Ivf a encorton

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
KamilaM88
Posty: 2
Rejestracja: 11 lip 2021 09:47

Ivf a encorton

Post autor: KamilaM88 »

Witam
We wrześniu 2020 podchodziłam pierwszy raz do in vitro, powód niskie amh.
Transfer zakończył się ciąża, ale doszło do poronienia w 9tc, powód: puste jajo.
Do drugiej ciąży doszło w maju 2021, tym razem zarodek rozwijał się książkowo, serce bilo. Brałam m.in. Encorton 10mg. Po wizycie serduszkowej w 7tc miałam zacząć odstawiać encorton, pierwszy tydzień 5mg, kolejny 2.5, a potem odstawić. Jeden dzień po odstawieniu miałam kolejna kontrolę, na której wszystko było w porządku. W 12tc poszłam na kolejną wizytę i okazało się, że serce przestało bic ponad 2.5 tygodnie wcześniej, czyli dokładnie 4 dni po odstawieniu encortonu i 3 dni po poprzedniej wizycie. Czy możliwe jest moje przypuszczenie, że encorton został zbyt wcześnie odstawiony i doprowadził do poronienia, a pierwsza ciąża w ogóle się nie rozwinęła, ponieważ nie brałam wcale tego leku?
Dziękuję za odpowiedź





Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Ivf a encorton

Post autor: Tomasz Zbroch »

Nie znajduję takiego związku. Nie jest to "lek na poronienia" warto trzymać się wskazań do jego stosowania. Poronienie chybione - a więc sytuacja w której "ciąża" roziwja się ale zarodek zatrzymał się w tym procesie sugeruje raczej problem po jego stronie. Generalnie należy na to spojrzeć szerzej niż tylko przez pryzmat jednego leku. Trzymam kciuki za udany 3 raz!
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”