Dwa miejsca pracy a zasiłek macierzyński

Archiwum forum "Ośrodki i procedury adopcyjne"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Zablokowany
Pola16
Posty: 26
Rejestracja: 23 lut 2005 01:00

Post autor: Pola16 »

Od 2 lat jestem pracownikiem, ale mam też (i przedtem płaciłam ZUS od działalności) zarejestrowaną działalność gospodarczą, gdzie opłacam składkę zdrowotną - obowiązkową. W sumie płacę dwie składki zdrowotne. W tej chwili jestem na urlopie macierz. jako pracownik. Czy ZUS powinnien płacić mi drugi zasiłek macierz. z prywatnej działalności? Co daje mi ta obowiązkowa składka zdrowotna? Czy muszę płacić tę składkę też podczas pobytu na urlopie macierzyńskim? Przecież opiekuję się dzieckiem i nie mogę w tej chwili pracować, a więc z czego mam to płacić?

Dodane po: 6 godzinach 19 minutach:

Czy nikt nie spotkał się z tą sytuacją?
Awatar użytkownika
kasiavirag
Posty: 4121
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Post autor: kasiavirag »

Pola,
sprawa wygląda tak: zasiłek macierzyński otrzymujesz z tego tytułu, z któego masz płacone składki na ubezpieczenie CHOROBOWE. Zatem praca (zus-51 - ubezpieczenia SPOŁECZNE) Tak, dziąłalność gospodarcza, jeśli opłacana jest tylko składka zdrowotna - nie.
Składka zdrowotna jest z tytułu prowadzenia działaności. To nie prawo a obowiązek i o korzyściach w twoim przypadku to raczej mowy nie ma.

Jeśli nie wyrejestrujesz DG (UG, US, ZUS) to musisz ją opłacać cały czas. ZUS-u nie obchodzi czy masz ją z czego płacić czy nie.
Moim zdaniem wyjściem jest zlikwidowanie DG na czas urlopu - wtedy nie ma składek zdrowotnych. Nie wiem czy ze względów podatkowych (np remanent likwidacyjny i podatek dochodowy od niego) opłaca ci się to :(
Kasia, mama (z)mieszana, ale się porobiło...
Pola16
Posty: 26
Rejestracja: 23 lut 2005 01:00

Post autor: Pola16 »

Dowiedziałam się,że muszę zapłacić całą składkę przez okres urlopu macierzyńskiego :(
Odbieram to jako karę za moją przedsiębiorczość. Przecież zamykanie i otwieranie działalności nie jest bezpłatne.
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Ośrodki i procedury adopcyjne”