Czas na pojawienie się zarodka

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
marysienka2022
Posty: 1
Rejestracja: 28 sty 2022 18:55

Czas na pojawienie się zarodka

Post autor: marysienka2022 »

Dzień dobry. Ostatnia miesiączka 11 maja. W dniu 23 maja miałam punkcję. 26 maja transfer 3 dniowego zarodka. W 25 dpt miałam wykonane pierwsze usg na którym potwierdzono obecność pecherzyka ciążowego z pęcherzykiem zoltkowym, ale nie było zarodka. Według miesiączki był to mój 5 t 6 d. Lekarz powiedział, ze na zarodek jeszcze musimy poczekać jednak strasznie się denerwuje, ze nie było zarodka. Do kiedy powinien pojawić się zarodek?
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Czas na pojawienie się zarodka

Post autor: Tomasz Zbroch »

proszę pamiętać że badanie USG jest subiektywną oceną na którą wpływ ma szereg czynników. proces biologiczny jest ciągłą przemianą którą obserwujemy w jednym momencie który może być lepszym lub gorszym do obserwacji. Zarodek zwykle w tym tygodniu ciąży jest widoczny ale może być zasłonięty artefaktem z tkanek znajdujących się pomiędzy nim a sondą i zniknąć z obrazu.... proszę pamiętać że ma wielkość ok 2mm! spokojnie poczekać 2-4 dni i zmiana powinna być widoczna.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”