Wnętrostwo, ŻPN...

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
PoszukującyPomocy
Posty: 4
Rejestracja: 14 sie 2022 18:49

Wnętrostwo, ŻPN...

Post autor: PoszukującyPomocy »

Witam,

jestem załamany aktualnymi wynikami nasienia...Wszystko w normie, kolor super, poza najważniejszym parametrem - ilością plemników. Całkowita azoospermia, brak plemników zarówno w ejakulacie jak i w osadzie. Do tego stosunkowo mała ilość spermy po trzydniowej abstynencji i stosunkowo szybki czas upłynnienia (mniej niż 10 minut). W dzieciństwie, w wieku 7 lat, miałem operowane wnętrostwo obustronne. Wiem, że to stanowczo zbyt późno i wiem też, że miało to bezpośredni wpływ na obecny stan rzeczy. USG w miarę prawidłowe, tylko jedno jądro mniejsze. Badań hormonalnych i genetycznych jeszcze nie robiłem. Ponadto, wykryto u mnie żylaki powrózka nasiennego III stopnia. Lekarz przepisał suplement - Profertil oraz zalecił operację żylaków. Mówił, że nie ma co się załamywać, bo nic nie jest przesądzone. Ale wiem też, że trzeba pogodzić się z aktualnym stanem rzeczy...Pytanie, czy ta operacja faktycznie przyniesie jakieś wymierne rezultaty? Czy cokolwiek się zmieni? Mam 23 lata. Naprawdę, bardzo, bardzo proszę o odpowiedź. Wszędzie sprzeczne informacje. Jedni mówią o tym, że w M-TESE znajduje się plemniki w takich przypadkach, inni mówią, że to już koniec. Bardzo dziękuję za odpowiedź :( :cry2:
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Wnętrostwo, ŻPN...

Post autor: Jan Wolski »

Witam,
Rzeczywiście, problem jest poważny.
Zarówno wnętrostwo jak i żylaki powrózka nasiennego są czynnikami znacząco obciążającymi.
Ale warto wyjaśnić problem do końca.
Wg wytycznych EAU/EAA w takim przypadku należy najpierw przeprowadzić operacje żylaków, po 3 miesiącach skontrolować nasienie i w przypadku utrzymywania się azoospermii, po standardowym przygotowaniu (np. badania genetyczne) wykonuje się biopsję jąder.
Wg wspomnianych wytycznych, procedurami operacyjnymi No 1 są zabiegi z zastosowaniem mikroskopu operacyjnego - najpierw mikroskopowo żylaki, potem biopsja mTESE.
W mojej ocenie na podstawie własnego doświadczenia (od 2012 - żylaki, biopsja), rzeczywiście efekty są najlepsze.
Suplementy tak - ten wspomniany jest dobry, ale ma już wiele lat od opracowania.
Najnowszy z 2021 to TENfertil ON.
Pzdr
PoszukującyPomocy
Posty: 4
Rejestracja: 14 sie 2022 18:49

Wnętrostwo, ŻPN...

Post autor: PoszukującyPomocy »

Szanowny Panie Doktorze!
Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź. Wyniki FSH są tragiczne, ok. 47...LH i testosteron w normie, testosteron dość wysoki. Dziś konsultacja urologiczna. Czy Pana zdaniem są jakiekolwiek szanse, po operacji żylaków? Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego, bardzo dziękuję za pomoc
Jan Wolski pisze: 31 sie 2022 10:15 Witam,
Rzeczywiście, problem jest poważny.
Zarówno wnętrostwo jak i żylaki powrózka nasiennego są czynnikami znacząco obciążającymi.
Ale warto wyjaśnić problem do końca.
Wg wytycznych EAU/EAA w takim przypadku należy najpierw przeprowadzić operacje żylaków, po 3 miesiącach skontrolować nasienie i w przypadku utrzymywania się azoospermii, po standardowym przygotowaniu (np. badania genetyczne) wykonuje się biopsję jąder.
Wg wspomnianych wytycznych, procedurami operacyjnymi No 1 są zabiegi z zastosowaniem mikroskopu operacyjnego - najpierw mikroskopowo żylaki, potem biopsja mTESE.
W mojej ocenie na podstawie własnego doświadczenia (od 2012 - żylaki, biopsja), rzeczywiście efekty są najlepsze.
Suplementy tak - ten wspomniany jest dobry, ale ma już wiele lat od opracowania.
Najnowszy z 2021 to TENfertil ON.
Pzdr
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Wnętrostwo, ŻPN...

Post autor: Jan Wolski »

Witam
Trzeba zawsze najpierw zbadać pacjenta i potem podjąć najlepsze dla niego decyzje
Pzdr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”