brak ciałka żółtego 5 tc 0 dni

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
MyniaPynia
Posty: 1
Rejestracja: 05 cze 2015 12:07

brak ciałka żółtego 5 tc 0 dni

Post autor: MyniaPynia »

Witam,

Jestem właśnie w 5 ciąży (3 poronienia i 1 zdrowa córka). Na usg 5 tc 0 dni był pęcherzyk ciążowy 7 mm i zarodek 1,4 mm. Lekarz mi powiedział, że niepokoi go brak ciałka żółtego. Oczywiście jestem przygotowana na najgorsze, ale nie rozumiem jednego. Czy zawsze brak ciałka żóltego na tym etapie faktycznie tak źle rokuje? Wiem, że ciałko żólte to "spiżarnia" zarodka, więc czy jego brak oznacza po prostu, że zarodek już nie będzie się rozwijał?
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: brak ciałka żółtego 5 tc 0 dni

Post autor: Tomasz Zbroch »

Ciałko żółte a pęcherzyk żółtkowy - to są zupełnie różne struktury. Ciałko żółte znajduje się w jajniku i nie musi być koniecznie oceniane

Natomiast struktura pęcherzyka żółtkowego może być po prostu technicznie niewidoczna. Jeżeli pęcherzyk żółtkowy jest niewidoczny - najczęściej jest ale trudny do zobaczenia szczególnie w 5 tyg. - należy poczekać.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”