500 plus - świadczenie wychowawcze

Magdalena Kruk-Rogucka - doktor nauk społecznych, psycholożka i psychoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem pracy dla Ośrodka Adopcyjnego TPD w Warszawie, wykładowczyni Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie

Moderator: Osoby zatwierdzające - po adopcji

Zablokowany
Awatar użytkownika
czorny
Posty: 45
Rejestracja: 18 cze 2007 00:00

500 plus - świadczenie wychowawcze

Post autor: czorny »

Witam
Bardzo dawno mnie tu nie było i nie wiem, czy w dobrym miejscu piszę...
Chodzi o świadczenie 500+. Pani z opieki społecznej powiedziała mi, że będę musiał uzupełnić wniosek wyrokiem sądu o adopcji. Mam dwójkę dzieciaczków juz od 8 lat, ale mała miejscowość, więc raczej wszyscy znają naszą sytuację i tak właśnie pani stwierdziła: 'nie ma nic o tym we wniosku, ale My mamy wiedzę...' :firing:
Na jakimś forum, a później w tekście ustawy znalazłem, że:
Art. 13.
3) zaświadczenia lub oświadczenia oraz dowody niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego:
a) zaświadczenie sądu opiekuńczego lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie
o przysposobienie dziecka,
b)
c) orzeczenie sądu opiekuńczego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,

czyli nie potrzeba orzeczenia!!!!
Na moje "postawienie się" przyniosła mi dzisiaj rozporządzenie Min. Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 18 lutego 2016 r., w którym pisze:
§ 2.
5) odpis prawomocnego postanowienia sądu orzekającego przysposobienie lub zaświadczenie sądu opiekuńczego lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka;

Wkurza mnie to! W końcu jestem normalnym rodzicem, wszystkie dokumenty o tym stanowią, dzieciom ze starych danych pozostało tylko miejsce urodzenia, a tu co???
A gdyby Opieka nie miała "wiedzy"???
Wdzięczny będę za konkretną odpowiedź
Pozdrawiam - Darek
Awatar użytkownika
czorny
Posty: 45
Rejestracja: 18 cze 2007 00:00

Re: 500 plus - świadczenie wychowawcze

Post autor: czorny »

Hm... nikt nic nie wie?
Czyli Dura lex...
Magdalena Kruk
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 174
Rejestracja: 24 lip 2012 15:50

Re: 500 plus - świadczenie wychowawcze

Post autor: Magdalena Kruk »

Dzień dobry,
przepraszam, musiałam przeoczyć Pana wiadomość.
Wydaje mi się, że jest to nadinterpretacja, ponieważ Pana sprawa nie jest już prowadzona, dawno mają Państwo władzę rodzicielską nad Dziećmi. Program jest nowy, więc mogą być różne niejasności. Proponuję skonsultować się bezpośrednio z Ministerstwem poprzez infolinię:
http://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wsz ... esiac.html

Pozdrawiam serdecznie,
Magda Kruk-Rogucka
Miniula
Posty: 755
Rejestracja: 16 kwie 2012 19:38

Re: 500 plus - świadczenie wychowawcze

Post autor: Miniula »

Czorny jeśli adopcja jest DOKONANA, czyli jest postanowienie, prawomocne, dzieci traktuje się DOKŁADNIE tak samo jak dzieci biologiczne i nie trzeba żadnych dokumentów potwierdzających adopcję.
Dokumenty dotyczące adopcji należy dostarczyć jedynie w sytuacji, kiedy trwa procedura, i wówczas dostarcza się postanowienie sądu o powierzeniu pieczy, gdyż 500+ należy się "faktycznym opiekunom".
Myślę, że panie w urzędzie są po prostu niedoinformowane.

Cuda czasami przybierają formę, jakiej się nie spodziewaliśmy, o jaką nie prosiliśmy, jaka może nas niekiedy przerażać. Ale nadal są cudami, odpowiedzią na nasze modlitwy... A może po prostu wynikiem naszej pracy...

Miniek już Miniulowy :love:

Nela8


Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Po adopcji - pytania do eksperta”