Badania preimplantacyjne PGD

Forum poświęcone wymianie doświadczeń na temat diagnostyki niepłodności: badania i ich wyniki, zabiegi, leki (działanie, skutki uboczne); metody wspomaganego rozrodu - IUI, IVF, ICSI.

Moderator: Moderatorzy jak się leczyć

ODPOWIEDZ
ilonandrzej
Posty: 349
Rejestracja: 27 sty 2013 13:50

Re: Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: ilonandrzej »

mkg i ufaj teraz lekarzom :( rozmawiałam 2 tyg. temu i nie uzyskałam takiej odpowiedzi... Dalsze leczenie to kwestia wyboru. Ja podziwiam pary decydujące się na PGD i życzę wytrwałości
starania od 2009

Ciężka oligoasthenoteratozoospermia

ICSI 04.2013 :(

Mąż: Kariotyp- aberracja chromosomu, ale AZF ok

4AID:(

novum.

07.07 ICSI :(

2016 TPD PIERWSZA WIZYTA

15.02.2018 kwalifikacja

Jeszcze Cię nie znamy a już Cię kochamy
Awatar użytkownika
Gość

Re: Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: Gość »

ilonandrzej, A z kim i gdzie rozmawiałaś? Odnośnie NGSa, czy CGH lub FISHa?
ilonandrzej
Posty: 349
Rejestracja: 27 sty 2013 13:50

Re: Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: ilonandrzej »

mkg z lekarzami w łódzkiej Gamecie (dr. Połać, dr. Banaszczyk)
starania od 2009

Ciężka oligoasthenoteratozoospermia

ICSI 04.2013 :(

Mąż: Kariotyp- aberracja chromosomu, ale AZF ok

4AID:(

novum.

07.07 ICSI :(

2016 TPD PIERWSZA WIZYTA

15.02.2018 kwalifikacja

Jeszcze Cię nie znamy a już Cię kochamy
Awatar użytkownika
Gość

Re: Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: Gość »

ilonandrzej Wobec tego mnie nie dziwi. Invicta jest dla nich konkurencją i jeśli chcą Cię zatrzymać u siebie, to nie mogą wypowiadać się pozytywnie odnośnie czegoś czego nie mają. Gro klinik na świecie robi pgd w 3 dobie FISHEM albo CGH. Pod to mają sprzęt, który musi się zwrócić. Natomiast NGS działa inaczej. Przede wszystkim nie osłabia tak zarodka, bo badasz trofektodermę w 5 dobie. Ja skonfrontowałam opinie invicty odnośnie NGSa z tym co piszą na ten temat lekarze w Stanach. I na szczęście są potwierdzenia. Co więcej: invicta ma już ciąże po NGSie.
Wiadomo, że finalnie u każdego może być różnie, ale na to składa się wiele czynników, nie tylko pgd. Ja póki co mam nadzieję, nic innego mi nie pozostało.
Oliwa
Posty: 34
Rejestracja: 04 lut 2014 16:48

Re: Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: Oliwa »

mkg pisze: (...) Gro klinik na świecie robi pgd w 3 dobie FISHEM albo CGH. Pod to mają sprzęt, który musi się zwrócić. Natomiast NGS działa inaczej. Przede wszystkim nie osłabia tak zarodka, bo badasz trofektodermę w 5 dobie(...)
mkg,
ja ostatnio na wizycie w Invikcie u prof. Łukaszuka otrzymałam informację, że pobierają komórki do badania pgd ngs zarówno od zarodka 3 dniowego jak i 5 dniowego, w zależności od decyzji matki, okoliczności takich jak dzień tygodnia. Prof. Ł. polecił mi pobranie komórki z 3 dniowego zarodka wtedy badanie wykonuje się w ciągu 48 godzin, zarodek rozwija się do 5ego dnia i na "świeżym cyklu" robi sie transfer. W przypadku badania zarodka 5 dniowego można pobrać kilka komórek, ale zarodek trzeba zamrozić i czekać na transfer do następnego cyklu (ok. 3 tygodnie). Genetyk polecił raczej pobranie komórek z 5 dniowego zarodka, dlatego, iż jest większa szansa na wykrycie mozaicyzmu gdyż pobierają kilka komórek.

Więc teraz nie wiem jak jest...

mkg, czy ty jesteś już po pgd ngs? Jeśli możesz napisz mi więcej na temat pgd ngs w Polsce i na świecie. Jak jest faktycznie z bezpieczeństwem tej procedury?
Awatar użytkownika
Gość

Re: Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: Gość »

Oliwa, jest dokładnie tak, jak piszesz. NGSa można zrobić w 3 dobie i wtedy są pobierane komórki zarodka, a właściwie 1 maks 2 komórki (=osłabienie) i transfer w świeżym cyklu. Ale można też zrobić w 5 dobie biopsję trofektodermy zarodka - to są komórki, z których później powstaje łożysko także zarodka nie osłabiasz. I wtedy rzeczywiście zarodek mrozimy, bo czekamy na wynik badania. Ale samo mrożenie, to już eliminacja tych zarodków, które są najsłabsze i nie miałyby szansy na przeżycie tak czy tak. Zdrowe rozmrożenie przeżyją. Przy trofektodermie pobieranych jest więcej komórek, więc większa pewność faktycznie zdrowego dziecka i ominięcia mozaicyzmu. Tak też piszą w światowych artykułach.
Ja jestem po pierwszej stymulacji i tuż przed drugą, bo zbieramy zarodki do NGSa właśnie. Z pierwszego programu mieliśmy za mało zarodków stąd powtórka. Na pewno będziemy badać w 5 dobie, żeby uniknąć pomyłki wyniku z 3 doby.
Jak jest z bezpieczeństwem? Myślę, że nie robiliby tego, gdyby było aż tak ryzykowne. Czytałam masę opracowań, wywiadów z genetykami ze świata i jeśli jest problem z genetyką to radzą skorzystać z tej metody.
Oliwa
Posty: 34
Rejestracja: 04 lut 2014 16:48

Re: Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: Oliwa »

mkg,
dziękuję za odpowiedź. Nie wiedziałam o tym, że w 5ym dniu pobiera się komórki trofoektodermy i tym samym jest to bezpieczniejsze dla zarodka.

Jestem "zielona" w temacie in vitro. Jak wygląda w praktyce cała procedura in vitro z badaniem pgd ngs? Ja jestem po ogólnej konsultacji, ale przed wizytą kwalifikacyjną (która ma się odbyć 1-5 dz. cyklu) i myślałam, że od razu będzie stymulacja, a się okazuje, że najpierw będzie antykoncepcja, potem blokada, potem stymulacja.
Jak to czasowo wygląda u Ciebie?
Ile czasu mija, jeżeli prawidłowo wszystko przebiegnie, od pierwszej wizyty do transferu przy założeniu, że komórki pobiera się od zarodka 5 dniowego, czyli potem go się mrozi?
Czy transfer mrożonych zarodków po badaniu pgd ngs robi się na naturalnym cyklu, czy też jest jakaś stymulacja?
Czy możesz mi podesłać linki do publikacji, które czytałaś w sieci?
Który lekarz Cię "prowadzi" w Invikcie?
Możesz przesłać prywatną wiadomość, bo nie wiem dokładnie co można publikować na forum, co nie.

pozdrawiam,
O.
biedrona_czerwona
Posty: 16
Rejestracja: 14 sie 2013 09:10

Re: Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: biedrona_czerwona »

dokładnie tak jak pisała mkg pgd ngs nie osłabia zarodków. I również potwierdzam to że jest mnóstwo publikacji dotyczących ngs. samo pgd to nie są eksperymenty, przykładowo weź pod uwagę, że w invicie mają pgd (tyle ze wcześniej inna metodą wykonywali) od 2005 roku jak wyczytałam. poza tym eshre ma pgd consortium, które zwraca uwagę na to jakie kliniki wykonują pgd i je polecają, więc myślę, że jeśli eshre jest pewne tej metody to to nie są żadne eksperymenty. :)
ilonandrzej pisze:biedrona_czerwona tylko, że 2 zdrowe masz już osłabione przez pobranie materiału. Ja zrezygnowałam z PGD. Po wywiadach z lekarzami PGD wydaje się być w fazie eksperymentów. Ale mam nadzieję, że Wam się powiedzie i tego życzę
Awatar użytkownika
Gość

Re: Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: Gość »

Oliwa pisze:Możesz przesłać prywatną wiadomość
Poszło :)
Natasza74
Posty: 4
Rejestracja: 02 mar 2014 21:21

Re: Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: Natasza74 »

mam pytanie do osób bardziej doświadczonych w temacie - (od 2 dni) wiem,ze jestem nosicielka translokacji zrównoważonej pomiędzy chromosomami 7 i17- u mnie wygląda to tak w zapisie 46XX,t(7,17) (p 13 q23) i zastanawiam się nad wyborem metody działania,zalecono mi diagnostykę PGD.

Powiedzcie mi czy przy tej metodzie jeśli zarodek zostanie przebadany pod kątem wady i umieszczony w macicy na 100 % w trakcie ciązy nic się w nim nie rozwinie,na dalszym etapie ciązy w 2,3 ,4 miesiącu.Czy ta metoda daje faktycznie pewność urodzenia zdrowego potomstwa,czy na dalszym etapie ciązy,konieczne jest badanie prenatalne.Przepraszam jeśli moje pytanie jest naiwne,ale dopiero zaczynam swoją walkę...
Oliwa
Posty: 34
Rejestracja: 04 lut 2014 16:48

Re: Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: Oliwa »

Hej Natasza!
Diagnostyka PGD wykryje w pobranych komórkach zarodkach translokacje, aneuploidie i inne zaburzenia chromosomowe. Jeśli ma być wykryta konkretna mutacja w jakimś genie, diagności muszą o tym wiedzieć i konkretnie badać pod kątem tej mutacji.
Nie wiem czy w przypadku translokacji może się zdarzyć mozaicyzm (?) tak jak w przypadku trisomii, czyli część komórek zdrowych (prawidłowy układ chromosomów), część chorych (nieprawidłowy układ chromosomów). Jak wcześniej było napisane: jeżeli mozaicyzm występuje a podczas pgd pobierze się te zdrowe komórki to badanie nie wykryje zaburzenia.
Jeśli chodzi o to czy translokacja, trisomia i inne mogą powstać po zagnieżdżeniu zarodka – to zgodnie z moją wiedzą: nie.
Przyczyny translokacji są następujące: plemnik z translokacją lub komórka jajowa z translokacją lub powstanie translokacji na etapie zapłodnienia (tak piszą :) ). Tak więc jeśli chodzi o translokacje to nie powstanie na późniejszym etapie ciąży.
Oczywiście pgd nie gwarantuje, że dziecko będzie zdrowe, różne choroby mogą się zdarzyć…
A to czy robić badania prenatalne zależy od Ciebie, usg na pewno :)
Mam nadzieję, że trochę pomogłam. Myślę, że spotkanie z genetykiem i/lub embriologiem w jakiejś klinice, która robi pgd również Ci pomoże.

pozdrawiam,
O.
Natasza74
Posty: 4
Rejestracja: 02 mar 2014 21:21

Re: Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: Natasza74 »

Dziękuję Ci Oliwo za informacje i pomoc, pozdrawiam serdecznie
KarlaB
Posty: 443
Rejestracja: 12 wrz 2011 15:59

Re: Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: KarlaB »

Mam do Was moi drodzy pytanie, bo zastanawiam się nad in vitro z PDG, ale oczywiście jak każdy mam pewne obawy. A mianowicie genetycy informują, że w badaniu zarodków są w stanie wykryć różne zmiany w chromosomach, czyli trisomie, monosomie, a co z mutacjami typu, np. delecja, czyli wypadnięcie części chromosomu. Czy to właśnie jest ten mozaicyzm? Czy podczas rozmowy z lekarzem uzyskaliście taka informację, że "mutacji/delecji" wewnątrz genowych nie da się wykryć?
Angels in heaven
bea72
Członek Stowarzyszenia
Posty: 13912
Rejestracja: 01 sty 2009 01:00

Re: Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: bea72 »

Drodzy Forumowicze,
zapraszamy do wypowiedzenia się w sprawie
Standardów Pacjenckich 2014
Oliwa
Posty: 34
Rejestracja: 04 lut 2014 16:48

Re: Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: Oliwa »

Cisza w temacie pgd... Zastanawiam się czy nikt nie robi, czy nikt nie pisze?

U mnie kiepściutko, 3 zarodki, badanie pgd ngs i tylko 1 zdrowy :?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak się leczyć?”