badania genetyczne w ramach NFZ

Na pytania odpowiada dr n. med. Agnieszka Sobczyńska-Tomaszewska - absolwentka Wydziału Biologii UW. Ukończyła studia doktoranckie z wyróżnieniem w dziedzinie nauk medycznych w zakresie biologii medycznej w Centrum Biostruktury AM w Warszawie - temat doktoratu - niepłodność męska o genetycznym podłożu.
Diagnosta laboratoryjny ze specjalizacją z zakresu laboratoryjnej genetyki medycznej.
Od 2012 roku związana z Centrum Medycznym Medgen. Członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka, Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy, International Neonatal Screening Society. Współzałożyciel Fundacji EB Polska. Współautor ekspertyz dla Ministerstwa Zdrowia, a także kilkudziesięciu publikacji w języku polskim i angielskim. Wykonawca i kierownik projektów badawczych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zablokowany
pytania z instagrama
Posty: 87
Rejestracja: 18 mar 2021 12:58

badania genetyczne w ramach NFZ

Post autor: pytania z instagrama »

Dzień dobry Pani Doktor,

Zlecono nam badania CFTR, AZF i kariotyp. Dlaczego badania genetyczne są tak drogie? Czy w przypadku leczenia niepłodności jest szansa na wykonania ich w ramach NFZ?

Z góry dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Sobczyńska-Tomaszewska
Posty: 14
Rejestracja: 16 lut 2021 20:22

badania genetyczne w ramach NFZ

Post autor: Agnieszka Sobczyńska-Tomaszewska »

Szanowni Państwo,
w przypadku badań genetycznych wykorzystywane jest wysoce specjalistyczny sprzęt, wykorzystywane są programy informatyczne i bazy genetyczne, które są bardzo drogie. Są to milionowe koszty. Nad przygotowaniem jednego wyniku dla pacjenta pracuje całą grupa diagnostów. To wszystko wpływa na koszty badań. Można zadać sobie pytanie dlaczego inne usługi i produkty stosowane w naszym życiu są tak drogie, jeśli nie wykorzystuje się w ich wytworzeniu specjalistycznego sprzętu oraz wiedzy...
Część badań może być pokryta przez ubezpieczenie NFZ - warunkiem jest otrzymanie skierowania na badania do pracowni genetycznej (a nie do poradni genetycznej).
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Genetyka - pytania do eksperta”