w ktorym dc jakie badania hormonków?

Archiwum forum "Jak się leczyć?"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Awatar użytkownika
kaja24
Posty: 40
Rejestracja: 23 cze 2006 00:00

Post autor: kaja24 »

Witam wszystkie. Powiedzcie mi proszę .dostałam od mojego gin skierowanie na badania hormonków
- E2,LH,FSH - w 10 dc i 13 dc
- T, P, PRL - w 21 dc
Czy to prawidłowe dni ?
Dzięki i pozdrawiam
9milimetrow
Posty: 7870
Rejestracja: 30 gru 2004 01:00

Post autor: 9milimetrow »

Ja robilamw 3-5 dc E2,FSH,PRL i testosteron
3-5 dc stosunek LH do FSH zeby wykluczyc lub stwierdzic PCOS
15 dc E2,LH
20dc PRG

U innego gina I faza cyklu-

7-9 dc FT4,FSH,E2,PRL
20-22 dc II fazaa cyklu
PRG,LH
Sama nie wiem jak to ma byc .Kazdy kaze robic co innego a za wszystko plac ze swojej kieszeni.
Na pewno PRG powinno sie robic nie w 21 dc tylko 7 dni po ovu.W zaleznosci ktora kiedy ma .
3x IUI
3x ICSI= żadnego transferu
Awatar użytkownika
sylwia30
Członek Stowarzyszenia
Posty: 16021
Rejestracja: 15 lip 2004 00:00

Post autor: sylwia30 »

kaja nasi eksperci radzą zrobić badania wg następującego schematu:

1-3dc - FSH, LH, testosteron
11-12dc - E2, czasem LH, PRL
20-22dc - progesteron, PRL + PRL z obciążeniem.

Oczywiście wszystkie badania wyłącznie wówczas, kiedy są do tego wskazania:) Dni cyklu podane są orientacyjnie dla cykli 28-dniowych.
Awatar użytkownika
kaja24
Posty: 40
Rejestracja: 23 cze 2006 00:00

Post autor: kaja24 »

Sylwia dzięki bardzo .
Niestety napisałam do was za późno i wczoraj w 10 dc robiłam pierwsze badania, zastanawiam się teraz nad tym co napisała Sylwia a tym co zlecił gin . , czyli 11-12 dc a 13 dc. Moje cykle wachają się od 26 do 28 dni. Niby 1 dzień różnicy w badaniach , ale zawsze. Czy możecie mi powiedzieć dlaczego w tych dniach robi się akurat takie badania? Mam już mętlik z tym wszystkim. Dzięki i pozdrowionka
Awatar użytkownika
sylwia30
Członek Stowarzyszenia
Posty: 16021
Rejestracja: 15 lip 2004 00:00

Post autor: sylwia30 »

kaja Twój lekarz pewnie też ma jakieś pomysły dotyczące tego dlaczego akurat te a nie inne dni. Prawda jest taka, że nawet kliniki nie stosują się do jednego szablonu.
Co do wyjaśnień dlaczego te a nie inne dni:
- poziom FSH i LH jest na początku cyklu najniższy, właściwy dla danej osoby. Ocena poziomu tych hormonów w tych dniach pozwala stwierdzić czy nie ma już na początku cyklu zaburzeń, które mogą wpłynąć na wzrost pęcherzyka, jego dojrzewanie itp. Niektórzy, tak jak napisała 9milimetrow, oceniają też na podstawie tych wyników prawdopodobieństwo występowania PCO lub problem niedomogi lutealnej. Co do testosteronu - można go badać w różnych dniach tak naprawdę.
- poziom estradiolu w połowie cyklu pozwala ocenić w przybliżeniu dojrzałość pęcherzyka dominującego. Jeśli E2 jest zbyt mało - jakość pęcherzyka może nie być wystarczająca. E2 wpływa też na wzrost endometrium. LH bada się w celu oceny czy następuje wyrzut tego hormonu charakterystyczny dla czasu tuż przed owulacją. (dodam, że LH w połowie cyklu bada się rzadko, bo tak naprawdę nie jest wystarczające zbadanie go w jednym dniu. Wyrzut może nastąpić w innym. Najlepiej połączyć to badanie z monitoringiem cyklu)(tak czy owak nie jest to badanie z gatunku obowiązkowych ;-) ).
- poziom prl, jeśli jest wysoki, hamuje niekiedy wystąpienie owulacji, stąd badanie po owu, by sprawdzić czy wszystko jest OK. Progesteron natomiast odgrywa najważniejszą rolę właśnie w fazie lutealnej - kiedy to istotne jest właściwe przygotowanie macicy do przyjęcia zarodka. Zbyt mała ilość tego hormonu powoduje brak możliwości zagnieżdżenia się zarodka. Niski progesteron, w tej fazie cyklu, może więc wskazywać na niedomogę fazy lutealnej.
To oczywiście w dużym uproszczeniu, bo działanie każdego z hormonów niesie ze sobą nieco więcej ;-)
Awatar użytkownika
kaja24
Posty: 40
Rejestracja: 23 cze 2006 00:00

Post autor: kaja24 »

Sylwia jestes cudowna dzięki Ci bardzo!!!!!!! :D Powiedz mi tylko czy powinnam jeszcze we własnym zakresie zrobic badanie PRL z obciążeniem skoro i tak będe robic PRL w 21 dc . ? pozdrawiam
Awatar użytkownika
sylwia30
Członek Stowarzyszenia
Posty: 16021
Rejestracja: 15 lip 2004 00:00

Post autor: sylwia30 »

Kaja prl z obciążeniem bada się zwykle wówczas kiedy podstawowy wynik prl jest w normie, lecz mimo to występują objawy hiperprolaktynemii. Jakie to objawy? O tym możesz poczytać TUTAJ w pierwszym poście. Trzymam kciuki:)
Awatar użytkownika
kaja24
Posty: 40
Rejestracja: 23 cze 2006 00:00

Post autor: kaja24 »

Dzięki , to chyba wyjaśnilaś mi moje wątpliwości , jak będę miala wyniki to najpierw skonsultuje je tutaj. pa pa
Awatar użytkownika
sylwia30
Członek Stowarzyszenia
Posty: 16021
Rejestracja: 15 lip 2004 00:00

Post autor: sylwia30 »

kaja o interpretację wyników możesz poprosić na TYM wątku:)
Awatar użytkownika
KachaB
Posty: 174
Rejestracja: 09 cze 2006 00:00

Post autor: KachaB »

hej, ja niestety mam wszystkie hormony poniżej normy. Tylko prolaktya ok. Wię przede mną dłuuuga droga .... :cry:
Awatar użytkownika
sylwia30
Członek Stowarzyszenia
Posty: 16021
Rejestracja: 15 lip 2004 00:00

Post autor: sylwia30 »

Kacha nie załamuj się. Być może droga, którą właśnie kroczysz nie będzie wcale taka długa, jak się spodziewasz. Tego Ci właśnie życzę :bigok:
Awatar użytkownika
KachaB
Posty: 174
Rejestracja: 09 cze 2006 00:00

Post autor: KachaB »

dzięki. Jutro jade do mojej lekarki, zobacze co ona na to. Poza tym podjęlismy z mężem decyzje że wybieramy sie we wrześniu do Invimedu we W-wiu
Awatar użytkownika
edytka11
Posty: 225
Rejestracja: 07 gru 2005 01:00

Post autor: edytka11 »

Dziewczyny, mam bardzo długie cykle (do 59 dni), obecnie jestem w 50 dc, od 46 biorę luteinę na wywołanie @. Hormony badałam dawno (był problem z prl leczoną bromkiem), lekarka zleciła badania:
3 dc lh, fsh, estradiol, testosteron
8 dc fsh, lh, estradiol
22 dc progesteron, prolaktyna


Zastanawiam się po co oznaczenie tych hormonów w 8 dc?

Czy przy tak długich cyklach ten harmonogram badań jest własciwy? Pozdrawiam.

I jeszcze jedno - czy luteina nie wpływa na wyniki badań?
od 09.11.2007 JESTEM MAMĄ!!!
Ewka
Członek Stowarzyszenia
Posty: 11649
Rejestracja: 22 cze 2002 00:00

Post autor: Ewka »

edytka11 pisze:mam bardzo długie cykle (do 59 dni), obecnie jestem w 50 dc(...)lekarka zleciła badania:
3 dc lh, fsh, estradiol, testosteron
8 dc fsh, lh, estradiol
22 dc progesteron, prolaktyna
Zastanawiam się po co oznaczenie tych hormonów w 8 dc?
Czy przy tak długich cyklach ten harmonogram badań jest własciwy? Pozdrawiam.
Według mnie ten harmonogram nie jest właściwy. FSH, LH, estradiol i testosteron owszem - między 1-3 dc.. Badanie w 8 dc. nawet przy regularnych cyklach nie ma uzasadnienia, a badanie w 22 dc. w Twoim wypadku już kompletnie nie ma sensu, bo skąd wiadomo kiedy (i czy w ogóle) była owulacja ?. W takim wypadku oznaczenie progesteronu i prolaktyny nie ma znaczenia w którym dniu, oby to była (domniemana) faza lutealna.
Ewka
Awatar użytkownika
edytka11
Posty: 225
Rejestracja: 07 gru 2005 01:00

Post autor: edytka11 »

Dzięki Ewuś. Na Ciebie zawsze można liczyć!!! :cmok:
od 09.11.2007 JESTEM MAMĄ!!!
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Jak się leczyć?”