Niskie poczucie własnej wartości

Magdalena Kruk-Rogucka - doktor nauk społecznych, psycholożka i psychoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem pracy dla Ośrodka Adopcyjnego TPD w Warszawie, wykładowczyni Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie

Moderator: Osoby zatwierdzające - po adopcji

Zablokowany
Go30
Moderator Członek Stowarzyszenia
Posty: 4144
Rejestracja: 21 sie 2009 00:00

Niskie poczucie własnej wartości

Post autor: Go30 »

Szanowna Pani,
od dwóch lat jestem mamą niespełna 3 letniej córeczki, adoptowanej w wieku 9 miesięcy. Córka od urodzenia przebywała w jednej rodzinie zastępczej, gdzie traktowana była jak członek rodziny. Od początku była dzieckiem cichym i spokojnym, pogodnym, dającym sobie wiele przetłumaczyć. Córka bardzo dobrze się zaaklimatyzowała w domu. Przez rok byłam z nią w domu. Potem pojawiła się niania, którą bardzo lubi. Córka ma mało kontaktu z dziećmi, dlatego chodzę z nią do klubu malucha raz w tygodniu i od niedawna na zajęcia muzyczne też raz w tygodniu. Jedne i drugie zajęcia bardzo lubi, a ja jestem na nich cały czas obecna. Obserwując moje dziecko na tle grupy rówieśników, widzę, że moje zupełnie w siebie nie wierzy. Jeśli jest mała grupa to bez problemu uczestniczy w zjęciach. Natomiast gdy jest więcej osób zamyka się w sobie do tego stopnia, że nie potrafi odpowiedzieć na z pozoru proste pytania. Nie zastanawia się nawet nad odpowiedzią tylko od razu mówi "nie wiem". Kiedy dzieci podchodzą do pani po nagrody, instrumenty itp. ona też idzie ale zawsze stoi na końcu, inni się przepychają a ona po prostu daje się odsunąć. Nie walczy o swoje miejsce. Chciałabym aby od września poszła do przedszkola, jednak boję się że sobie nie poradzi, że zawsze będzie gdzieś z boku, na końcu.
Jakich Pani zdaniem metod należałoby używać, jak wzmacniać w dziecku poczucie własnej wartości? Jak ją motywować, by nie była zawsze ta ostatnia?

09.2013 serduszkowa córeczka

01.2017 zaczynamy po raz drugi


Magdalena Kruk
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 174
Rejestracja: 24 lip 2012 15:50

Re: Niskie poczucie własnej wartości

Post autor: Magdalena Kruk »

Dobry wieczór,
Córka jest w wieku, w którym dopiero zaczyna uczyć się walki o swoje w grupie rówieśników (dzieci zaczynają ze sobą celowo współdziałać od około 3 roku, wcześniej jest to na ogół zabawa "wolnych elektronów", bez większych interakcji między dziećmi; chyba, że chodzi o walkę o zabawki :)). Najprawdopodobniej jest przy tym dzieckiem delikatnym i wrażliwym, więc nie jest jej łatwo przełamywać się na forum grupy, jak zresztą wielu innym dzieciom w jej wieku, a nawet starszym.
Poczucie własnej wartości rodzice kształtują w dziecku przez całe życie, to nieustanny proces. Ogólna zasada polega na tym, aby stwarzać mu takie sytuacje, w których będzie mogło odnieść sukces i wzmacniać pochwałami te sytuacje, kiedy sobie z czymś poradziło, bez roztrząsania porażek. Zaczynamy od sytuacji stosunkowo prostych, współtowarzyszymy dziecku, a następnie stpniowo zwiększamy trudność, z którą ma sobie ono poradzić, jednak bez nacisku, a jedynie tłumacząc. Dziecku jest łatwiej uwierzyć w siebie, jeśli widzi, że najważniejsze dla niego osoby w nie wierzą, chwalą je i akceptują, a także kiedy widzi wewnętrzną siłę i adekwatną samoocenę swoich najbliższych.
Jeśli ma Pani dalsze pytania, proszę o kontakt.
Pozdrawiam serdecznie,
Magda Kruk - Rogucka
Go30
Moderator Członek Stowarzyszenia
Posty: 4144
Rejestracja: 21 sie 2009 00:00

Re: Niskie poczucie własnej wartości

Post autor: Go30 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź i wskazówki. Córka rzeczywiście jest niezwykle delikatna i wrażliwa. Zastosujemy więc więcej pozytywnych wzmocnień. Mam nadzieję, że to wraz z metodą małych kroczków ułatwi mojej córce funkcjonowanie w grupie rówieśniczej.

09.2013 serduszkowa córeczka

01.2017 zaczynamy po raz drugi


Magdalena Kruk
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 174
Rejestracja: 24 lip 2012 15:50

Re: Niskie poczucie własnej wartości

Post autor: Magdalena Kruk »

Bardzo proszę, wszystkiego dobrego :)
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Po adopcji - pytania do eksperta”