zespół antyfosfolipidowy i trombofilia

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
oolus
Posty: 1
Rejestracja: 22 cze 2022 18:35

zespół antyfosfolipidowy i trombofilia

Post autor: oolus »

Witam serdecznie, po nieudanym in vitro jestem aktualnie w 15 tygodniu naturalnej ciąży. Z badań genetycznych wyszło że mam trombofilie i zespół antyfosfolipidowy. Po podaniu heparyny w ok 8 tygodniu pojawił się dość rozległy krwiak. Aktualnie nie biorę już heparyny .Krwiak się wchłonął. Czy w związku z mutacjami powinnam zażywać np. Acard ? Dziekuje za odpowiedź.

Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1177
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

zespół antyfosfolipidowy i trombofilia

Post autor: Tomasz Zbroch »

Zesp antyfosfolipidowy jest wskazaniem do stosowania heparyn drobnocząsteczkowych są to leki efektywniejsze w tych okolicznościach. Pojawienie się krwiaka niekoniecznie musi się wiązać bezpośrednio z nimi, ale stosowanie Acardu zwiększa ryzyko przedłużonego krwawienia w razie mikrourazów co może skutkować pojawieniem się tego typu patologii w obrazie USG
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”