Strona 1 z 1

przeciwciała przeciwplemnikowe u mężczyzny

: 09 lut 2010 19:12
autor: jamg
Witam
Mam pytanie dotyczące wyników mojego męża wynik testu Mr IGg (bezpośredni) to 90 czy z takim wynikiem jest sens wykonywać inseminację?
Czy nasienie przygotowywane do inseminacji omija ten czynnik?
Wynik kariotypu jest prawidłowy, mieliśmy 2 nieudane inseminacje i IMSI. Ja słabo reaguję na gonadotropiny, wiec przygotowanie do In-vitro w naszym przypadku jest bardzo kosztowne i nie zawsze skuteczne.
Czy sa jakieś leki, które mąż powinien przyjmować?
Skąd w ogóle bierze się tworzenie przeciwciał przeciwplemnikowych u mężczyzny, czy jest możliwość, że ten wynik się zmieni? CZy jest jakakolwiek szansa na ciążę naturalną (zakładając, że po mojej stronie nie ma przeciwwskazań?)

: 09 lut 2010 19:31
autor: Piotr Pierzynski
Witam

Zakładam że chodzi tu o test MAR (wykrywania przeciwciał przeciwplemnikowych w nasieniu) i że wynik to 90%.

Przygotowanie nasienia do inseminacji polega na odwirowaniu i pozbyciu się plemników martwych oraz migracji plemników które są obdarzone możliwością ruchu. Preparatyka nie wpływa na plemniki unieruchomione przez przeciwciała i sama w sobie zazwyczaj nie jest rozwiązaniem problemu.

Decyzja co do optymalnej techniki leczenia zależy także od innych parametrów nasienia i sytuacji Państwa jako pary. Biorąc pod uwagę wynik MAR najprawdopodobniej odpowiednią techniką w Państwa przypadku będzie ICSI lub IVF.

Niestety, nie udowodniono by leczenie immunospuresyjne - hamujące wytwarzanie przeciwciał (np prednizolon) było skuteczne.

Szansa na ciążę naturalną zależy od pozostałych parametrów nasienia, owulacji, drożności jajowodów i szeregu innych czynników. Całość Państwa sytuacji powinna być przedyskutowana z Państwa lekarzem, który powininen przedstawić szanse na ciążę w poszczególnych rodzajach leczenia i zaproponować optymalne rozwiązanie.

Piotr Pierzyński

: 09 lut 2010 22:55
autor: jamg
Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Myślę, że w naszym przypadku głównym problemem jest ruch plemników- ruch szybki , linearny- 0%, ruch wolny lineralny i nielinearny- 39%, ruch w miejscu 12%, brak ruchu- 49%.