Odstawienie estrofemu i lutinusa

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
Zofia2777
Posty: 3
Rejestracja: 15 lip 2021 11:05

Odstawienie estrofemu i lutinusa

Post autor: Zofia2777 »

Dzień dobry,

jestem w 8 tygodniu ciąży po in vitro (cykl sztuczny, stymulowany i świeży transfer). Do tej pory brałam Estrofem 2 mg 3 razy dziennie oraz Lutinus 100 mg również 3 razy dziennie. Po USG potwierdzającym echo żywego zarodka zalecono mi odstawienie obu leków. Od razu, bez wykonywania badań, bez stopniowego schodzenia z dawki.
Czy takie postępowanie jest właściwe? Czy nie ma potrzeby stopniowego zmniejszania dawki lub przynajmniej wykonania wcześniej badań hormonalnych? Przyznam, że takie natychmiastowe działania nieco mnie zaniepokoiły, natomiast od lekarza w klinice in vitro nie udało mi się uzyskać takich informacji - poinformowano mnie jedynie, że w klinice ciąży się nie prowadzi.

Z góry dziękuję za wiadomość i poradę.

Pozdrawiam serdecznie

Zofia
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Odstawienie estrofemu i lutinusa

Post autor: Tomasz Zbroch »

Świeży transfer na cyklu sztucznym stymulowanym??? nie bardzo rozumiem ale odnosząc się do zasadniczej części problemu po 8 tygodniu trofoblast a więc sama ciąża jest głównym żrodłem hormonów i niejako sama dba o siebie. Badanie w tym czasie estradiolu czy progesteronu nie wnosi nam niczego. Sposób odstawienia leków wynika z osobistych doświadczeń lekarza i są "szkoły" sugerujące odstawienie od razu po dodatnim teście ciążowym.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”