Pytanie o Encorton

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
akrystof
Posty: 12
Rejestracja: 02 lis 2018 09:48

Pytanie o Encorton

Post autor: akrystof »

Mam za sobą jedną stratę. Potem w kolejnej ciąży miałam przepisany encorton najpierw 5 mg a potem 10 mg do 12 tygodnia. W 8 tygodniu beta HCG spadała i lekarz prowadzący zdecydował się na encorton. Do dziś nie wiem czy ta beta rzeczywiście spadała czy to tylko był błędny wynik bo lekarz powiedział żebym nie badała już bety bo to 8 tydzien i widzi dziecko i serce na usg a ja tylko sie przejmuje tą betą. No to nie badałam. Bałam sie leku encorton, bo na ulotce pisze to co pisze. Dziecko urodziło się zdrowe i w terminie.
Po jakim czasie zaszłam w ciążę drugi raz. Znowu dostałam encorton tak jak w poprzedniej ciaży ale znowu mam ogromne wątpliwości co to brania tego leku.
Czy nadal jest on przepisywany często przy in vitro i czy rzeczywiście jest bezpieczny?
Czy mam się czego obawiać?
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: Pytanie o Encorton

Post autor: Jan Domitrz »

Badanie beta HCG w 8 tygodniu ciaży ma niewielki sens. Branie encortonu nie jest postepowaniem standardowym nawet w nawracających poronieniach. Wskazań w ciąży po IVF nie ma.
akrystof
Posty: 12
Rejestracja: 02 lis 2018 09:48

Re: Pytanie o Encorton

Post autor: akrystof »

Dziękuję za odpowiedź.
Czy może Pan doktor napisać czy przepisuje ten lek pacjentkom i w jakich wypadkach?
Czy to co poisze na ulotce o tym rozszczepie podniebienia to zdarza się często? czy tyl;ko tak musieli na ulotce bo coś takiego wyszło w badaniach nad zwierzętami?
Czy to bezpieczny lek w ciazy tak wczesnej (bo mam go brać do 12 tygodnia ciąży)? Czy to zagraża mojemu dziecku?
Czy może jednak nie brac tego, mimo tych przeciwciał?Dziekuje
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: Pytanie o Encorton

Post autor: Tomasz Zbroch »

Tak jak napisałem wcześniej Encorton nie jest preparatem wykorzystywanym w procedurze IVF standardowo. Wykorzystywanie może być uzależnione od konkretnego pacjenta - wskazania osobnicze. Informacje w ulotkach informacyjnych zawierają szereg informacji o działaniach niepożądanych pojawiających się niezależnie od częśtości wystepowania. Generalnie pytania są zbyt trudne i ogólne.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
akrystof
Posty: 12
Rejestracja: 02 lis 2018 09:48

Re: Pytanie o Encorton

Post autor: akrystof »

A co się stało jak przez jakiś czas brałam 5 mg wieczorem bo zapomniałam ze rozno trzeba. potem juz brałam rano, ale co mogło się stać, że pomyliłam pory dnia, dziekuje za odpowiedz
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: Pytanie o Encorton

Post autor: Tomasz Zbroch »

Nie pokrywało się to z fizjologicznym profilem co nie musi mieć jakiegokolwiek znaczenia w Pani konkretnym przypadku.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”