Hipotrofia

Tematy istotne dla prawidłowego przebiegu ciąży (niepokojące sygnały organizmu, zagrożenia, leki, choroby, zdarzenia mogące wpłynąć na ciążę itp.)

Moderator: Moderatorzy jestem w ciąży

ODPOWIEDZ
Smerfitta
Posty: 1
Rejestracja: 15 sie 2018 21:48

Hipotrofia

Post autor: Smerfitta »

Witam,
Jestem w 32+7tc w 30+5tc trafiłam do szpitala z podejrzeniem hipotrofii płodu, ponieważ na USG III trymestru dzidzia ważyła 1247g mierzona była głowka która była idealna na tydzień ciąży, ale już kość udowa oraz obwód brzuszka był o 2tygodnie za mały. Do szpitala zgłosiłam się w tym samym dniu lekarz sprawdził przepływy oraz łożysko wszystko było w porządku sprawdził również szyjkę, która okazała się za krótka dlatego przez pierwsze 2dni zostały podane mi sterydy na rozwinięcie płuc, kroplówka z magnezem oraz luteina dopochwowa 2x2. W trzecim dniu podano mi magnez w tablwtkach 3x1, luteine dopochwowo 2x2 POLFILINĘ 2x1, która miałam stosować 2tyg. Przez te 2 tyg miałam wykonane 4x USG gdzie sprawdzali przepływy, wody płodowe. W 32+5tc zrobili mi USG z pomiarem płodu. Okazało się, że malutka waży 1667g i jest na 7centylu na siatce i Pani doktor zaleciła dalsze stosowanie POLFILINY.
Czy stosowanie POLFILINY dłużej niż 2tyg jest "bezpieczne" dla płodu? Leku nie powinny stosować kobiety w ciąży dlatego boje się, że dłuższę stosowanie może jej zaszkodzić.
Czy to na pewno jest hipotrofia czy bardziej genetyka? Dodam że ja jak i mój partner jesteśmy drobnymi osobami. I gdy się urodziliśmy ja ważyłam 3500g a partner 2800g
Czy jest sens dalszego stosowania POLFILINY?
Awatar użytkownika
Acustica
Moderator
Posty: 715
Rejestracja: 27 sty 2012 19:28

Re: Hipotrofia

Post autor: Acustica »

Na pytanie czy niska waga dziecka jest związana z zaburzeniami płodu czy z predyspozycjami genetycznymi powinny odpowiedzieć wykonywane często (co 2 tyg) badania USG plus badania krwi, moczu matki (żeby wykluczyć możliwe powikłania ciąży).

Moja ciąża to prawie identyczny przypadek. W 30 tc miałam standardowe USG, trwało bardzo długo, pani doktor sprawdzała wszystko dokładnie...już wtedy wiedziałam, że coś jest źle. Na koniec powiedziała, że dziecko jest bardzo małe jak na ten tc (1200 g), ale wszystkie parametry (ilość wód płodowych , przepływy itp.) są w porządku, również wszystkie pozostałe badania są dobre, więc mam nie wpadać w panikę, bo może to być kwestia genów. Jednak, żeby się upewnić, że dziecko rośnie co dwa tygodnie do końca ciąży mam się stawiać na USG kontrolnym. Mała cały czas była mała, ale rosła odpowiednio - w 32 tc -1600 g, w 35 tc 2200 g, więc była to kwestia genetyczna. Nie brałam żadnych leków (bo nie było do tego wskazań). Sama też nie byłam jakimś gigantem przy urodzeniu ;-) Choć biorąc pod uwagę ile obecnie mam wzrostu, mało kto chce w to wierzyć :lol: Dziecię urodziło się w terminie maleńkie - 2800 g ( 3 centyl), ale całkowicie zdrowe (10 pkt w skali Apgar). Na zakończenie pierwszego roku znalazła się na 97 centylu, więc szybko nadrobiła urodzeniowe braki ;)
Follow the white rabbit :)

----------------------------
ICSI - SET ...i tylko 6 tygodni radości :(
CRIO - DBT :(
CRIO - SET....7 dpt bHCG 10,1; 9 dpt bHCG 47,5; 11 dpt bHCG 213,2; 16 dpt bHCG 2939, 18 dpt bHCG 5078...32 dpt potomek zamrugał :)

40 tc - zgodnie z prognozami nadeszło tornado :D
cdn? ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jestem w ciąży”