fas a orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

Magdalena Kruk-Rogucka - doktor nauk społecznych, psycholożka i psychoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem pracy dla Ośrodka Adopcyjnego TPD w Warszawie, wykładowczyni Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie

Moderator: Osoby zatwierdzające - po adopcji

Zablokowany
Emkaem
Posty: 20
Rejestracja: 29 sie 2016 16:37

fas a orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

Post autor: Emkaem »

Dzień dobry! Nasza córka ma 2,5 roku. Połtora roku temu w Lędzinach zdiagnozowano u niej FAS, od tamtej pory realizujemy wwr oraz inne zalecane terapie( osteopatia, ter. taktylna, neurologopeda). Córka robi bardzo duże postępy i widzę świetne efekty terapii. Chcemy zapisać ją do przedszkola integracyjnego, w którym aby mogła mieć realizowane zajęcia (min. integracja sensoryczna, logopedia, dogoterapia) nieodpłatnie potrzebne jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Wiem, że typowo na fas się ono nie należy, ale wydaje się je np w przypadku zagrożenia niedostosowaniem spełecznym. Każdy kto ma minimalną wiedzę na temat fasu wie, że to pojęcie odnajduje się tu w stu procentach. Niestety nie według naszej poradni ped- psych. Dziecko nie ma autyzmu, ani aspergera, ani niedosłuchu ani innych jednostek na które takie orzeczenie najczęściej się wystawia. Ale co właśnie z niedostosowaniem? Moim zdaniem jest to kwestia interpretacji przepisów i przede wszystkim chęć pomocy. Dodam, że nie uzyskaliśmy ze strony naszego ośrodka adopcyjnego żadnego wsparcia w tej sprawie. Bardzo proszę o opinię w tej sprawie.
Magdalena Kruk
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 174
Rejestracja: 24 lip 2012 15:50

fas a orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

Post autor: Magdalena Kruk »

Dzień dobry,
starałam się poszukać odpowiedzi na Pani pytanie, ale niestety na razie nie udało mi się uzyskać niczego konkretnego. Liczę na wsparcie innych rodziców. Jeśli uda mi się coś ustalić, to napiszę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magda Kruk-Rogucka
Magdalena Kruk
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 174
Rejestracja: 24 lip 2012 15:50

fas a orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

Post autor: Magdalena Kruk »

Dzień dobry raz jeszcze, udało mi się ustalić, że jest możliwość uzyskania zaświadczenia od neurologa, w którym lekarz stwierdza zasadność zajęć terapeutycznych ze względu na uszkodzenia mózgu i trudne warunki rozwoju na wczesnym etapie rozwoju dziecka. Takie zaświadczenie przedstawia się następnie w poradni P-P i to powinno wystarczyć.
Pozdrawiam,
M. Kruk-Rogucka
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Po adopcji - pytania do eksperta”