Jakie najmłodsze dziecko?

Na pytania naszych użytkowników odpowiada Pani Dorota Dominik - pedagog. Przez wiele lat Dyrektor Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Rzeszowie (publicznego).
Ośrodek diagnozuje, szkoli i wspiera przyszłych rodziców. Pomaga także kobietom w ciąży.

Moderator: Osoby zatwierdzające - adopcja

Vred
Posty: 206
Rejestracja: 03 maja 2004 00:00

Re: Jakie najmłodsze dziecko?

Post autor: Vred »

OAO Rzeszów pisze: (...). Z kolei art. 7 Konwencji strasburskiej ratyfikowanej w 1996r przez Polskę wskazuje na wiek przysposabiającego nie niższy niż 21 lat i nie wyższy niż 35 lat.
A ja tylko z uporem maniaka sprostuję, jak to musiałem prostować już niejednokrotnie, zawodowo i niezawodowo, w tym co najmniej drugi raz na tym forum.

Powoływany wyżej przepis art. 7 Konwencji brzmi:"Dziecko może być przysposobione jedynie z przypadku, gdy przysposabiający osiągnął określony w tym celu wiek minimalny, który nie może być niższy niż 21 lat i wyższy niż 35 lat". Podkreślam, wiek MINIMALNY!

Przepis powyższy jest skierowany do organów państwa - strony Konwencji, i nakłada na to państwo obowiązek określenia MINIMALNEGO wieku przysposabiających. Tak określony MINIMALNY wiek rodziców adopcyjnych musi się zawierać w przedziale od 21 do 35 lat. Ustawodawca nie może zezwolić na to, by rodzic adopcyjny mógł mieć mniej niż 21 lat. Ustawodawca nie może również zabronić adopcji rodzicom młodszym, niż 35 lat, choć starszym, niż lat 21. Dlaczego? Otóż np. art. 343 Kodeksu Napoleona zezwala na adopcję tylko takim rodzicom, którzy osiągnęli co najmniej... 50. rok życia.

O maksimum wieku rodzica adopcyjnego w art. 7 Konwencji strasburskiej ŻADNEJ wzmianki nie ma.

Poza tym gdyby Konwencja zawierała jakiekolwiek regulacje w tej materii, ustawodawca musiałby dostosować przepisy prawa wewnętrznego do przepisów konwencji. Owszem, kilka lat temu wniesiony został projekt zmian do Kodeksu rodzinnego i Opiekuńczego, określający maksimum, ale przepadł w komisjach. Tyle że określał on to minimum, zapewne petryfikując praktykę... na lat 40.

OK, już więcej nie będę.

Vred & Synowie


Awatar użytkownika
gajka09
Posty: 498
Rejestracja: 24 maja 2012 21:16

Re: Jakie najmłodsze dziecko?

Post autor: gajka09 »

Vred bardzo Ci dziękuję za głos rozsądku w dyskusji.
W dalszym ciągu jednak nie mam odpowiedzi na swoje pytanie: dlaczego w niektórych ośrodkach nie można adoptować dzieci 6-7 tygodniowych,a w innych nie ma z tym problemu?
starania od 2008
oligoasthenoteratozoospermia
AMH ok
słabe Zarodeczki,komórki też
08/2010 ICSI Vitro :(
12/2010 II ICSI Vitro :(
05/2012 IMSI/AH/SV/AID Bocian :(
07/2012 AZ :(
10/2012 AZ :(
04/2013 OAO :wink:
04.12.13 Kwalifikacje :flowers
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Jakie najmłodsze dziecko?

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowni Państwo, nie wiem od czego to zależy. Może ich trzeba spytać ( tzn. Dlaczego w jedńych są noworodki a w innych nie). Może to kwestia współpracy Oa ze szpitalami i placówkami ? Może sady długo regulują. Chyba to zależy od kilku czynników. Serdecznie pozdrawiam, D.Dominik
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Adopcja - Pytania do eksperta”