Wniosek o kontakty z MB po adopcji

Magdalena Kruk-Rogucka - doktor nauk społecznych, psycholożka i psychoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem pracy dla Ośrodka Adopcyjnego TPD w Warszawie, wykładowczyni Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie

Moderator: Osoby zatwierdzające - po adopcji

Zablokowany
ofelia37
Posty: 9
Rejestracja: 26 cze 2016 12:12

Wniosek o kontakty z MB po adopcji

Post autor: ofelia37 »

Witam,

Jesteśmy po zakończonej procedurze o przysposobienie. Właśnie się dowiedzieliśmy, że MB złożyła wniosek do sądu o kontakty z dzieckiem. Mam pytanie odnośnie Państwa doświadczenia.

Ofelia
Magdalena Kruk
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 174
Rejestracja: 24 lip 2012 15:50

Re: Wniosek o kontakty z MB po adopcji

Post autor: Magdalena Kruk »

Dobry wieczór,
jak rozumiem są już Państwo po orzeczonej adopcji (uprawomocnionej?). Jeśli tak, to według mojej wiedzy nie ma prawnej możliwości kontaktu rodziców biologicznych z dzieckiem, dopóki nie osiągnie ono pełnoletności (wówczas inicjatywa kontaktu jest po stronie przysposobionego dziecka, nie rodziców). Wnioski do sądu można składać różne, po orzeczeniu adopcji nie będą one procedowane.
Pozdrawiam serdecznie,
Magda Kruk-Rogucka
ofelia37
Posty: 9
Rejestracja: 26 cze 2016 12:12

Re: Wniosek o kontakty z MB po adopcji

Post autor: ofelia37 »

Szanowna Pani,

tak jesteśmy po pełnej adopcji, wniosek jest procedowany, ponieważ mamy wyznaczony termin i jesteśmy wezwani na rozprawę, mamy wyznaczoną wizytę kuratora. Prawo do kontaktów występuje nawet po przysposobieniu.

Pozdrawiam

Ofelia
Magdalena Kruk
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 174
Rejestracja: 24 lip 2012 15:50

Re: Wniosek o kontakty z MB po adopcji

Post autor: Magdalena Kruk »

Dzień dobry,
z doświadczenia mojego i mojego miejsca pracy nie ma prawnej możliwości kontaktów po adopcji. Dziecko, które Państwo adoptowali ma przecież zmienione dane osobowe (nazwisko, pesel) i wniosek złożony na dane sprzed adopcji wydaje się bezprzedmiotowy, ponieważ dziecko o tamtych danych nie istnieje. Adopcja w Polsce nie jest jawna. Być może zaszła jakaś pomyłka, może warto poczekać na kuratora i wyjaśnić sytuację w trakcie jego wizyty, lub skonsultować się z prawnikiem.
Pozdrawiam,
Magda Kruk-Rogucka
ofelia37
Posty: 9
Rejestracja: 26 cze 2016 12:12

Re: Wniosek o kontakty z MB po adopcji

Post autor: ofelia37 »

Dobry wieczór,

wniosek jest złożony z nowymi danymi dziecka oraz naszymi. Sąd nie wyznacza terminu rozprawy, jeśli wymogi formalne nie są spełnione. Sąd z urzędu nie ustala danych.

Pozdrawiam

Ofelia
Magdalena Kruk
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 174
Rejestracja: 24 lip 2012 15:50

Re: Wniosek o kontakty z MB po adopcji

Post autor: Magdalena Kruk »

Dzień dobry,
skąd w takim razie mama biologiczna miała Państwa dane? Czy byli Państwo wcześniej RZ dla dziecka?
Podrawiam,
M. Kruk-Rogucka
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Po adopcji - pytania do eksperta”