Początek ciąży / duphaston

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
Mary30
Posty: 1
Rejestracja: 14 lis 2018 11:39

Początek ciąży / duphaston

Post autor: Mary30 »

Dzień dobry. Przedwczoraj byłam na usg i lekarz potwierdził 6 tydzień ciąży. Beta Hcg w 32dc =2500, 35dc =8000. Na samym usg było widać mały zarodek ok 3mm. Cykl był stymulowany przez clostilbegyt (pozostał torbiel po jednym niepękniętym pęcherzyku), następnie zastrzykiem ovitrelle i została przeprowadzona inseminacja. 2 dni temu podczas usg lekarz przypisał duphaston na podtrzymanie ciąży z dawkowaniem 2 x 2 tabletki 10mg dziennie. Zaczęłam przyjmować leki i zastanawiam się czy dawka nie jest za duża i czy w ogóle jest konieczność brania tego leku skoro nie było wcześniej poronień oraz nie miałam żadnych plamień. Czy jest sens brania tego leku profilaktycznie? Nie miałam robionego badania wysokości progesteronu. Czy ten lek nie zaszkodzi płodowi w takiej dawce? Trochę się naczytałam o skutkach ubocznych i się zmartwiłam. Czy mogę go odstawić albo zredukować do dawki 2x1? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: Początek ciąży / duphaston

Post autor: Tomasz Zbroch »

Dawka nie ma kluczowego znaczenia. Pytanie o konieczność czy potrzebę stosowania jest względne. Nie ma leków które "podtrzymują" ciążę. Suplementacja nie powinna zaszkodzić. Powodzenia
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”