BADANIA PRENATALNE / test PAPPA

Tematy istotne dla prawidłowego przebiegu ciąży (niepokojące sygnały organizmu, zagrożenia, leki, choroby, zdarzenia mogące wpłynąć na ciążę itp.)

Moderator: Moderatorzy jestem w ciąży

Awatar użytkownika
tofifi
Posty: 539
Rejestracja: 28 kwie 2004 00:00

Post autor: tofifi »

gunia1234
przede wszystkim: co mówi Twój ginekolog?
jak ja robiłam test papp-a, ciągle coś im wychodziło nie tak. okazało się, że nie mają jeszcze absolutnie żadnego doświadczenia w tym względzie.
potem trafiłam do mądrego, doświadczonego i obczytanego lekarza, który powiedział, że niestety, wbrew temu, co mówią, test papp-a nie jest wcale taki 'prawdomówny', ponadto wszystko zależy od tego, jaki ośrodek go wykonuje i z jakiej bazy danych korzysta. powiedział, że z nieinwazyjnych testów prenatalnych zaufanie ma tylko do testu potrójnego, a na dodatek wykonywanego w jednym laboratorium, na którym może polegać. opowiadał, że miał pacjentkę, która "dla pewności" zrobiła ten test dodatkowo w innym ośrodku i skończyło się tak, że miała dwa różne wyniki.
podsumowując: nie ufałabym testowi papp-a. zrobiłabym test potrójny (w którym jesteś tygodniu?) i dopiero wówczas myślałabym o amniopunkcji. ale gdzie - nie wiem, polegałabym na zdaniu mojego lekarza, tyle że ja jestem z Trójmiasta.
Awatar użytkownika
gunia1234
Posty: 4
Rejestracja: 23 paź 2004 00:00

badania prenatalne test papp-a

Post autor: gunia1234 »

mój ginekolog twierdzi że powinnam zrobić amniopunkcję,gdyż jest to jedyna możliwość wykluczenia zaburzeń chromosomalnych . U mnie pappa wyszło 1:20,a więc duże ryzyko .W ciążę zaszłam po 5 latach leczenia i najbardziej boję się sytuacji ,że stracę zrowe dziecko w przypadku powikłań po amniopunkcji.Obecnie jestem w 14 tygodniu ciąży.Dzięki za podpowiedz w sprawie testu potrójnego.Spróbuję go zrobić.Czy mogłabyś mi powiedzieć jak nazywa się laboratorium w którym dobrze robią test potrójny(może jest to laboratorium które ma placówki w całej Polsce).
Czy możesz mi napisać Jak było u Ciebie z testem pappa i testem potrójnym i Czy jesteś już mamusią zdrowego dzidziusia(mam nadzieję).
Awatar użytkownika
cykawa
Posty: 143
Rejestracja: 23 cze 2004 00:00

Post autor: cykawa »

Gunia,

Jaką miałaś przeziernośc karkową przy jakim CRL w którym tygodniu ciąży? Z tego co wiem przeziernosc jest najważniejszym czynnikiem.
Jakie miałas inne wymiary maluszka na USG? Tesu potrójnego nie możesz jeszcze robic bo musza być pełne 14 tygodni.

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
gunia1234
Posty: 4
Rejestracja: 23 paź 2004 00:00

Post autor: gunia1234 »

w USG przezierność karkowa wyszła 1.5mm,przy CRL chyba 6 cm na koniec 12 tyg.Innych wymiarów nie znam,chyba nie były mierzone.?
Awatar użytkownika
sara27
Posty: 11
Rejestracja: 07 sty 2005 01:00

Post autor: sara27 »

Którego lekarza z Novum byście polecały do zrobienia tych badań prenatalnych ? słyszałam coś o dr Garwolińskim i dr Kretowicz ? ale który Waszym zdaniem jest godny polecenia ???? Lekarz prowadzący wyznaczył mi datę tych badań na koniec lutego, to byłby u mnie 12 tydzień i 3 dzień, czy to dobry termin na wykonanie tych badań ?

pozdrawiam
sara
Awatar użytkownika
tofifi
Posty: 539
Rejestracja: 28 kwie 2004 00:00

Re: badania prenatalne test papp-a

Post autor: tofifi »

gunia1234 pisze:mój ginekolog twierdzi że powinnam zrobić amniopunkcję,gdyż jest to jedyna możliwość wykluczenia zaburzeń chromosomalnych . U mnie pappa wyszło 1:20,a więc duże ryzyko .W ciążę zaszłam po 5 latach leczenia i najbardziej boję się sytuacji ,że stracę zrowe dziecko w przypadku powikłań po amniopunkcji.Obecnie jestem w 14 tygodniu ciąży.Dzięki za podpowiedz w sprawie testu potrójnego.Spróbuję go zrobić.Czy mogłabyś mi powiedzieć jak nazywa się laboratorium w którym dobrze robią test potrójny(może jest to laboratorium które ma placówki w całej Polsce).
Czy możesz mi napisać Jak było u Ciebie z testem pappa i testem potrójnym i Czy jesteś już mamusią zdrowego dzidziusia(mam nadzieję).
Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale nie dostawałam powiadomień.
Po pierwsze, znajoma znajomej nie miała żadnych powikłań po amniopunkcji, więc jeżeli się na to badanie zdecydujesz, myśl pozytywnie i staraj się nie myśleć, że coś się może zdarzyć. W końcu "coś" może nam się zdarzyć w każdej chwili - takie życie ;-)
Po drugie, niestety nie wiem, gdzie dobrze robią test potrójny, bo ja nie miałam go robionego. Skupiłam się na papp-a, jak się okazało, zupełnie bez sensu.
Po trzecie, z tego, co wiem, przezierność do 2 mm jest ok.
Po czwarte, w sierpniu poroniłam w 15 tygodniu, więc zdrowy dzidziuś jeszcze przede mną. Ale jestem optymistką :-)
Awatar użytkownika
zuza71
Posty: 7
Rejestracja: 13 kwie 2005 00:00

Post autor: zuza71 »

Witam!
Test PAPP-A jest zalecany, gdy matka w chwili porodu skończy 35 lat lub więcej, lub istniały już w rodzinie przypadki urodzenia dziecka z wadą genetyczną. W tym wieku ryzyko ok. wynosi 1:4. Oba badania dają wiarygodność 95-98%.
Ja ze względu na wiek (34) miałam robioną przezierność karku i PAPP. W 13tc lekarz zmierzył na usg fałd karkowy; NT - 1,5. Test PAPP dał wynik 1:10.000, czyli "odmłodził" mnie :) Oba testy wyszły dobrze i lekarz stwierdził, że nie ma sensu robić dodatkowych, inwazyjnych badań prenatalnych, gdyż niosą one ze sobą ryzyko poronienia.

Test PAPP miałam robiony w Krakowie, w Zakładzie Genetyki Medycznej Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii Collegium Medicum UJ w Krakowie, trwał ok. 2 tygodni i kosztował 150 zł.
Myślę, że robienie testu ma sens, jeżeli są ku temu wyraźne przesłanki, czyli właśnie wiek matki lub obciążenie dziedziczne.
Awatar użytkownika
zuza71
Posty: 7
Rejestracja: 13 kwie 2005 00:00

Post autor: zuza71 »

do poczytania nt badań prenatalnych oraz lista ośrodków, gdzie można je wykonać
http://www.badaniaprenatalne.pl/index.html
Awatar użytkownika
Gośka12
Posty: 187
Rejestracja: 10 lut 2003 01:00

Post autor: Gośka12 »

Witam!
Ja robiłam test Pappa w ubiegłym tygodniu. Już są wyniki- podobno dobre - czekam na pocztę.
Robiłam w Lublinie - bezpłatnie - w Szpitalu na Jaczewskiego.
Jak ktoś chce dokładniejsze namiary - to w nastepnym poście wszystko napiszę.
Pozdrawiam Gośka12, Pawełek i Maja Agatka[url=http://foto.onet.pl/CCUBOwIpUm4ENlNiBDpabAA2BzQEKAU1UzAJMFc3Wm0GY1YvVjZSZlpnAThSYQI3BzcB]Foto[/url]
Awatar użytkownika
Agnes01
Posty: 1163
Rejestracja: 01 sty 2005 01:00

Post autor: Agnes01 »

cześć
słyszałam że test Pappa est płatny. Czy miałaś skierowanie od prywatnego lekarza czy od pańswowego?
dzieki z góry za pomoc
[url=http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10726;28/st/20061016/n/Mateuszek/k/0308/age.png]Mateuszek[/url] ur 16.10.2006 o 7.20
[url=http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10739;30/st/20100514/n/Natalia/k/5153/age.png]Natalka[/url] ur 14.05.2010 o 9.20
annik
Posty: 1510
Rejestracja: 30 mar 2005 00:00

Post autor: annik »

treść postu usunięta na
prośbę użytkownika
Awatar użytkownika
cleo28
Posty: 38
Rejestracja: 29 gru 2005 01:00

Post autor: cleo28 »

Ja robiłam test zintegrowany i 20 marca mam drugie pobranie krwii. I gdzieś około 3 marca poznamy wyniki, to jeszcze pół miesiąca czekania a ja już bym chciała wiedzieć.
Awatar użytkownika
Agnes01
Posty: 1163
Rejestracja: 01 sty 2005 01:00

Post autor: Agnes01 »

Annik dzięki a wktórym tyg. go robiłaś?
Cleo na czym polega test zintegrowany i w którym tyg. go się wykonuje?
[url=http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10726;28/st/20061016/n/Mateuszek/k/0308/age.png]Mateuszek[/url] ur 16.10.2006 o 7.20
[url=http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10739;30/st/20100514/n/Natalia/k/5153/age.png]Natalka[/url] ur 14.05.2010 o 9.20
Awatar użytkownika
cleo28
Posty: 38
Rejestracja: 29 gru 2005 01:00

Post autor: cleo28 »

Agnes już podaje odpowiedz na twoje pytanie :)
Test zintegrowany daje najwyższą wykrywalność nieprawidliwosci u płodów wynoszącą ponad 90%. Jednoczesnie znacznie ogranicza konieczność wukonania aminopunkcji od niezbędnego minimum. W chwili obecnej test zintegrowany jest badaniem o najwyższej czułości wykrywalnosci zespołu Downa, zespołu Edwardsa i otwartych wad centralnego układu nerwowegou płodu. Jego czułośc z pomiarem NT (przezierność karkowa) wynosi 92%. Stanowi alternatywę dla diagnostyki inwazyjnej u kobiet po 35 roku zycia i ogranicza koniecznosc wykonywania aminopunkcji do niezbędnego minimum. Jest również szansa dla młodych kobiet, u których czułosć dotychczas stosowanych testów diagnostycznych jest mniejsza niz 50%. Przy jego zastosowaniu wykrywamy ponad 90% rzeczywiście chorych płodów. Przeznaczony jest dla mam w kazdym wieku, a szczególnie dla pań po 35 roku życia. Podobnie, jak test podwójny i potrójny, jest całkowicie bezpieczny dla płodu i matki.
Na czym polega test zintegrowany?
Test polega na dwukrotnym pobraniu krwi matki i przeprowadzeniu oceny ryzyka urodzenia dziecka z zespołem Downa, zespołem Edwradsa i otwartą wada centralnego układu nerwowego. Aby zwiększyć dodatkowo czułosc testu wykonujemy pomiar przezierności karkowej płodu.
Wykonujemy go w dwóch etapach:
I etap:
W pierwszym trymestrze ciaży miedzy 11 a 13 tygodniem:
- pobieramy próbkę pani krwi i wykonujemy test PAPP-A
- wykonujemy pomiar przeziernosci karkowej płodu
II etap:
Po 14 tyg. wykonujemy test potrójny.
Ocena ostateczna ryzyka jest wynikiem obu testów - z pierwszego i drugiego trymestru. Dlatego jego wynik otrzymujemy dopiero po obu testach - nie wcześniej.
I teraz czekam na II pobranie krwi
Awatar użytkownika
Agnes01
Posty: 1163
Rejestracja: 01 sty 2005 01:00

Post autor: Agnes01 »

cleo wielkie dzięki
[url=http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10726;28/st/20061016/n/Mateuszek/k/0308/age.png]Mateuszek[/url] ur 16.10.2006 o 7.20
[url=http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10739;30/st/20100514/n/Natalia/k/5153/age.png]Natalka[/url] ur 14.05.2010 o 9.20
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jestem w ciąży”