Badanie nasienia

Archiwum forum "O plemnikach"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Awatar użytkownika
Malwa
Posty: 32
Rejestracja: 06 lut 2003 01:00

Badanie nasienia

Post autor: Malwa »

Witam.Proszę o pomoc w wyjaśnieniu takiej kwestii:czy oprócz oceny mikroskopowej ,posiewu,morfologii,testu hipoosmotycznego,są jeszcze badania nasienia,których wynik ma istotny wpływ na płodność?Co oznacza praktycznie obniżony odsetek nie uszkodzonych plemników w teście hipoosmotycznym(53.4%-norma 60%).Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
agata30
Posty: 2537
Rejestracja: 20 lut 2002 01:00

Post autor: agata30 »

Hej! Test hopoosmotyczny okresla wlasnie odsetek nieuszkodzonych plemnikow. Im wiecej nieuszkodzonych tym lepiej. Oprocz tych testow ktore wymienilas mozna zrobic jeszcze test oceniajacy strukture chromatyny plemnikow, test przezywalnosci plemnikow w sluzie ( PC test). Jest jeszcze test tzw "chomiczy", ktory polega na sprawdzeniu zdolnosci wiazania plemnikow z oslonka przejrzysta wlascie jaj chomika (ale nie wiem czy sie go rutynowo wykonuje). Warto tez sprawdzic obecnosc w plazmie nasiennej przeciwcial antyplemnikowych.

Pozdrawiam
A.
Awatar użytkownika
DorotaM
Posty: 408
Rejestracja: 15 sty 2002 01:00

Post autor: DorotaM »

Zawsze jak czytam Twoje odpowieidz Agata to jestem pod ogromnym wrażeniem.
A jeśli o badania - to niestety nie za wiele wiem.
Awatar użytkownika
agata30
Posty: 2537
Rejestracja: 20 lut 2002 01:00

Post autor: agata30 »

:D
Awatar użytkownika
Malwa
Posty: 32
Rejestracja: 06 lut 2003 01:00

Post autor: Malwa »

Dziękuję :lol:
Awatar użytkownika
Iman
Posty: 120
Rejestracja: 06 cze 2002 00:00

Post autor: Iman »

Agata - 8O 8O 8O 8O
mogłabym leczyć męża jeszcze dłuuugo i tak bym tego nie pojęła :wink: :D

a poważnie: Twoja wiedza jest imponująca :!: Sciskam!
Awatar użytkownika
aleksandra3
Posty: 284
Rejestracja: 07 sty 2003 01:00

Post autor: aleksandra3 »

[quote="agata30"] <test oceniajacy strukture chromatyny plemnikow>

Droga Agato!
Mam pytanie - co nam tlumaczy test oceniajacy sktrukture chromatyny? A moze ktos z Was wie, co to za element test stresu oksydacyjnego?

Pozdrawiam
Aleksandra
Awatar użytkownika
agata30
Posty: 2537
Rejestracja: 20 lut 2002 01:00

Post autor: agata30 »

Aleksandra!

Jesli chodzi o test struktury chromatyny to zajrzyj tutaj:

/phpbbforum/viewtopic.php?t=1339&


/phpbbforum/viewtopic.php?t=1340&

i jeszcze w watku "male pocieszenie" cos bylo.

A o stresie oksydacyjnym wiem niewiele:

Stres oksydacyjny, stres tlenowy, obciążenie tlenowe, występujący w komórkach żywego organizmu stan zaburzonej równowagi między antyoksydantami, czyli przeciwutleniaczami (np.: witamina C, witamina E, peroksydaza glutationu) a prooksydantami, czyli utleniaczami (np.: tiofenol - fenole, parakwat, oksydaza ksantynowa, oksydaza NADPH fagocytów) na rzecz prooksydantów.

Podczas stresu oksydacyjnego stacjonarne stężenia reaktywnych form tlenu (RFT) znacznie wzrastają. Przyczyną stresu oksydacyjnego mogą być: wzrost szybkości wytwarzania RFT, niedobory niskocząsteczkowych antyoksydantów, unieczynnienie niektórych enzymów o działaniu antyoksydacyjnym. Stres oksydacyjny ma charakter fizjologiczny (np. wskutek wysiłku fizycznego) lub patologiczny (np.: stany zapalne, reperfuzja po niedokrwieniu, starzenie się).
Mysle ze wszelkie antyoksydanty tutaj moga pomoc np. ten :

http://www.vitalas.pl/ANTVit.htm

Przesylam Ci mailem angielski artukul o tym stresie :)
Awatar użytkownika
agata30
Posty: 2537
Rejestracja: 20 lut 2002 01:00

Post autor: agata30 »

Niestety, podany przez Ciebie mail nie dziala :(
Awatar użytkownika
aleksandra3
Posty: 284
Rejestracja: 07 sty 2003 01:00

Post autor: aleksandra3 »

Agatko!

Dziekuje Ci serdecznie za wszystkie informacje, jakie mi podalas. Najbardziej zainteresowala mnie ta strona angielska. Gdybys jeszcze cos miala - mam skrzynke na Bocianie, z tego co wiem, jest sprawna, bo jakies tam wiadomosci dochodza do mnie... Wiec gdybys chciala mi cos jeszcze przeslac, bede bardzo wdzieczna...

Pozdrawiam serdecznie.
Aleksandra
Awatar użytkownika
Maryla
Posty: 4
Rejestracja: 20 lut 2003 01:00

Post autor: Maryla »

Witajcie,
Ja rowniez interesowalam sie dosc mocno ta chromatyna. I dowiadywalam sie od znajomych z Kanady. Otoz to badanie robi calkiem sporo klinik w USA i Kanadzie. Jest ono szczegolnie pomocne w przypadku ICSI, ale nie tylko taam. Mozna dzieki niemu okreslic ilosc plemnikow z uszkodzona chromatyna (DNA), a takze stopien tych uszkodzen. Problem w tym, ze w przypadku uzycia plemnika z bardzo mocno uszkodzona chromatyna nie dojdzie w ogole do rozwoju embrionu. W przypadku plemnika z niewielkimi uszkodzeniami chromatyny zarodek co prawda moze powstac, ale znacznie wzrasta ryzyko wczesnego poronienia. To wszystko mozna wykryc dzieki tej metodzie (nazywa sie SCSA). Podobno tez taki plemnik z uszkodzona chromatyna moze byc calkiem prawidlowy pod wzgledem innych cech. Znalazlam w internecie jakies amerykanskie prace lekarzy, gdzie stwierdzono, ze mezczyzni z pow. 25-30% uszk. plemnikow sa bezplodni. Tam wKanadzie lekarze zalecaja zmiane trybu zycia - ogolnie: zywienie, "wentylacja krocza", rzucenie palenia (hihi, moj stary zaraz rzucil!) i niezatruwaie organizmu. Po czym ponowne badanie. Znajomi narzekali, ze takie badanie jest dosc drogie, ale to bylo w Kanadzie. Wiem ze na pewno robia je w Krakowie. Bede sie jeszcze dowiadywala szczegolow.
Caluje,
Maryla
Awatar użytkownika
aleksandra3
Posty: 284
Rejestracja: 07 sty 2003 01:00

Post autor: aleksandra3 »

Droga Marylo!

Gdybys mogla zamiescic link do tej strony w I-necie...??
Goraco prosimy!!
Pozdrawiam
Aleksandra
Awatar użytkownika
Maryla
Posty: 4
Rejestracja: 20 lut 2003 01:00

Post autor: Maryla »

Witajcie,
Jesli chodzi o strony w interku. Znalazlam te materialy w takim serwisie PubMed:
www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi
To jest wyszukiwarka roznych artykulow medycznych i biologicznych z powaznych i duzych czasopism medycznych - np. Urology, albo Human Reproduction. Ja wpisalam tam "sperm chromatin" i "human" jako kryteria wyszukiwania. Wyrzucilo mi naprawde mnostwo roznych artykulow ze streszczeniami. Te o granicy nieplodnosci i chromatynie byly z lat 2000 i 2001. Dokladnie nie pamietam, ale mam to gdzies zapisane.
Juz wiem, ze ta chromatyne robia w Krakowie w Macierzynstwie. Czy ktos juz tam to robil? Jesli tak to bardzo bym prosila o jakies informacje.
Caluje was i trzymajcie sie,
Maryla
Awatar użytkownika
xenia
Posty: 7
Rejestracja: 29 lis 2002 01:00

Post autor: xenia »

Znalazlam w internecie zapis czatu dotyczacego SCSA. Niestety moj angielski pozostawia wiele do zyczenia, ale moze ktos moglby przetlumaczyc co ciekawsze odpowiedzi??

http://www.inciid.org/transcripts/evenson031303.htm
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 27
Rejestracja: 18 mar 2003 01:00

Post autor: Michał »

Witam,
Ponizej zamieszczam tlumaczenie czatu z dr Evensonem. Przepraszam za ew. bledy i niezrecznosci, ale tlumaczylem to w bardzo ekspresowym tempie pod wplywem listu z prosba Xeni.
A dlaczego ja?
Wykonuje badania SCSA ( a takze inne badania nasienia) w jednej z klinik. Jesli Panstwo beda mieli ochote postaram sie odpowiedziec na wszelkie pytania dot. tej - i innych - metod oceny nasienia. [A poza tym poznalem Dona Evensona osobiscie - swietny facet! :))) ]
Michal
-----
Dr Evenson z SCSA Diagnostics zamierza wyjaśnić co to jest fragmentacja DNA i jaką rolę gra ona w zapłodnieniu.

Fragmentacja DNA oznacza uszkodzenie/pocięcie łańcuchów DNA w chromosomach plemników. Jeśli ich liczba jest niewielka, istnieje prawdopodobieństwo że zostaną one naprawione w jajeczku. Jednak w przypadku wysokiego poziomu uszkodzeń nici DNA, jajeczko może nie być zdolne do dokonania naprawy i ten uszkodzony ojcowski genom z plemnika spowoduje (ok. 3 dni po zapłodnieniu lub nieco później) śmierć embrionu.

Pytanie: Przeszliśmy przez 4 cykle IVF/ICSI i mieliśmy wspaniały współczynnik zapłodnienia, a embriony wyglądały bardzo dobrze. Czy fragmentacja DNA nadal może mieć tu jakieś znaczenie?

Odpowiedź: Tak, z pewnością może. Plemniki z wysokim poziomem uszkodzeń DNA mogą zapłodnić jajeczka tak samo skutecznie jak plemniki z prawidłowym DNA. W momencie zapłodnienia te uszkodzenia są dla jajeczka bez znaczenia. Jednak po ok. 3 dniach od zapłodnienia, gdy aktywowane są geny ojcowskie (te z plemnika), w przypadku wystąpienia ich uszkodzeń nie dochodzi do prawidłowego rozwoju embrionu. Może się on nadal rozwijać do 5. dnia i osiągnąć nawet stadium pięknie wyglądającej blastocysty, ale w przypadku uszkodzeń krytycznych genów zarodek ginie po dokonanym transferze.

Jaka jest korelacja pomiędzy wskaźnikiem SCSA a niepłodnością?

Wskaźnik SCSA umieszcza mężczyzn w róznych kategoriach statystycznych jeśli chodzi o możliwość uzyskania ciąży. Wysoki poziom fragmentacji DNA powoduje wyższe ryzyko braku ciąży lub wczesnego poronienia. Nasze dane wykazują, że pnad 30% plemników z uszkodzonym DNA daje podwojenie ryzyka wczesnego poronienia.

Jaka jest szansa dla terapii witaminowej w przyp. wskaźnika SCSA wynoszącego 49 (%)? Jaka jest rekomendowana terapia? Witaminy?

Większość lekarzy zaleca pacjentom ze złą jakością nasienia, włączając w to także fragmentacjęDNA, terapię z udziałem witamin antyoksydacyjnych. Robią to z perspektywy jednej z hipotez o przyczynach uszkodzeń DNA &#8211; ma je powodować stres oksydacyjny powstały w wyniku ekspozycji plemników na działanie wolnych rodników (ROS). O ile pewnien poziom ROS jest naturalnym zjawiskiem podczas dojrzewwania plemników w trakcie spermatogenezy, to ich podwyższony poziom wpływa negatywnie na błonę komórkową i uszkadza DNA. Na przykład podwyższony poziom ROS może być spowodowany obecnością zbyt dużej liczby leukocytów w nasieniu. Te potencjalne problemy związane z wysokim poziomem ROS, niezależnie od ich źródła, są powodem stosowanych przez lekarzy różnych antyoksydantów u pacjentów z niską jakościąnasienia.

Czy ICSI (sama procedura) powoduje uszkodzenie DNA?

Wiele przeprowadzonych badań naukowych nie wykazało żadnych, lub tylko bardzo niewielkie defekty u dzieci narodzonych za pom. tej metody, w porównaniu do normalnej populacji dzieci. Jednak niektórzy naukowcy twierdzą, że ICSI może mieć wpływ na późniejszy rozwój lub przypadki nowotworów. Jednak powodem tego nie jest sama procedura ICSI, lecz raczej fakt że używa się w jej przypadku do zapłodnienia plemniki bardzo niskiej jakości, włącznie z tymi z uszkodzenym DNA.

Czy słyszał Pan o pacjentach którzy poprawili swoje wyniki SCSA dzięki stosowaniu witamin, ProXeed, etc.? Jeśli tak, to jak myślisz który z tych specyfików zadziałał? Witamina E, C, etc.?

Lekarze często przepisują ProXeed (aktywnym składnikiem jest karnityna) jako antyoksydacyjny suplement codziennej diety. Ostatnio grupa włoskich badaczy opublikowała kilka artykułów naukowych nt. skutecznego obniżenia ROS dzięki stosowaniu ProXeed-u.

W jakiej sytuacji powinna zapaść decyzja o skorzystaniu z nasienia dawcy?

W aktualnych badaniach 12 małżeństw o niewyjaśnionych przyczynach długotrwałej niepłodności było poddanych badaniom SCSA. Po stwierdzeniu, że w ich nasieniu występowało ponad 30% plemników plemników uszkodzeniami DNA, wszystkie 12 par zdecydowało się skorzystać z nasienia dawcy. W efekcie u 9 małżeństw stwierdzono ciążę w ciągu następnych 3 miesięcy. Jeśli ci pacjenci otrzymaliby informację o uszkodzeniach DNA swoich plemników wcześniej, mogliby również wcześniej zdecydować się na nasienie dawcy. Istnieje bardzo wiele kwestii istotnych ze względów zarówno osobistych jak i medycznych, specyficznych dla poszczególnych małżeństw. Zalecamy zatem takim parom jak i ich lekarzom bardzo indywidualne podejście w wykorzystaniu informacji płynących z metody SCSA dla decyzji o wykorzystaniu nasienia dawcy.

[...pytanie specyfików odpowiedź dotyczące konkretnych specyfików i ich stosowania...] - pominąłem

Mój mąż posiada trójkę dzieci z poprzedniego małżeństwa, ale teraz mamy z tym problemy. Ponadto mąż ma bardzo dobrą jakość nasienia &#8211; czy to uszkodzenia DNA mogą być powodem naszych problemów?

Obserwowaliśmy szereg podobnych problemów problemów głównym powodem może być tu wiek mężczyzny. Przede wszystkim cechy nasienia oceniane rutynowo: liczba plemników, ruchliwość i morfologia są bardzo słabo powiązane z poziomem uszkodzeń DNA w plemnikach. Po wtóre, w naszych najświeższych badaniach, które będą niebawem opublikowane, stwierdziliśmy bardzo silną zależność pomiędzy wiekiem mężczyzn, a uszkodzeniami DNA. Mężczyźni w wieku ok. 48 lat mają ok. 30% szans na to, że ich poziom uszkodzeń DNA w plemnikach przekracza próg 30% (30%DFI) [uznawany jako próg niepłodności &#8211; Michał]. Pani mąż w trakcie poczęcia pierwszych dzieci był młodszy, teraz prawdopodobnie ma wyższy stopień uszkodzeń DNA w plemnikach.
Warto jednak zauważyć, że nawet młodzi mężczyźni mogą posiadać wysoki poziomi uszkodzeń DNA. W Czechach, w miejscowości Replice, gdzie w okresie zimowym występuje znaczne zanieczyszczenie powietrza wykonano badania uszkodzeń DNA plemników na młodych, 18-letnich żołnierzach. U &#188; z nich stwierdzono ponad 30% plemników plemników fragmentowanym DNA, co powodowało u nich wysokie ryzyko niepłodności. Podobnie, u młodych mężczyzn wysoki poziom uszkodzeń DNA może być spowodowany wieloma innymi czynnikami, np. paleniem tytoniu, lekami (np. kortyzon), chorobami (nowotwory), wysoką gorączką, gorącymi kąpielami, narkotykami.

A więc jak wiele przypadków niepłodności jest spowodowane tym ukrytym męskim czynnikiem?

W naszych badaniach klinicznych stwierdziliśmy, że ok. &#188; mężczyzn zjawiających się naszej klinice posiada indeks DFI (uszkodzenia DNA plemników) na poziomie powodującym wysokie ryzyko niepłodności.

[...] Mój mąż miał robione badania SCSA i stwierdzono u niego 45% plemnikow z uszkodzonym DNA. Jednak po 12 miesiącach udało się nam zajść w ciążę &#8222;własnymi siłami&#8221;. Zastanawiam się jak bardzo wynik SCSA może się zmienić w czasie? Czy nasienie mego męża rzeczywiście tak się poprawiło, czy też po prostu mieliśmy szczęście? Jeśli SCSA zmienił siętak bardzo, to co to spowodowało?

Gratulacje! Jeśli zaglądnie Pani na naszą stronę: WWW.scsadiagnostics.com zobaczy Pani wyniki jednego przypadku, gdzie indeks DFI był przez dwa miesiące wysoki, a próbka pobrana trzeciego miesiąca wykazała bardzo niewielki odsetek uszkodzonych plemników. plemników tym też miesiącu uzyskano ciążę. Opisujemy takżedwa inne przypadki w których poziom uszkodzeń DNA wzrósł znacząco po dawkach kortyzonu oraz wysokiej gorączce. Tak więc indeks DFI może ulegać zmianom, lecz u niektórych niepłodnych mężczyzn dzieje się tak także z nieznanych przyczyn. Tak więc w przypadkach kiepskiego wyniku SCSA zawsze zalecamy powtórzenie badania po 3 miesiącach (1 cykl spermatogenezy). Jeśli wyniki drugiego badania są podobne, to prawdopodobnie uszkodzenia DNA są trwałe.
Poza tym wszystkim należy pamiętać, że &#8222;gramy&#8221; tu w statystykę &#8211; tak jak niemal wszędzie medycynie. A to znaczy, że niektóre małżeństwa po prostu &#8222;trafiają szóstkę&#8221; i szczęśliwie uzyskują ciążę nawet z wysokim poziomem uszkodzeń DNA plemników.

Myślę, że z tym problemem styka się wielu z nas, pacjentów: nasie lekarze nie wiedzą co to jest SCSA i to MY musimy ich tego uczyć. Ponieważ są oni nieco sceptyczni, nie są zwykle zainteresowani w zlecaniu tego badania. Potrzebujemy Pana pomocy.

Tak, znamy ten problem. Każda nowa rzecz w medycynie potrzebuje pewnego czasu. Na przykład: zamówiłem 14 najnowszych książek nt. płodności w Amazon.com (księgarnia internetowa) i w ani jednej nie była wspomniana metoda SCSA. Badania naukowe prowadzone w ciągu ostatnich 20 lat wyraźnie pokazały, że uszkodzenia DNA plemników są REALNYM problemem zarówno u zwierząt jak i ludzi. Jednak metody te jak dotąd pozostają domeną laboratoriów naukowych, a nie są przenoszone do klinik. Metoda SCSA została wynaleziona 23 lata temu a na jej temat ukazało się ponad 125 publikacji w recenzowanych czasopismach naukowych.

[pytanie dot. stosowania konkretnego specyfiku &#8211; pominąłem. Michał]

Kiedy powinno się robić test SCSA?

Zalecamy wykonywanie tego testu przed cyklami IVF i ICSI. Proszę zauważyć że taka prcedura kosztuje 10-20 tys. dolarów i może wymagać więcej niż jednego cyklu, który jest przecież traumatyczny dla wielu pacjentów. Rozmawialiśmy z wieloma małżeństwami które przeszły przez 4-5 cykli bez powodzenia i dopiero teraz dowiadują się o SCSA. Naprawdę w niektórych z tych przypadków indeks DFI był bardzo wysoki &#8211; prawdopodobnie małżeństwom tym powinno się podać jakąś alternatywną propozycję, a nie jeszcze jeden dodatkowy cykl IVF/ICSI.

Dziękuję, etc. ......
Michal-SCSA
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - O plemnikach”