Wynik badania prenatalnego 12tc

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
KatarzynaS86
Posty: 57
Rejestracja: 14 paź 2014 16:10

Wynik badania prenatalnego 12tc

Post autor: KatarzynaS86 »

Dzień dobry, wykonałam badanie usg +test podwójny. Wiek ciąży wg. transferu 11+6, wg usg 12+3, mój wiek 34lata, FHR 162, CRL 58,7, NT 1,80, łożysko ściana tylną, płyn owodniowy w normie, kość nosowa obecna, czaszka/mózg, kręgosłup, serce, brzuch, żołądek, pęcherz moczowy, nerki, ręce, stopy - obraz prawidłowy, zastawka serca prawidłowa. Wolna bhcg 20,70 IU/I 0,581Mom, Pappa A 5,660 IU/I 2,296Mom. Ryzyko podst. T21 1:401, skor. 1:8012, t21 1: 4728, skor. <1:20000, t13 1:11130 skor. <1:20000, zahamowanie wyrastania płodu 1:613. Panie Doktorze czy to jest wszystko co bada się w takim badaniu ponieważ czasami widzę, że na forum są oznaczenia DV, obwód główki czy długość kości nosowej. Czy NT dla wieku ciąży i dla CRL jest prawidłowe? Zakładam, że badanie jest przeprowadzone dobrze. Czy warto jednak wykonać wolne DNA czy to również jest badanie szacunkowe typu 1do iluś czy daje konkretne informacje prawidłowy kariotyp płodu.
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Wynik badania prenatalnego 12tc

Post autor: Tomasz Zbroch »

DNA płodowe jest badaniem niestatystycznym ,ale przesiewowym, weryfikacja jest w oparciu tylko o badanie inwazyjne a więc ocenę kariotypu.
Nie wszystkie parametry wchodzą w zakres oceny ryzyka aberracji, natomiast w usg mogą być mierzone choć obwód główki w 12 tygodniu wydaje mi się niecelowy. Wynik Pani badania wygląda dobrze.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”