ICSI - kryteria wyboru plemnika

Archiwum forum eksperckiego niepłodność męska, prowadzonego przez dr Piotra Pierzyńskiego

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Zablokowany
Awatar użytkownika
earlgrey
Posty: 441
Rejestracja: 30 maja 2008 00:00

ICSI - kryteria wyboru plemnika

Post autor: earlgrey »

Witam serdecznie,

Korzystając z nowo otwartego działu (gratulacje dla pomysłodawców!), chciałabym zadać ekspertowi od niepłodności męskiej kilka pytań:

1) Według jakich kryteriów lekarz wykonujący ICSI wybiera plemnik do zapłodnienia komórki? Czy chodzi tylko o wygląd zewnętrzny (kształt, ruchliwość), czy są jeszcze jakieś inne kryteria?

2) Jak długo powinna trwać abstynencja przed ICSI? Czytałam w literaturze poświęconej problemowi niepłodności męskiej, o różnych podejściach. Jedni lekarze twierdzą, że w przypadku małej ilości plemników, złej ruchliwości i kiepskiej morfologii powinno się armię nieco "podhodować". Inni z kolei - że skoro morfologia jest zła, tym bardziej nie powinno się przetrzymywać plemników, bo spowoduje to zwiększenie defragmentacji. Co Pan o tym sądzi?

3) Czy w Anglii stosuje się metodę IMSI, a jeżeli tak - czy jest ona skuteczniejsza niż ICSI?

4) Co sądzi Pan o suplementacji witaminowej mężczyzny przed ICSI? Czy w jakikolwiek sposób przekłada się ona na jakość plemników?

Będę wdzięczna za odpowiedź.
pozdrawiam
podwyższone FSH (min 8 max 15,5), kiepska armia
1 ICSI cb
2 ICSI :(
3 ICSI cb
przerwa...

Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2290
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Odpowiedź

Post autor: Piotr Pierzynski »

Witam.

Plemniki do ICSI wybierane są przez embriologa, lekarz zwykle w tym nie uczestniczy. Wybierane są plemniki o prawidłowej budowie i prawidłowych parametrach ruchu. Dodatkowym kryterium może być mikroskopowa ocena plemników (tzw IMSI). Są to jedyne tzw “przyżyciowe” kryteria wyboru plemników (pozostałe takie jak np badanie fragmentacji DNA niszczą plemniki i nie można ich wykorzystać do wyboru plemników do zapłodnienia).

Najczęściej zaleca się 3-5 dniową abstynencję przed wykorzystaniem plemników do procedur medycyny rozrodu. Jest kilka doniesień mówiących o codziennym oddawaniu nasienia przez około tydzień przed ich wykorzystaniem np do ICSI ale jak dotąd nie wykazano że przekłada się to na lepsze wyniki (czyli odstetki ciąż).

W Anglii IMSI stosuje się w niektórych ośrodkach. Generalnie, uważa się że technika ta może nieznacznie zwiększać skuteczność leczenia ICSI. Początkowe – dość entuzjastyczne doniesienia o znacznej poprawie odsetków ciaż dotyczyły ośrodków o dość niskiej skuteczności ICSI. W ośrodkach mających wysokie odsetki ciąż bez wykorzystania IMSI nie wydaje się by mogło ono zapewnić znaczne zwiększenie szans na ciążę.

Nie udowodniono, by suplementacja witaminowa u mężczyzn zwiększała odsetki ciąż w leczeniu IVF/ ICSI. Niedobory witaminowe wpływające niekorzystnie na jakość nasienia zdarzają się wyjątkowo rzedko (są praktycznie niemożliwe u zdrowych mężczyzn). Duża część lekarzy stoi na stanowisku że witaminy "nie zaszkodzą a mogą pomóc", jednak ich suplementację należy traktować jedynie jako leczenie pomocnicze.

Pozdrawiam,

Piotr Pierzyński

Zablokowany

Wróć do „Archiwum - niepłodność męska - dr Piotr Pierzyński”