Ciąża po ICSI

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
KatarzynaS86
Posty: 57
Rejestracja: 14 paź 2014 16:10

Ciąża po ICSI

Post autor: KatarzynaS86 »

Witam, Panie doktorze jestem w 6tc po ICSI (mam 34 lata) lekarz uznał tą metodę za odpowiednią z uwagi na to, że po stymulacji była tylko 1 komórka ( podobno bardzo dobra), plemników było sporo ponad 10mln, było to nasze 1 podejście, podano zarodek 2.dniowy 5 komórkowy, dotychczas wszystko przebiega bez problemu jednak sen spędza mi to że podobno ta metoda niesie większe ryzyko wad wrodzonych ( czytałam w internecie, lekarz nic takiego nie mówił) czy faktycznie większe ryzyko wiąże się z tą metodą? Badania cftr, azf, kariotyp, mamy prawidłowe, genetyk ocenił ryzyko jako populacyjne, z czego wynikają informacje, że ICSI zwiększa ryzyko? Jaka jest kolejność badań genetycznych - usg, pappa, test nie inwazyjny i ewentualnie amniopunkcja czy ewentualnie dla większego spokoju można jeszcze przed usg zrobić test nie inwazyjny. Może to wszystko jest na wyrost, ale bardzo mnie przeraziła informacja o zagrożeniu z ICSI. Pytanie również czy lutinus i luteina mogą mieć negatywny wpływ na płód? Estrofem od dnia transferu do pozytywnego testu czyli do 12dpt brałam po 2 tab. a następnie po 1 i odstawiłam w 19dc wcześniej niż zalecane, ale endometrium i hcg było ok.
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Ciąża po ICSI

Post autor: Tomasz Zbroch »

Badania z których wynikałą większa częśtość wad (większa znaczy tu wciąż bardzo małą ) wynika jak zostało to wytłumaczone z czynnika męskiego będącego pierwotnym wskazaniem do ICSI. Jeżeli podłoże genetyczne przynajmniej w podstawowym zakresie macie Państwo wykluczone to nie brałbym ICSI jako dodatkowego czynnika ryzyka. Badania nieinwazyjne oczywiście są preferowane prosze pamiętać że w USG zdiagnozujemy to co zdołamy zauważyć! ocena DNA płodowego jest również bardzo pomocnym narzędziem diagnostycnzym w wątpliwych przypadkach.
Co do Lutinusu i Luteiny nie powinny negatywnie oddziaływać na płód.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
KatarzynaS86
Posty: 57
Rejestracja: 14 paź 2014 16:10

Ciąża po ICSI

Post autor: KatarzynaS86 »

Dzień dobry, dziękuję za odpowiedź u nas głównym czynnikiem ICSI było pobranie tylko 1 kom, plemniki nadawały się do zwykłego IVF. Aktualnie minął 9tc jak na ten moment wszystko w normie tj. W połowie 8tc fhr 140, dziecko wg usg 2dni do przodu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”