Przysposobienie pełne pasierbicy

Na pytania naszych użytkowników odpowiada Pani Dorota Dominik - pedagog. Przez wiele lat Dyrektor Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Rzeszowie (publicznego).
Ośrodek diagnozuje, szkoli i wspiera przyszłych rodziców. Pomaga także kobietom w ciąży.

Moderator: Osoby zatwierdzające - adopcja

OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Przysposobienie pełne pasierbicy

Post autor: OAO Rzeszów »

Panie Piotrze,
my mieliśmy w starym ośrodku taka sprawę, i pamiętam, że było sporo korowodów z tym, ale nie jestem w stanie udzielić szczegółowych informacji. Dobrze byłoby chyba posprawdzać w obu źródłach; tj. jak wygląda adopcja od strony Ukrainy (pasierbica nadal tam przebywa i jest obywatelką UA - pytanie także, pod czyją jest opieką? A może jest pełnoletnia ? jeśli tak, to temat zamknięty, bo można adoptować tylko osoby małoletnie). Można spróbować składać wniosek w polskim Sądzie ze wszystkimi dokumentami w oryginale oraz z tłumaczeniami przysięgłymi, a sąd powinien wiedzieć, co robić dalej. Raczej na pewno będzie konieczna szczegółowa wiedza i kontakt ze stroną ukraińską, aby nie robili żadnych trudności później. Można i chyba dobrze byłoby skorzystać z pomocy adwokata, który ma jakiekolwiek doświadczenie w takich kwestiach. Pozdrawiam serdecznie, D.Dominik
sylwek86
Posty: 1
Rejestracja: 23 cze 2016 20:11

Re: Przysposobienie pełne pasierbicy

Post autor: sylwek86 »

Witam,

zwracam się do Państwa z pytaniem jak wygląda sprawa przysposobienia kiedy przebywa się za granicą?

W skrócie, mój mąż chce przysposobić moją córkę. Nie jest ona oczywiście jego biologicznym dzieckiem, w akcie urodzenia również nie ma wpisanego ojca (jest neznany). Na stałe przebywamy za granicą, dokładnie w UK. Złożyliśmy już wniosek o przysposobienie w miejscu zameldowania, niestety otrzymaliśmy listowne zawiadomienie o niemożliwości podjęcia tam sprawy i odesłaniu jej do Warszawy. Po dłuższym prześledzeniu sieci w tym zakresie, dowiedziałam się, że będą potrzebne wizyty w ośrodkach adopcyjnych, wywiady środowiskowe, badania, opinie biegłych i sprawdzanie warunków życia. Moje pytanie brzmi, jak to ma zostać wykonane skoro my mieszkamy za granicą? Niestety nie ma możliwości abyśmy latali sobie na spotkania z psychologami i na wywiady tam i spowrotem. Dodatkowo niedługo rozpoczynamy starania o wizę do Australii i potrzebujemy tę sprawę załatwić sprawnie. Jak to może przebiegać? Nadmienię, że sprawa została złożona 20 kwietnia 2016 roku do sądu i do dziś, poza informacją o przeniesieniu jej, nie otrzymaliśmy żadnych wieści.
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Przysposobienie pełne pasierbicy

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
nie wiem jak to wygląda, jeśli chodzi o właściwość sądu, tzn tu tylko sądy decydują gdzie ma się odbyć sprawa. jednak w Pani przypadku, czyli tzw. adopcji wewnątrzrodzinnej procedur jest mniej i tu powinien pomóc ośrodek adopcyjny - w Polsce. Fakt zamieszkiwania za granicą nie jest istotny o tyle, że jesteście obywatelami polskimi. Co do warunków i sprawdzania - może przez jakąś organizację adopcyjną TAM zdobędziecie opinię, potem tłumaczenie przysięgłe i zabrać ze sobą do Polski na czas trwania postępowania (tam będzie to zapewne trochę kosztowało). Umówić się na badania psychologiczne w ośrodku adopcyjnym w Polsce, gromadzić dokumentację. Warto skorzystać z pomocy adwokata w Polsce, który poprowadzi Wam sprawę. Nie jest to wszystko proste, ale do zrobienia. Tyle że z Waszej strony tez musi zostać podjęty pewien wysiłek. Pozdrawiam serdecznie, D.Dominik
ZofiaJa
Posty: 1
Rejestracja: 28 sie 2016 17:19

Re: Przysposobienie pełne pasierbicy

Post autor: ZofiaJa »

Witam Mam pytanie - podczas przysposabiania dziecka jest potrzebne zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia tej osoby która chce przysposobić dziecko Ale nie na wszystkich wzorach takie zaświadczenie jest wpisane Zatem jeśli ktoś chce przysposobić dziecko partnera ( ma już powyżej 15 lat ) żyją ze sobą od 4 roku życia dziecka to czy takie zaświadczenie jest potrzebne ? I czy można to jakoś uniknąć. Dziękuję z góry za odpowiedź.
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Przysposobienie pełne pasierbicy

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
tak, zaświadczenie o stanie zdrowia jest zawsze potrzebne. Forma w jakiej jest wydane nie ma znaczenia.
Pozdrawiam, D.Dominik
Kasia0705
Posty: 1
Rejestracja: 19 lut 2018 13:40

Re: Przysposobienie pełne pasierbicy

Post autor: Kasia0705 »

Witam,

Mój partner ma 10 letnią córkę, mama małej nie żyje; my za kilka miesięcy bierzemy ślub. Czy możemy już teraz rozpocząć procedurę adopcji przeze mnie ??? Czy cokolwiek możemy zrobić dopiero po ślubie?

pozdrawiam
Katarzyna
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Przysposobienie pełne pasierbicy

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani, dopiero po ślubie. Po co mnożyć problemy.
Pozdrawiam serdecznie, D.Dominik
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Adopcja - Pytania do eksperta”