BADANIA PRENATALNE / test PAPPA

Tematy istotne dla prawidłowego przebiegu ciąży (niepokojące sygnały organizmu, zagrożenia, leki, choroby, zdarzenia mogące wpłynąć na ciążę itp.)

Moderator: Moderatorzy jestem w ciąży

Awatar użytkownika
xymena
Posty: 6977
Rejestracja: 19 mar 2003 01:00

Post autor: xymena »

aniu, jesli podczas badania usg oraz testu z krwi wyjdzie ci podejrzenie jakiejs wady - to dostajesz skierowanie na dalsze badanie - inwazyjne (aminopunkcja) w celu potwierdzenia/wykluczenia wady.
test z krwi nie daje 100% odpowiedzi (czasami pokazuje wade tam, gdzie jej nie ma)
jesli okazaloby sie (tfu tfu odpukac) ze np dzieciaczek ma zespol downa - to jedynie mozecie sie na to przygotowac psychicznie, jesli chodzi o rozszczep wargi - to i tak zabiegu dokonuje sie po porodzie. sa wady ktore operuje sie w trakcie ciazy lub zaraz po - ale nie znam dokladnie nazw chorob - nie chce wporwadzac w blad. sa wady ktore doprowadzaja do obumarcia plodu i nic na to nie mozna poradzic - tyle ze wiesz.

w kazdym badz razie ja stwierdzilam ze i tak urodze wiec nie potrzebowalam wiedzy na temat ewentualnych wad

oczywiscie zyczymy sobie aby nasze dzieciaczki tryskaly zdrowiem :)
Awatar użytkownika
Agcza
Posty: 77
Rejestracja: 02 wrz 2003 00:00

Post autor: Agcza »

Cześć Aniu!
Myślę, że przy medycynie jaką mamy w tej chwili z pewnością dobrze jest wiedzieć wcześniej. Przede wszystkim kobieta jest przygotowywana do przyjęcia chorego dziecka. Każdej z nas wydaje się to wszystko proste ale dlatego że problem nas nie dotyczy. Nie wiem dlaczego badania prenatalne kojarzą się kobietom odrazu z aborcją. Jeżeli któraś nie będzie chciała wychowywać chorego malca to i tak pewnie postawi na swoim czy urodzi czy też nie. Nie wiem czy w Polsce także ale są już wykonywane operacje maluszków jeszcze w łonie mamy.
Wydaje mi się, że choćby ograniczenie rozwoju choroby poprzez odpowiednie leki to już ogromny sukces.
Serdecznie pozdrawiam
Awatar użytkownika
xymena
Posty: 6977
Rejestracja: 19 mar 2003 01:00

Post autor: xymena »

w polsce sa takie operacje - ostatnio zamieszczalam link do info na ten temat w kaciku dla swiezo upieczonych ciezarowek :)

ja akurat nie podchodze do badan prenatalnych jako do odpowiedzi na pytanie aborcja czy nie. nie po to leczylam moja nieplodnosc aby teraz poddawac sie zabiegowi aborcji.
jednak nie bylam zdecydowana na aminopunkcje, a niestety sam test krwi potrafi oszukiwac. mi wystarczylo usg i rozmowa z doswiadczonym lekarzem. znam siebie dobrze i wiem, ze nie bylabym tak spokojna jak jestem teraz - gdybym miala choc maly procencik niepewnosci wynikajacy z testu krwi.
a moje poczucie bezpieczenstwa wcale nie wynika z przekonania czy wiary ze "nas to nie spotka" - wiem, ze rozne rzeczy sie zdarzaja, wiem ze moga przytrafic sie rowniez nam. ale nie czulam potrzeby robienia takich badan.

pozdrawiam cieplo
Awatar użytkownika
karlagwitt
Posty: 4
Rejestracja: 02 lut 2004 01:00

Post autor: karlagwitt »

USG przezierności karkowej u płodu robi się dziewczyny, nie w 14 tc, tylko pomiędzy 10tc a 13tc i 6 dniem, potem jest już za późno na te badanie. To są dokładne dane , wszystko znajdziecie na
http://www.bajbus.pl/index.phtml?ids=me ... t=dptpappa
Awatar użytkownika
ania74
Posty: 117
Rejestracja: 13 maja 2003 00:00

Post autor: ania74 »

Witajcie,
dziekuje za wasze zdania na ten temat. Ja nie jestem "acofana" i nie traktuje badan prenatalnych jako wstep do aborcji. Bron Boze!!! ale podobnie jak Xymena nie odczuwam takiej potrzeby. Leczylam sie 5 lat na nieplodnosc, ktos lub cos sprawilo ze bez zadnych lekow, wspomagan, 5 m-cy przed planowanym IVF zaszlam w ciaze naturalnie, wiec na pewno donosze to dziecko bez wzgledu na wyniki. Moja kuzynka byla z ciazy i okazalo sie ze dzidzius ma rozszczepienie kregoslupa, wodoglowie itd i musiala podjac decyzje, ktora ,jak teraz jesem sama w ciazy, widze ze nie malo ja kosztowala. Ja nie chce podejmowac takich decyzji, co ma byc to bedzie. Chce myslec optymistycznie i pozytywnie.
Wydaje mi sie ze skoro ktos jest zdecydowany donosic ciaze pomimo wszystko, to chyba nie potrzebuje takich badan (niewiele mozna pomoc dzieciaczkowi w lonie, no moze w jakichs wyjatkowych sytuacjach)
Ale generalnie to baaardzo indywidualna sprawa :)
Ania i Kubus (10.2004)
Awatar użytkownika
Dzielna_Rysia
Posty: 316
Rejestracja: 20 lis 2003 01:00

Post autor: Dzielna_Rysia »

ania74 pisze:Czesc!
Czy jezeli test wykazalby ze cos jeste nie tak z Fasolka, czy lekarze sa w stanie jej pomoc? wyleczyc? kiedy dzidzia jest jeszcze w brzuszku?
Bo jezeli nie, to po co robic ten test?-I tak jestem zdecydowana donosic ciaze bez wzgledu na wszystko. Jak myslicie, czy w przypadku takim jak moj, warto jest robic te wszystkie testy i jeski cos wykaza, zadreczac sie do konca ciazy?

Dziewczyny, czy mogłybyście spróbować odpowiedzieć na pytanie Ani?

Mój Mąż chce koniecznie aby zrobiła badania prenatalne mimo, że mam 28 lat, ciąża naturalna, przezierności karku 1,4 mm, wszystkie 3 USG ok, brak jakichkolwiek chorób w naszych rodzinach (no z wyjątkiem małżonka, który mnie męczy tymi badaniami :hihi:), itd.

Na razie przemilczyłam, że test PAPPA jest do 16 tygodnia... i Mąż jest wściekły. Ja nie widzę sensu robienia tych badań, jeśli nie można pomóc dziecku... :?
Rysia z malutkim Mikołajem
[url=http://lilypie.com/days/041204/1/6/0/+1](Mój suwaczek)[/url]
Awatar użytkownika
xymena
Posty: 6977
Rejestracja: 19 mar 2003 01:00

Post autor: xymena »

najpierw troche cytatow:
Oto niektóre z chorób uwarunkowanych genetycznie, które można wykryć za pomocą badań prenatalnych [badan prenatalnych roznego typu: inwazyjnych i nieinwazyjnych]:
  • mukowiscydoza - należy do chorób metabolicznych (u chorych uszkodzony jest chromosom 7),
    fenyloketonuria - dziedziczna choroba przemiany materii. Jej rozwój udało się zahamować, dzięki temu że wszystkie noworodki są rutynowo testowane. Jej wczesne wykrycie umożliwia wprowadzenie specjalnej diety, co minimalizuje skutki choroby,
    hemofilia - niedostateczna krzepliwość krwi. Jest to choroba sprzężona z płcią (ze względu na specyficzny sposób dziedziczenia genu odpowiedzialnego za tę chorobę),
    dystrofia mięśniowa Duchenne'a - postępujący zanik mięśni. Zapadają na nią jedynie mężczyźni. Odpowiedzialny za tę chorobę jest gen umieszczony w chromosomie X. Szansę na wymknięcie się z tej genetycznej pułapki ma 50% chłopców, których matki są nosicielkami wadliwego genu. Choroba występuje w 1 przypadku na 300 żywych urodzeń.
    zespół Downa - choroba genetyczna zbadana do tej pory najlepiej zbadana. Przyczyną jest nadmiar chromosomów, tzw. trisomia chromosomu 21 (zamiast dwóch są trzy). Jest wyraźnie związana z wiekiem matki: znacznie częściej występuje u dzieci kobiet, które rodzą po 35 roku życia,
    pląsawica Huntingtona - taniec świętego Wita. To bardzo podstępna choroba, która polega na ciężkim uszkodzeniu mózgu prowadzących do całkowitej demencji i ciężkich zaburzeń motorycznych. Defekt genu odpowiedzialnego za tę chorobę występuje w chromosomie 4. Gdy dziedziczenie następuje nie wprost, lecz po kądzieli, pląsawica może się ujawnić dopiero po przekroczeniu połowy życia.
Na podstawie badań prenatalnych można wykryć jeszcze inne schorzenia, takie jak: zespół Edwardsa, zespół Patau, trisomię 8, zespół 4p, cri du chat (miauczący dźwięk), zespół 13q, 18q, Turnera, niektóre choroby metaboliczne związane np. z zaburzeniami przemiany lipidów (tłuszczów), węglowodanów, aminokwasów, hormonów steroidowych.
a teraz o prenatalnych testach krwi
Test PAPP-A wykrywa większość przypadków zespołów Edwarda i Patau, większość przypadków zespołu Tunera. Wykrywa również część innych nieprawidłowości chromosomowych u płodu, ale w odróżnieniu od amniopunkcji nie wykrywa 100% przypadków aberracji chromosomowych.
Zespoły Edwardsa i Patau są chorobą w większości przypadków śmiertelną - rzadko zdarza się aby chore dziecko przeżyło rok.
Test polaczony (oznaczenie PAPP-A, wolnej beta hCG i przezierności karkowej) jest badaniem przesiewowym głównie w kierunku zespołu Downa i niektórych innych aneuploidii u płodu. ale istnieje kilkudziesiat innych zespołów genetycznych i wad rozwojowych, w przypadku których opisano odchylenia przezierności karkowej lub innych parametrów badanych w teście połączonym:
Achondrogenezja typ II,
Achondroplazja,
asocjacja VACTERL
Choroba Werdniga-Hoffmanna
Dysplazja Kamptomieliczna,
dysplazja tanatoforyczna
Gangliozydoza-GM1
Osteochondrodysplazja typu Blomstrand
Osteogenesis imperfecta typ II
zesp. Beckwith-Wiedemann
zespół (EEC) ,
zespół bezruchu płodu (FADS)
zesp. Fryn
zesp. Hydrolethalus
zesp. Jarcho-Levin
zesp. Joubert
zesp. Meckel-Gruber
zesp. Nance-Sweeney
zesp. Noonan
zesp. Perlman
zesp. Roberts
zesp. short-rib polydactyly
zesp. Smith-Lemli-Opitz
zesp. Trigonocefalii "C"
zesp. Zellweger


Oczywiście nie znaczy to, że powyższe choroby można rozpoznać na podstawie wyniku testu połączonego, ale należy myśleć o możliwości wystąpienia tych chorób zwłaszcza, jeżeli w konsekwencji nieprawidłowego wyniku testu PAPP-A wykonana zostanie np. amniopunkcja i stwierdzony zostanie prawidłowy kariotyp płodu
pozwole sobie nie szukac juz wyjasnien poszczegolnych chorob. polecam szerszej lekturze strone, z ktorej zaczerpnietych jest czesc cytatow *** bo tu znajdziesz odnosniki do ww chorob (krotka charakteryzacja, w j angielskim).

wydaje mi sie ze jesli chodzi o choroby, o ktorych wczesna wiedza pozwala na wyleczenie (np w jeszcze okresie prenatalnym lub noworodkowym) to jednak wady budowy ciala (wada serca, ukladu trawinnego [jelita]) ktore sa widoczne na dobrym usg.
Awatar użytkownika
Dzielna_Rysia
Posty: 316
Rejestracja: 20 lis 2003 01:00

Post autor: Dzielna_Rysia »

Dzięki za te informacje! Jeśli dobrze rozumiem:
- te badania prenatalne pozwoliły by nam wykryć ew. wady genetyczne więc nie moglibyśmy pomóc dziecku przed jego urodzeniem...
- jedynie dobre badania USG pozwolą wykryć ew. wady, które można leczyć przed porodem

Karolino, czy wiesz gdzie znaleźć statystyki, które upewnią mojego Męża, że szansy urodzenia niezdrowego dziecka (tfu, tfu, tfu!) są w naszym przypadku bardzo małe?

Z góry dziękuję za pomoc!
Rysia z malutkim Mikołajem
[url=http://lilypie.com/days/041204/1/6/0/+1](Mój suwaczek)[/url]
Awatar użytkownika
xymena
Posty: 6977
Rejestracja: 19 mar 2003 01:00

Post autor: xymena »

z tego co doczytalam tak to wyglada, ze wiekszosc nieprawidlowosci chromosomalnych jest "niereperowalna" - zespol downa - mozliwa jedynie rehabilitacja po porodzie. mozna ograniczac negatywne skutki wystepowania niektorych chorob metabolicznych, poprzez wprowadzenie, odpowiednio wczesnie, diet.
prawdopodobienstwo wystapienia wad genetycznych jest generalnie niewielkie. np.:
Achondrogenezja typ II, 1:40,000
Achondroplazja, 1:26,000
asocjacja VACTERL 1:70.000
Choroba Werdniga-Hoffmanna 1:14.000
itd...
te dane sa podane w tych angielskich opisach. jak widzisz nie sa to czeste przypadki...
Awatar użytkownika
bucik
Posty: 136
Rejestracja: 26 lut 2003 01:00

Post autor: bucik »

Droga Rysiu,

Obecnie jest ponad 150 chorob genetycznych, ktore mozna zdiagnozowac prenatalnie i nigdzie na swiecie sie robi sie testow na wszystkie, tylko na te ze wskazaniem. Te nieprawidlowosci genetyczne moga byc chromosomalne, najczesciej to trisomie (duplikacje) chromosomow somatycznych i chromosomow plciowych, badz tez brak jakiegos chromosomu, oraz choroby zwiazane z mutacja pojedynczego genu. O tym, ktore badania prenatalne sa wskazane powinien zadecydowac lekarz-genetyk po szczegolowym wywiadzie z dana para i wyrysowaniu drzewa genealogicznego Waszych rodzin, na tej podstawie ustala prawdopodobienstwo wystapienia nieprawidlowoscie genetycznej u dziecka. Istnieja obciazenia genetyczne zwiazane z rasa, pochodzeniem etnicznym, geograficznym, historiami rodzinnymi, wiekiem matki i jak ostatnio coraz glosniej sie mowi, wiekiem ojca). Nawet jezeli choroba genetyczna wystepuje po jednej stronie rodziny to moze byc roznego charakteru: recesywna, kiedy to potrzeba dwoch feralnych genow do manifestacji, lub dominujaca, kiedy jeden "zdrowy" gen uchroni osobniczo przed manifestacja syndromu.
Jezeli maz bardzo nalega na badania genetyczne to umowcie sie na wizyte z genetykiem, ktory po wywiadzie powie Wam jakie jest ryzyko.
Niektore choroby nie wymagaja pobierania materialu dziecka, tylko wystarczy zbadac genotyp rodzicow na nosicielestwo. Np ja badalam jeszcze przed ciaza gen na nosicielstwo mucowiscydozy , nie jestem nosicielem w zwiazku z tym maz juz nawet nie musial sie badac. Wskazaniem do tego bylo pochodzenie etniczne Eurokaukazkie (tzn rasa biala polnocna). Badania te sa niestety doscy drogie, ale moj gin zalecil, chociaz teraz zaprotestowalabym. W ciazy rowniez mielismy konsultacje z genetykiem, ktory wyrysowal nam drzewo i obliczyl ryzyko pewnych chorob, ktore sa w rodzinie (zadna nie byla wrodzona). Taka wizyta przyda sie rowniez w przyszlosci, zeby ustalic pod jakim katem nalezy podjac diagnostyke np na niektore choroby nowotworowe. Dzieki temu moj maz zostal zmobilizowany do kolonoskopii profilaktycznej w kierunku raka jelita grubego, zeby ustalic "linie podstawowa". Tak wiec wszyscy odniesli jakas korzysc.
Musicie razem podjac decyzje, zebyscie oboje dobrze sie z tym czuli, nie ma co antagonizowac meza, moze on po prostu nie rozumie stopnia ryzyka i trzeba mu wytlumaczyc.
Wszystko bedzie dobrze.
:lol:
Awatar użytkownika
Dzielna_Rysia
Posty: 316
Rejestracja: 20 lis 2003 01:00

Post autor: Dzielna_Rysia »

Dzięki Bucik - rzeczywiście wydaje mi się, że Mąż nie czytał zbyt dużo na temat badań prenatalnych :roll:. Moim zdaniem nie mamy rzadnego powodu do robienia tych badań... a pieniądze można wydać inaczej :?
Rysia z malutkim Mikołajem
[url=http://lilypie.com/days/041204/1/6/0/+1](Mój suwaczek)[/url]
Awatar użytkownika
neti87
Posty: 432
Rejestracja: 18 mar 2004 01:00

Post autor: neti87 »

Dziewczyny czy znacie ceny tych badań?
Jestem pod opieką lekarza z Novum, czy możecie mi powiedzieć czego mogę się spodziewać? Czy mam tych badań domagać się sama (przeziernośc karku np.), czy lekarz o wszystko zadba?

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
neti87
Posty: 432
Rejestracja: 18 mar 2004 01:00

Post autor: neti87 »

Znalazam gdzieś, że test pappa w Novum kosztuje 500 z? Czy to prawda?
Jeszcze raz ponawiam swoje pytanie dotyczące tego czy w Novum takie badanie jak np. przezierność karku i usg genetyczne wykonuje się rutynowo?

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
jesienna_dziewczyna
Posty: 72
Rejestracja: 02 lut 2004 01:00

Post autor: jesienna_dziewczyna »

nie wiem ile test pappa kosztuje w novum, ale ja placilam za niego 55 zl., wiec nie sadze aby w novum cena byla duzo wyzsza. pozdrawiam
jesienna
Awatar użytkownika
hucu5
Posty: 320
Rejestracja: 05 sie 2003 00:00

Post autor: hucu5 »

Nie wiecie może ile kosztuje test potrójny lub Pappa w Invikcie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jestem w ciąży”