Rodzina zastępcza a urlop macierzyński

Dyskusja na temat wszystkiego co dotyczy rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowii rodzinnych i szeroko rozumianej tematyki rodzicielstwa zastępczego.

Moderator: Moderatorzy rodzicielstwo zastępcze

ODPOWIEDZ
Pikuś Incognito
Moderator
Posty: 452
Rejestracja: 29 gru 2015 22:11

Re: Rodzina zastępcza a urlop macierzyński

Post autor: Pikuś Incognito »

Kasias_84, podejrzewam że Twoje pytanie dotyczy tak zwanego „kosiniakowego”, ale napiszę to co wiem, o tych najważniejszych zasiłkach, które przysługują również rodzinom zastępczym. Mogę się w szczegółach mylić, więc może ktoś mnie jeszcze poprawi.

Becikowe dla rodzin zastępczych. Jednorazowe 1000 zł, wniosek składa się w gminnym ośrodku pomocy społecznej, trzeba być opiekunem prawnym dziecka, nie ma znaczenia czy rodzina jest zawodowa czy nie. Należy go złożyć nie później niż po 12 miesiącach od pozostania opiekunem prawnym, można go otrzymać nawet do 18 roku życia dziecka i nie ma znaczenia, czy ktokolwiek inny brał już to świadczenie na to konkretne dziecko.

Kosiniakowe przysługuje tylko rodzinom zastępczym niezawodowym (no i oczywiście biologicznym, chyba również bezpośrednim opiekunom dzieci) i jest przeznaczone właśnie dla osób, które z jakiegoś powodu nie mogą wziąć urlopu macierzyńskiego (studenci, bezrobotni) lub zasiłek macierzyński jest niższy niż 1000 zł (wówczas otrzymuje się tylko różnicę do kwoty tego tysiąca). Jest to kwota 1 tys. co miesiąc przez rok. Dziecko nie może ukończyć 7 roku życia. Wniosek składa się również w ośrodku pomocy społecznej, czasami Urzędzie Miasta lub Gminy (chociaż chyba także można to zrobić przez internet).Nie trzeba być opiekunem prawnym.

500+, chociaż w przypadku rodzin zastępczych nazywa się on dodatkiem wychowawczym. Dostaje go każda rodzina zastępcza (o charakterze rodzinnym). Otrzymuje się co miesiąc 500 zł na każde dziecko zastępcze przebywające w opiece zastępczej (jeżeli istnieją jeszcze dzieci biologiczne, to liczą się one odrębnie). Wniosek składa się w tym przypadku u koordynatora pieczy zastępczej (PCPR, MOPS)
Nie pytaj "dlaczego?". I tak nie uzyskasz odpowiedzi.



Adres bloga o naszym pogotowiu:

http://pikusincognito.blogspot.com
Angie-b
Posty: 1
Rejestracja: 01 paź 2016 09:52

Re: Rodzina zastępcza a urlop macierzyński

Post autor: Angie-b »

Witam serdecznie,
Postanawiam napisać, gdyż od jakiegoś czasu jestem niezawodową rodziną zastępczą, a informacje uzyskiwane w trakcie szkolenia są dość skąpe.
Od 31 marca jestem rodziną zastępczą do 3 rodzeństwa, dzieci są powyżej 7 roku życia, jednak od 16 września jedno z moich dzieci, 14 letnie, otrzymało orzeczenie o niepełnosprawności. Moje pytanie brzmi, czy mam szansę na ubieganie się o urlop macierzyński/ rodzicielski? I jeśli ktoś zna podstawę prawną to będę wdzięczna. Dodam, że pracuję na pełnym etacie, wychowuję dzieci samodzielnie.
Jeszcze zaintrygowała mnie kwestia becikowego, czy to znaczy, że mam rok od przyznania mi opieki prawnej aby ubiegać się o becikowe na dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia? Jeśli tak jest to jestem zaskoczona poziomem szkolenia w kwestii świadczeń należnych rodzinom zastępczym w trakcie przygotowywania do tej roli. A przecież początki pożerają najwięcej środków finansowych (ubrania, lekarze, zeszyty, książki, leki itp.) i każdy grosz jest na wagę złota aby dzieciakom było łatwiej i lżej.
Pozdrawiam i będę wdzięczna za każdą odpowiedź.
Pikuś Incognito
Moderator
Posty: 452
Rejestracja: 29 gru 2015 22:11

Re: Rodzina zastępcza a urlop macierzyński

Post autor: Pikuś Incognito »

Angie-b, jeżeli chodzi o becikowe, to podaję link i fragment, z którego jasno wynika, że becikowe należy się nawet do 18 roku życia.

https://www.mpips.gov.pl/gfx/mpips/user ... %20zm..pdf

"Rozdział 2a
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka Art. 15b.
1. Z tytułu urodzenia się żywego dziecka przyznaje się jednorazową zapomogę w wysokości 1000 zł na jedno dziecko.
2. Jednorazowa zapomoga przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1922,00 zł. Przepisy art. 5 ust. 4–4b, 7–9 i 11 stosuje się odpowiednio.
3. Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.
4. Jednorazowa zapomoga nie przysługuje, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
5. Zapomoga, o której mowa w ust. 1, przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.
6. Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną. Przepisy wydane na podstawie art. 9 ust. 8 stosuje się odpowiednio.
7. Przepisu ust. 5 nie stosuje się do osób będących prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka, a także do osób, które przysposobiły dziecko."

Z kolei urlop (i zasiłek) macierzyński na dziecko 14 letnie, nawet z orzeczeniem o niepełnosprawności raczej nie przysługuje (przynajmniej nigdy się z tym nie spotkałem).
Teoretycznie sprawa wygląda tak:

http://www.gofin.pl/skladki-zasilki-eme ... kiego.html

"Ze świadczenia tego mogą korzystać ubezpieczeni, którzy:
przyjęli na wychowanie dziec­ko w wieku do 7. lub – w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – 10. roku życia, i wystąpili do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia, albo 
przyjęli na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku jak wyżej."

Jednak warto przeczytać ustawę z pierwszego linka, bo jest tam sporo ciekawych rzeczy.
Nie pytaj "dlaczego?". I tak nie uzyskasz odpowiedzi.



Adres bloga o naszym pogotowiu:

http://pikusincognito.blogspot.com
Awatar użytkownika
olimp_ada
Posty: 68
Rejestracja: 21 kwie 2008 00:00

Re: Rodzina zastępcza a urlop macierzyński

Post autor: olimp_ada »

Julka777 pisze:Z radością pragnę ogłosić wszem i wobec, iż WYGRAŁAM SPRAWĘ Z ZUSem ciach/emot
Cieszę się dzisiaj podwójnie, bo po pierwsze te kilka miesięcy postawiły mnie na nogi i udowodniłam sobie, jaka potrafię być silna i zawzięta. A po drugie walczyłam sama, bez adwokata i pokonałam to "państwo w państwie"!!!
Wyrok jest już prawomocny - świeżutki, jeszcze z ciepłym stemplem odebrałam dzisiaj z Sądu :)
Tak więc warto było!
Gdyby ktoś kiedyś miał z tym jeszcze jakieś problemy, to proszę pisać - chętnie podeślę swój wyrok wraz z uzasadnieniem, aby pomóc w walce.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję z tego miejsca wszystkim, którzy mnie wspierali przez te pół roku męki =ooo*

Jula

Cześć Jula

Jesteśmy z mężem w takiej samej sytuacji w jakiej byłaś. Adoptowaliśmy córeczkę i zastanawiamy się jak rozegrać temat z urlopem macierzyńskim bądź rodzicielskim. Poszukując informacji co, kiedy i jak załatwić otrzymujemy sprzeczne lub kompletnie niespójne odpowiedzi, czy to z ZUS-u czy od kadr. W związku z tym, że wygrałaś walkę z ZUS-em, chcielibyśmy się wspomóc Twoim wyrokiem w razie gdyby także nas to spotkało. Czy w związku z tym mogłabyś mi przesłać skan wyroku wraz z uzasadnieniem. Będziemy bardzo wdzięczni. Dziękujemy z góry.
Kaśka i Artur
starania od 2006
2010 parens/ 2 stymulacje- przerwane/01.05.transfer 2 zarodków-:(
2011 parens/femara-2 blastusie :(
2011 provita, 1-sza wizyta 29.04.
2011 provita IMSI- 1 kom. 6A, test 17.11-beta hcg 367,19.11-843, 21.11-1332,
24.11-2995, ciąża zakończona 22.12. 9t5d:(
Malinka_
Posty: 1
Rejestracja: 20 paź 2013 21:07

Re: Rodzina zastępcza a urlop macierzyński

Post autor: Malinka_ »

Witam
Jesteśmy przed sprawą o ustanowienie rodziny zastępczej dla dziewczynki 1 rok i 8 miesięcy . Mam nadzieje że wszystko pójdzie dobrze , postanowienie sądu się uprawomocni i pójdę na urlop macierzyński. Ale muszę sprawdzić co się stanie jeśli rodzice zaskarżą postanowienie . Wtedy postanowienie się nie uprawomocni i w ZUSie dostałam informację że nie będę mogła pójść na macierzyński . A dziecko do nas trafi bo raczej takie są praktyki . Czy ktoś ma takie doświadczenia ? Przeczytałam tutaj że są panie które poszły na macierzyński na podstawie tymczasowego umieszczenia w RZ więc może i w przypadku zaskarżenia postanowienia można jednak pość na macierzyński
agarz
Posty: 94
Rejestracja: 30 lis 2006 01:00

Re: Rodzina zastępcza a urlop macierzyński

Post autor: agarz »

Ja byłam w takiej sytuacji-ba-byłam nawet trzy dni na urlopie mac.jak zadzwonił pracodawca i wycofał się ze zgody ponieważ tak zasugerował mu radca prawny -mieliśmy w postanowieniu-bieżąca pieczę.Zresztą moja sprawa jest gdzieś na tym wątku.Na dodatek rodzic bio.odwołał się od decyzji sądu o umieszczeniu dzieci u nas i sprawa miała bardzo przeciągnąć się w czasie.Uratowała nam zmiana postanowienia i zapis o tymczasowym umieszczeniu dzieci w rodzinie zastępczej.Warto o taki zapis zadbać ponieważ tzw.bieżąca piecza może być również problemem przy wypłacie środków na częściowe dofinansowanie dla dzieci.
Awatar użytkownika
kasias_84
Posty: 5
Rejestracja: 30 sty 2009 01:00

Re: Rodzina zastępcza a urlop macierzyński

Post autor: kasias_84 »

Witam, mam takie pytanie odnosnie zasilku macierzynskiego dla rodziny przyjmującej malutkie dziecko w piecze zastepcza (rodzina nie zawodowa, osoba nie zatrudniona na umowe o prace)? Czy nalezny jest ten zasilek macierzynski 1000 zl.
PtasiLas
Posty: 6
Rejestracja: 16 lut 2016 20:37

Re: Rodzina zastępcza a urlop macierzyński

Post autor: PtasiLas »

Witajcie,
Dziś otrzymaliśmy postanowienie, że na czas postępowania dwoje dzieci w wieku 4 i 6 lat umieszczonych zostaje u nas. Ja na tej podstawie składam jutro w pracy wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski na raz, bo ponoć lepiej od razu niż osobno? Łącznie przysługuje mi na dwoje dzieci 65tygodni. Mam jednak umowę o pracę na czas określony do końca listopada i teraz pytanie, czy od grudnia, kiedy kończy mi się umowa będę otrzymywała od ZUS taki sam zasiłek 80% z pensji, czy jedynie 1000zł, bo umowa mi się skończy. Pracuję od marca, jest to moja druga umowa, bo pierwsza była na okres próbny 3msc. więc nie będę miała przepracowanego całego roku w obecnej pracy. I czy należy z wnioskiem złożyć też akty urodzeń dzieci? dzięki z góry za pomoc!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzicielstwo zastępcze”