo słyszałam ostatnio, że nawet rok 8O
Ja w środę idę do poradni genetycznej i mam nadzieję, że to w miarę sprawnie pójdzie :roll:
my czekaliśmy 8 tygodni, badania robiliśmy w Genos w Łodzi
Awatar użytkownika
agaciorek11
Posty: 1063
Rejestracja: 08 paź 2010 22:31

Re: Przed,w trakcie lub po IVF/ICSI/IMSI/Crio czXVI

Post autor: agaciorek11 »

Ja robię w szpitalu w Szczecinie na NFZ. Ciekawe ile będziemy czekać... :-?
27.12.2014 IUI
30.01.2015 jest serduszko :D
TP 19.09.2015
niuska77
Posty: 5308
Rejestracja: 12 lut 2010 01:00

Re: Przed,w trakcie lub po IVF/ICSI/IMSI/Crio czXVI

Post autor: niuska77 »

ja chcę za wczasu zrobić kariotyp, gdyby iui się nie powiodło to bee miała już wyniku i będe mogła podejść do in vitro i nie czekać na wyniki
HSG, laparo ok

UIU 06.2009r 18.02.2011r :(

1.2011r. Kariotyp OK

26.05.2011r IMSI 22dpt cb

21.10.2011r crio :(

18.01.2012 crio 18.02. :(

17 05 crio :) 30.05 HCG - 13dpt 591,15-1594

29.01.2013r. Wiktorek jest z nami :)
amai
Członek Stowarzyszenia
Posty: 21146
Rejestracja: 17 paź 2007 00:00

Re: Przed,w trakcie lub po IVF/ICSI/IMSI/Crio czXVI

Post autor: amai »

Eire mysle ze na tym etapie nie bedzie to mialo zlego wplywu na stymulacje

8 lat starań,4 aniołki

II ICSI...

06.08.2009 urodził sie nasz synek Michaś :love:

NATURALNY CUD...

23.10.2011 urodziła sie nasza córeczka Zosia :love:

kolejny naturalny cud!!! TP 01


Awatar użytkownika
efcik
Posty: 1317
Rejestracja: 19 sie 2010 22:19

Re: Przed,w trakcie lub po IVF/ICSI/IMSI/Crio czXVI

Post autor: efcik »

Eire ja jutro mam 8 dzien, wiec idziemy leb w leb.... powodzenia.
4xlaparotomia, 2xlaparos, 2xłyzeczk.= pęknięty jajnik,endo, miesniaki, nied. jajowody, torbiele, zrosty. 2xIUI
XI.'10 cb :(
I '11 :(
III' 11 cp :(
VIII'11 :(
fivetta jestes moim aniołem
Awatar użytkownika
Gość

Re: Przed,w trakcie lub po IVF/ICSI/IMSI/Crio czXVI

Post autor: Gość »

amai pisze:Eire mysle ze na tym etapie nie bedzie to mialo zlego wplywu na stymulacje
też się tym pocieszam tym bardziej, że najmniejsze pęcherzyki mają po 10 mm, napisałam też sms do mojego profesorka i odpisał, że nie ma innego wyjścia jak wziąć tylko 2 ale pól nocy przez to wszystko nie spałam eh...

efcik no to fajnie a czym się stymulujesz? byłaś już na USG?

Dodane -- 17.10.2010, 14:50 --
agaciorek11 pisze:Ja robię w szpitalu w Szczecinie na NFZ. Ciekawe ile będziemy czekać... :-?
z tego co się orientuje to 4 tygodnie to jest chyba minimum
Awatar użytkownika
efcik
Posty: 1317
Rejestracja: 19 sie 2010 22:19

Re: Przed,w trakcie lub po IVF/ICSI/IMSI/Crio czXVI

Post autor: efcik »

Eire biore decapeptyl/ rano/ i fostimon 5 amp. wieczorem/ nie nie byłam, ale juteo jade i mam pierta ...... czy wszystko ok
4xlaparotomia, 2xlaparos, 2xłyzeczk.= pęknięty jajnik,endo, miesniaki, nied. jajowody, torbiele, zrosty. 2xIUI
XI.'10 cb :(
I '11 :(
III' 11 cp :(
VIII'11 :(
fivetta jestes moim aniołem
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Jak się leczyć?”