URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Dyskusje o ośrodkach adopcyjnych, panujących w nich zasadach, procedurach, szkoleniach. Nie wiesz jaki wybrać ośrodek? Jak przebiega procedura adopcyjna? To forum jest dla Ciebie.

Moderator: Moderatorzy ośrodki i procedury adopcyjne

ODPOWIEDZ
Bobetka
Dokarmiam bociana ;)
Posty: 14478
Rejestracja: 13 gru 2004 01:00

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: Bobetka »

SZrekowa można złożyć jeden wniosek na wszystkie urlopy. U nas ZUS opracował nawet druczek. Dzięki temu osoby, którym wcześniej się kończy umowa mogą korzystać z całości.

Synku, nie mógłbyś być bardziej mój



01.2005



W każdym z nas tkwi talent. Ważne by go dostrzec i w niego uwierzyć


SZrekowa
Posty: 62
Rejestracja: 28 cze 2012 21:30

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: SZrekowa »

Bobetka dziękuje! :D
Awatar użytkownika
bettiz
Posty: 160
Rejestracja: 13 mar 2011 17:04

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: bettiz »

Cześć dziewczyny. Może pytanie będzie dla Was banalne, ale chciałam się upewnić w kwestii urlopu rocznego macierzyński + rodzicielski po adopcji, w przypadku, kiedy umowa o pracę podpisana jest na 1/2 etatu. Wtedy z tego co wyczytałam także należy się macierzyński. Dobrze rozumiem...? Jeśli taka umowa o pracę skończy się w trakcie trwania rocznego urlopu - płaci zus tak? Dzięki z góry i pozdrawiam!
Grudzień 2013 - Mamy synka :))))
Maj 2018 - Jest córeczka. Rodzinka w komplecie
Bobetka
Dokarmiam bociana ;)
Posty: 14478
Rejestracja: 13 gru 2004 01:00

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: Bobetka »

bettiz tak przy 1/2 etatu przysługuje normalnie urlop macierzyński plus dodatkowe. O te ostatnie trzeba wnioskować jeszcze w trakcie zatrudnienia. Zasiłki są wypłacone od pierwszego dnia przez ZUS. Przy zakładach pracy powyżej 20 osób pracodawca jedynie pośredniczy przy wypłacie, jednak ona nie jest z jego środków.

Synku, nie mógłbyś być bardziej mój



01.2005



W każdym z nas tkwi talent. Ważne by go dostrzec i w niego uwierzyć


Awatar użytkownika
bettiz
Posty: 160
Rejestracja: 13 mar 2011 17:04

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: bettiz »

Dzieki Bobetka za tak szybka odpowiedz =ooo* ! Uf czyli najbezpieczniej od razu wnioskowac o roczny. Pozdrawiam
Grudzień 2013 - Mamy synka :))))
Maj 2018 - Jest córeczka. Rodzinka w komplecie
renatka-83
Posty: 67
Rejestracja: 11 kwie 2013 14:55

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: renatka-83 »

Hej dziewczyny. Mam takie dwa pytania. Czy jeśli powiedzmy jestem na L4 a w czasie L4 otrzymamy pieczę to czy wniosek o macierzyński w pracy składam z datą pieczy i wtedy część L4 jakby się anuluje czy mogę we wniosku napisać że macierzyński od daty po skończonym L4. Nigdzie nie mogę znaleźć tego w przepisach a dodzwonić się do ZUS graniczy z cudem:) Drugie pytanie też bardzo ważne. We wszystkich wnioskach muszę wpisać nazwisko dziecka?Bo moja kadrowa na niczym sięnie zna i boję się że jak wpiszę samo imię i datę urodzenia to będzie robić wielki problem. Bo w sumie tak samo na zaświadczeniu o pieczy jest. I ostatnie pytanie. Razem z pieczą do macierzyńskiego potrzebuję zaświadczenie że wniosłam też o przysposobienie. Czy musi to być osobne zaświadczenie z sądu i ile się na nie czeka- czy dają od ręki czy wystarczy mój wniosek jako dowód który złożyłam w sądzie i mam na nim pieczątkę przyjęcia?Będę bardzo wdzięczna za pomoc bo to już na dniach;)
Go30
Moderator Członek Stowarzyszenia
Posty: 4144
Rejestracja: 21 sie 2009 00:00

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: Go30 »

1. Do macierzyńskiego pisałam oświadczenie od kiedy przejelam opiekę nad dzieckiem, powiedziano mi,że data ta nie musi być jednocześnie data otrzymania pieczy. Pieczę możesz otrzymać np.10 a dziecko odebrać 15 i wtedy o macierzyński wnioskujesz od15.
2. Nigdzie nie wpisujesz danych dziecka, piszesz tylko datę urodzenia.
3. Zaświadczenie o toczącym się postępowaniu otrzymałam wraz z piecza, wniosek o jego wydanie składałam razem z wnioskiem o przysposobienie.

09.2013 serduszkowa córeczka

01.2017 zaczynamy po raz drugi


Awatar użytkownika
samanta27
Posty: 378
Rejestracja: 05 kwie 2006 00:00

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: samanta27 »

Witam
Czy złożenie wniosku do sądu o przysposobienie już mnie upoważnia do korzystania z urlopu macierzyńskiego czy dopiero powierzenie pieczy?
SZrekowa
Posty: 62
Rejestracja: 28 cze 2012 21:30

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: SZrekowa »

Dzien powierzenie pieczy upoważnia do rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego :D
Awatar użytkownika
samanta27
Posty: 378
Rejestracja: 05 kwie 2006 00:00

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: samanta27 »

Dziękuje za odpowiedź:)
Pytam, bo Panie w ośrodku mi powiedziały,ze już złożenie wniosku do sądu upoważnia do rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego.
Mój skarb
Posty: 9
Rejestracja: 06 maja 2013 19:03

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: Mój skarb »

Kiedy powiedziałyście w zakładzie że bedziecie adoptować
Ania
Awatar użytkownika
samanta27
Posty: 378
Rejestracja: 05 kwie 2006 00:00

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: samanta27 »

Witaj
Ja miałam dylemat kiedy powiedzieć...powiedziałam kiedy już poznaliśmy nasze szczęście i kiedy już miałam złożony wniosek do sądu.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Tulipan24
Posty: 223
Rejestracja: 20 lut 2009 01:00

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: Tulipan24 »

Mój skarb - ja powiedziałam kiedy zadzwonił do nas telefon (zanim zabrałam dziecko do domu to i tak jeszcze pracowałam 2 m-ce).
07.2013 córeczka :bobas:
Awatar użytkownika
f_r_e_z_j_a 86
Posty: 1165
Rejestracja: 25 kwie 2010 16:44

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: f_r_e_z_j_a 86 »

Witam,
mam pytanie. Otóż kończy mi się umowa o pracę i prawdopodobnie mi jej nie przedłużą. Czy w czasie trwania zwolnienia L4 i otrzymania telefonu mogę przejść na macierzyński? Będę wdzięczna za odpowiedz.
starania od 2008r.

17.10.2012 - złożenie dokumentów do OA
17.07.2013 - kwalifikacja w OA ;)
05.01.2015 - zadzwonił ten telefon - mamy synusia:*
Awatar użytkownika
angels12
Posty: 827
Rejestracja: 25 paź 2011 20:23

Re: URLOP MACIERZYŃSKI po adopcji

Post autor: angels12 »

f_r_e_z_j_a 86 pisze:Czy w czasie trwania zwolnienia L4 i otrzymania telefonu mogę przejść na macierzyński
tak będziesz mogła :)
23.10.2011r.pierwsza wizyta OA
3.11.2011r.złożenie dokumentów
17.09.2012r.rozpo. szkoleń
10.12.2012r.zakoń. szkoleń
20.12.2012r.otrzymaliśmy kwalifikacje
06.09.2013r.wyczekiwany telefon
10-13.09.2013r.poznaliśmy dzieciaczki
Zostaliśmy rodzicami mamy wspaniałą córeczkę i wspaniałego synka :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ośrodki i procedury adopcyjne”