Acard a niskia krzepliwość i plamienia w 6tc po IMSI

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
Efka83
Posty: 16
Rejestracja: 20 lis 2017 17:20

Acard a niskia krzepliwość i plamienia w 6tc po IMSI

Post autor: Efka83 »

Witam,
Jestem 22dtp 5-dniowej blastocysty 4AA (pierwszy kriotransfer - transfer świeży odwołany z powodu podejrzenia hiperstymulacji).
Leki jakie przyjmuję: progesterone bensis 3*200mg dopochwowo, prolutex 1*25mg zastrzyk, Estrofem 3*2mg, 1*75mg Acard, Letrox 1*50.
5 dni temu (5tc+0dni) pojawiło się pierwsze plamienie brązowe + ślady krwi, pojechałam na izbę przyjęć - w USG widoczny spłaszczony pęcherzyk ciążowy (kształt migdała), ocena wielkości na 4tc+0dni. zalecenie odpoczynek. Do dzisiaj pojawiają się brązowe plamienia oraz 2 typy bólu brzucha: rozmyty jak na miesiączkę na środku macicy oraz bardziej punktowo liniowy po prawej stronie jakby od jajnika do szyjki.
Dzisiaj (5tc+5dni) ponownie pojawiło się nieco większe brązowe plamienie.
- czy branie Acardu może mieć na to wpływ? (moje APTT 37,4sek przy normie 24-40,3; obniżony poziom płytek krwi 125 przy normie 150-450, krwinki czerwone 3 przy normie 4,5-11). Mam takie poczucie, że po podaniu Acardu moja krew jest za bardzo rozrzedzona co widać po skaleczeniu czy podaniu zastrzyku;
- jak długo powinno się przyjmować Estrofem? - wizytę mam dopiero za tydzień;
Z góry dziękuję za odpowiedź
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: Acard a niskia krzepliwość i plamienia w 6tc po IMSI

Post autor: Tomasz Zbroch »

Nie widzę powodów do przyjmowania Acardu.
Długość przyjmowania Estrofemu zależna jest od sytuacji klinicznej.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
Efka83
Posty: 16
Rejestracja: 20 lis 2017 17:20

Re: Acard a niskia krzepliwość i plamienia w 6tc po IMSI

Post autor: Efka83 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź,
Acard został odstawiony, ale ze względu na występowanie u mnie mutacji MTHFR (polimorfizm C667T heterozygotyczny) lekarze zalecają podawanie Neoparinu 1*0,4mg do 6 tygodnia po porodzie (obecnie jestem w 8tc)
Czy podawanie heparyny jest rzeczywiście potrzebne przy takiej morfologii krwi i czasie krzepnięcia?
Homocysteina po suplementacji D3, B12 i fwasem foliowym: 7,8 mmol/l
z góry dziękuję za odpowiedź.
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: Acard a niskia krzepliwość i plamienia w 6tc po IMSI

Post autor: Tomasz Zbroch »

mutacja MTHFR nie jest jedynym bezwględnym wskazaniem do podawania heparyny drobnocząsteczkowej.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”