CIĄŻA POZAMACICZNA /ektopowa/

Jak z tego wyjść, co dalej robić?

Moderator: Moderatorzy poronienia

ODPOWIEDZ
Antos(ia)
Posty: 1201
Rejestracja: 10 gru 2003 01:00

CIĄŻA POZAMACICZNA /ektopowa/

Post autor: Antos(ia) »

Ciaza pozamaciczna (ektopowa)

Ciaza pozamaciczna inaczej nazywana ciaza ektopowa to taka ciaza, ktora rozwija sie poza jama macicy. Najczestsza postacia jest ciaza rozwijajaca sie w jajowodzie (około 99%), rzadziej w jajniku oraz w innych narzadach jamy brzusznej lub na obszarze szyjki macicy. Najczesciej nie ma szans na donoszenie takiej ciazy. jak rozpoznac ciaze ektopowa? Najczestsze objawy to krwawienie czasem plamienie z macicy z towarzyszacym jednostronnym bolem w podbrzuszu po tej stronie po ktorej zagniezdzilo sie zaplodnione jajo. Jesli dochodzi do pekniecia jajnika, nastepuje wstrzas objawiajacy sie slabym tetnem, bladoscia, problememi z oddychaniem, bolem w jamie brzusznej. Potrzebna jest natychmiastowa ingerencja chirurgiczna.

Rozpoznanie ciąży pozamacicznej w jej bardzo wczesnym okresie nie jest łatwe. Niekiedy wątpliwości rozstrzyga dopiero badanie laparoskopowe, które pozwala dokładnie obejrzeć macicę, jajowody i jajniki. Jeżeli diagnoza jest pewna, taką ciążę natychmiast usuwa się operacyjnie wraz z częścią jajowodu (w miarę możliwości maksymalnie go oszczędzając).

czynniki ryzyka wystepowania takiej ciazy:

stany zapalne narządów miednicy małej
zabiegi operacyjne jajowodów i jajników
choroby przenoszone drogą płciową (zakażenie dwoinką rzeżączki, Chlamydie i Mycoplasma hominis)
stosowanie antykoncepcyjnych wkładek wewnątrzmacicznych
stymulacje owulacji w terapii niepłodności

Wyróżnia się następujące rodzaje ciąży pozamacicznej:

- ciążę jajowodową -Implantacja zapłodnionej komórki jajowej w obrębie jajowodu
- ciążę brzuszną - Rozwój jaja płodowego, które może zagnieżdzić sie na każdym narządzie w obrębie jamy otrzewnej. Ggłównym objawem ciąży pozamacicznej są bóle brzucha umiejscowione głównie w podbrzuszu. Objawy ze strony przewodu pokarmowego taki jak wymioty, nudności, zaparcia, biegunki często towarzyszą ciąży brzusznej i mogą utrzymywać się przez długi okres.
- ciążę jajnikową - Rozwój i zagnieżdżenie komórki jajowej następuje w jajniku lub na jajniku. Ciąża jajnikowa może występować w całym okresie rozrodczym ale najczęściej występuje w końcu trzeciej dekady u wieloródek Objawy są zbliżone do objawów ciąży jajowodowej a utrata krwi może być znaczna i u ponad 1/3 ciąż jajnikowych występuje wstrząs.
- ciążę szyjkową - Implantację zapłodnionej komórki jajowej natępuje poniżej ujścia wewnętrznego macicy, poza jej jamą. Jest to postać ciąży pozamacicznej, która jest potencjalnym zagrożeniem życia wskutek możliwości obfitego krwotoku. Ciąża szyjkowa zwykle kończy się przed upływem 20 tygodnia. U znacznej części pacjentek pojawiają się krwiste upławy lub nieregularne krwawienia po uprzednim zatrzymaniu miesiączki .

Ciąża jajowodowa czyli implantacja zapłodnionej komórki jajowej w obrębie jajowodu w zależności od części jajowodu w którym dochodzi do zagnieżdżenie może rozwijać się w bańce (ciążą jajowodowa bańkowa), cieśni (ciążą jajowodowa cieśniowa) czy śródściennie (ciążą jajowodowa śródścienna). W warunkach prawidłowych zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik następuje najczęściejw bańce jajowodu i stąd powstała zygoa przemieszcza się w kierunku jamy macicy. W przypadku jeżeli przeszkody na drodze wędrówki komórki jajowej lub przy zaburzeniu perystaltyki jajowodu zagnieżdżenie zygoty następuje w jajowodzie.

Donoszenie ciąży jajowodowej jest bardzo rzadkie. Najczęściej w przebiegu ciąży jajowodowej dochodzi do poronienia trąbkowego ( abortus tubarius ) lub pęknięcia jajowodu ( ruptura tubae uterinae ). Sposób zakończenai zależy głównie od miejsca zagnieżdżenia zarodka. W przypadku zarodka zagnieżdżonego w szerokiej bańce jajowodu wówczas najczęściej dochodzi do poronienia trąbkowego natomiast jeżeli zarodek zagnieżdził się w cieśni lub w odcinku śródściennym jajowodu wówczas zwykle dochodzi do pęknięcia jajowodu.

W poronieniu trąbkowym, do którego dochodzi zwykle w przypadku zarodka zagnieżdżonego w szerokiej bańce jajowodu warunki dla rozwoju jaja płodowego są pod każdym względem niekorzystne w wyniku czego dochodzi do powolnego obumierania a po kilku tygodniach do poronienia w czasie którego jajo płodowe zostaje wydalone tą samą drogą, którą komórka jajowa dostała się do jajowodu.

W przypadku ciąży jajowodowej rozwijającej się w części cieśniowej jajowodu lub w odcinku śródściennym dochodzi do uszkodzenia ściany jajowodu w wyniku czego natępuje pęknięcie jajowodu. Zawsze towarzyszy temu uszkodzenie większych naczyń krwionośnych z krwawieniem do jamy otrzewnowej, które jest zawsze stanem zagrożenia życia.


Leczenie farmakologiczne ciązy ektopowej

artykuł -> http://www.libramed.com.pl/wpg/NumeryAr ... 04/12.html

Chirurgiczne leczenie ektopowej ciąży jajowodowej

artykuł -> http://www.libramed.com.pl/wpg/NumeryAr ... 04/13.html

Postępowanie z ciążą ektopową: leczenie chirurgiczne i zachowawcze
artykuł -> http://www.libramed.com.pl/wpg/NumeryAr ... 01/07.html

Współistnienie ciąży wewnątzrmacicznej i ektopowej - trudności diagnozy
artykuł -> http://www.libramed.com.pl/wpg/NumeryAr ... 14/06.html

Wewnątrzmaciczna ciąża bliźniacza powikłana ciąża jajnikowa
artykuł -> http://www.libramed.com.pl/wpg/NumeryAr ... %2015.html

Przezpochwowe wstrzyknięcie hiperosmotycznego roztworu glukozy w leczeniu ciąży ektopowej

artykuł-> http://www.libramed.com.pl/wpg/NumeryAr ... %2011.html
Awatar użytkownika
lidek
Posty: 291
Rejestracja: 05 lip 2002 00:00

Post autor: lidek »

Bardzo ciekawe i cenne informacje.
A tak przy okazji ciążą pozamaciczna może występować przy zrostach powstałych po zabiegu łyżeczkowania macicy po poronieniu. U mnie tak było.
Lidek mama Maćka /ur. 08-06-2001/
Aniołek VIII 1996
Aniołek XI 1997
Aniołek IX 2005
Awatar użytkownika
ewamewa99
Posty: 126
Rejestracja: 20 lis 2002 01:00

Post autor: ewamewa99 »

U mnie też, dodatkowo nie zalecono mi antybiotyku po łyżeczkowaniu.
EWA i Bliźniaki Robercik i Marysia (CZERWIEC 2003)
Awatar użytkownika
lidek
Posty: 291
Rejestracja: 05 lip 2002 00:00

Post autor: lidek »

Po łyżeczkowaniu nie zawsze zleca się antybiotyk a i tak on nie zapobiega zrostom. Ja antybiotyk dostałam i zrosty były.
Lidek mama Maćka /ur. 08-06-2001/
Aniołek VIII 1996
Aniołek XI 1997
Aniołek IX 2005
Awatar użytkownika
blue29
Posty: 32
Rejestracja: 09 sie 2004 00:00

Post autor: blue29 »

Wiem już prawie wszystko o ciąży pozamacicznej, czego niestety musiałam się dowiedzieć sama, nie od lekarzy. Nie wiem tylko czy można jakoś zapobiec kolejnej poza, np. czy są jakieś leki wspomagające, albo przy następnej ciąży czy można wcześniej wykryć że wszystko jest o.k - USG i kiedy.
Jak chciałam zrobić USG w 5/6 tygodniu(chyba coś przeczuwałam), to lekarz się nie zgodził.
Awatar użytkownika
eta5
Posty: 1830
Rejestracja: 21 sty 2003 01:00

Post autor: eta5 »

lekarze nie doceniaja pozamacicznej ja chodzilam do 8 tyg i mimo sugestii ze to moze pozamaciczna bylam zbywana skonczylo sie dramatycznie
2002 cp jajowód pęknięty
VII 2004 ivf BS nieudane
IX 2004 ICSI Novum ciąża bliźniacza poród w 30 tc :-(((
VII 2006 transfer :(
IX 2006 ciąża naturalna :-) 3 VII 2007 urodziła się Lenka
IX 2008 transfer :(
XII 2008 ciąża naturalna, czekamy na wrzesie
Awatar użytkownika
ewamewa99
Posty: 126
Rejestracja: 20 lis 2002 01:00

Post autor: ewamewa99 »

U mnie był jeden - niedrożność rogowa
drugi - drożny ale kontrast przepływał pod wysokim ciśnieniem.
Profesor powiedział, ze nasienie w naturalnych warunkach nie przedostaje się pod takim cisnieniem.
Jednak owu i cała reszta była ok, jednak była to jego zdaniem sytuacja taka, że jeżeli doszło by do naturalnej ciąży , to była by wielka "szansa" , że była by znowu pozamaciczna. Dlatego skierował mnie do Gamety z wszystkimi moimi wynikami i powiedział, że przy barierze mechanicznej jest ogromna szansa , że IVF uda się za 1 razem. I miał rację.
EWA i Bliźniaki Robercik i Marysia (CZERWIEC 2003)
Awatar użytkownika
DONI
Posty: 145
Rejestracja: 20 gru 2002 01:00

Post autor: DONI »

Jestem po dwuch ciążach jajowodowych. Lewy jajowód usunięty prawy uratowany.Rok temu podeszłam do invitro nieudało sie a tak lekarze obiecywali że na100% !!! Okazało sie że niemam dobrego jajeczkowania . Uzyskali dwa lecz niestety nieudało sie :(
Awatar użytkownika
blue29
Posty: 32
Rejestracja: 09 sie 2004 00:00

Post autor: blue29 »

Czy komuś się udało po ciąży pozamacicznej zajść normalnie?
[treść niezgodna z tematem wątku]
Awatar użytkownika
Girl
Posty: 538
Rejestracja: 10 cze 2003 00:00

Post autor: Girl »

Mnie też lekarze w różnych klinikach w Polsce zapewniali, że jestem świetnym przypadkiem (usunięte oba jajowody po ciążach ektopowych)do ivf i że mam duże szanse...i niestety mylili się, niestety...

Chciałam też zdementować, że podobno przy takiej ciąży Bhcg przyrasta wolniej. U mnie rosła książkowo i codzienne usg niczego nie mogło wykryć wcześniej...podobno trzeba czekać...aż będzie za późno?
Awatar użytkownika
gandzia
Posty: 2402
Rejestracja: 09 kwie 2004 00:00

Post autor: gandzia »

u mnie beta też rosła książkowo
ale doszło do krwotoku i bardzo silnego bólu po prawej stronie, tak silnego, że aż mi noga drętwiała aż do kolana
[treść niezgodna z tematem wątku]

we wtorek miałam zabieg, wczoraj wyszłam do domu, a jutro musze jechać na zdjęcie szwów
[treść niezgodna z tematem wątku]
Gandzia
[url=http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;51;28/st/20060621/n/Szymon+Maks/k/bccc/age.png]Szymon Maks[/url]
[url=http://gandzia.bobasy.pl]fotki[/url]
Awatar użytkownika
Girl
Posty: 538
Rejestracja: 10 cze 2003 00:00

Post autor: Girl »

U mnie ból z jednej strony był nawet do wytrzymania i lekarze w szpitalu nie chcieli jeszcze robić operacji bo jak mówili nie mam jeszcze objawów klinicznych 8O ale ja się uparłam bo już byłam na ten dzień przygotowana psychcznie. Po operacji usłyszałam, że to była dobra decyzja bo już mi pękła :evil: Ciekawe jak wyglądają takie objawy kliniczne? To chyba już prawie zgon.
Awatar użytkownika
DONI
Posty: 145
Rejestracja: 20 gru 2002 01:00

Post autor: DONI »

GIRL -- umnie równiez USG niczego nie wykrylo. Lekarze w takim wypadku myślą że przyczyną niepłodności są niedrożne jajowody nie zwracają uwagi na nic więcej. Wkarzdym bądz razie tak było u mnie. Dopiero jak podchodziłam do ivf okazało sie co jest dodatkową przyczyną. A jak jest z Tobą?
Awatar użytkownika
blue29
Posty: 32
Rejestracja: 09 sie 2004 00:00

Post autor: blue29 »

[treść niezgodna z tematem wątku]

Po mojej ciąży ektopowej mam drożny jajowód, ale poskręcany. Chyba już się nie nadaje, jak myślicie? Drugi niedrożny, do naprawy.
[treść niezgodna z tematem wątku]
Awatar użytkownika
eta5
Posty: 1830
Rejestracja: 21 sty 2003 01:00

Post autor: eta5 »

dziewczyny ja lekarzowi wmawialam ze to pozamaciczna bo mdlalam chodzilam po scianach krwawilam a on swoje i to wg niego nie byly objawy kliniczne 8O
potem hsg in vitro teraz kolejne podejscie
slyszalam ze wiele dziewczyn zachodzi w kolejna "normalna" ciaze ale ja nie jestem tego przykladem
2002 cp jajowód pęknięty
VII 2004 ivf BS nieudane
IX 2004 ICSI Novum ciąża bliźniacza poród w 30 tc :-(((
VII 2006 transfer :(
IX 2006 ciąża naturalna :-) 3 VII 2007 urodziła się Lenka
IX 2008 transfer :(
XII 2008 ciąża naturalna, czekamy na wrzesie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Poronienia”