procedura sądowa i wniosek o zmianę zamieszkania dziecka

Na pytania naszych użytkowników odpowiada Pani Dorota Dominik - pedagog. Przez wiele lat Dyrektor Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Rzeszowie (publicznego).
Ośrodek diagnozuje, szkoli i wspiera przyszłych rodziców. Pomaga także kobietom w ciąży.

Moderator: Osoby zatwierdzające - adopcja

Zablokowany
beybe1722
Posty: 23
Rejestracja: 03 gru 2011 13:25

procedura sądowa i wniosek o zmianę zamieszkania dziecka

Post autor: beybe1722 »

Witam Panią,
Chciałam się zapytać co możemy zrobić w sytuacji kiedy otrzymaliśmy ten upragniony telefon poznaliśmy dziecko natomiast w tym momencie dopiero zostały złożone przez OA dokumenty aby OA był prawnym opiekunem dziecka. Dziecko znajduje się w RZ dojeżdżamy do niego natomiast OA kazał nam sie nastawić, że odbierzemy pewnie dziecko na jesieni. Ostatnio wertowałam internet i natknęłam się na informację, że podczas składania wniosku przez OA o ustanowienie opiekuna prawnego dziecka można równocześnie złożyć wniosek o zmianę zamieszkania dziecka na czas sprawy czyli na adres np. nasz. Dziecko ma 2 miesiace i przyznam, ze szkoda czasu dziecka aby przesiedziało w RZ bezinteresownie. Po za tym w dwie strony mamy 300km dojazdy nam zajmuja 4 h gdzie z dzieckiem przebywamy 3,4h no wiadomo trzeba wracać. Jest to bardzo niekorzystna sytuacja dla dziecka jak i dla nas. Proszę o pomoc co mozemy w tej sprawie zrobić aby przyspieszyć procedurę.
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: procedura sądowa i wniosek o zmianę zamieszkania dziecka

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
ośrodek nie może być opiekunem prawnym jako instytucja, chyba, ze chodzi o pracownika ośrodka. W każdej chwili po ustanowieniu opieki można złożyć wniosek o umieszczenie dziecka w tzw. preadopcji (tzn. Wy składacie w sądzie wniosek, ale musi być na to zgoda opiekuna prawnego). Od niego zależy, czy poprze w sądzie takie wniosek. Zazwyczaj robi się tak (najprościej) , że składa się wniosek o przysposobienie dziecka (PO ustanowieniu opieki prawnej) WRAZ z wnioskiem o preadopcję. Radzę więc dogadać się z ośrodkiem, bo teraz to oni są decydentami.
Serdecznie pozdrawiam, D.Dominik
beybe1722
Posty: 23
Rejestracja: 03 gru 2011 13:25

Re: procedura sądowa i wniosek o zmianę zamieszkania dziecka

Post autor: beybe1722 »

Dziekuje Pani za szybka odpowiedz.
Czyli mam rozumiec, ze po ustaleniu opiekuna prawnego bedzie to Pani z Osrodka bedziemy mogli skladac wnioski do sadu o przysposobienie i preadopcje przy czym ten wniosek o preadopcje bedzie szybciej rozpatrzony?Jak to wyglada? Zalezy nam na jak najszybszym zabraniu dziecka poniewaz przebywa w rodzinie gdzie jest wiecej dzieci i niestety ale dziecko co zostaje wyleczone za chwile nadal choruje. Czyli szybszej drogi do tego aby zabrac dziecko pewnie nie ma? Dziekuje za odp.
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: procedura sądowa i wniosek o zmianę zamieszkania dziecka

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
jest tak jak napisałam, ale szczegóły proszę omówić z ośrodkiem, ponieważ każdy sąd i każdy ośrodek ma swoje pragmatyki.
W uzasadnieniu preadopcji warto napisać o tym, że umieszczenie u Was w domu będzie zgodne z dobrem dziecka, gdyż dziecko często choruje i że najlepiej będzie mu w stabilnym, domowym środowisku i że w okresie preadopcji zapewnicie mu pełną opiekę medyczną.
Pozdrawiam i trzymam kciuki
D.Dominik
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Adopcja - Pytania do eksperta”