fas a orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

Ekspertką na forum jest Magdalena Kruk-Rogucka - doktor nauk społecznych i terapeuta systemowy, pracuje w Ośrodku Adopcyjnym TPD w Warszawie. Zajmuje się prowadzeniem w procesie adopcyjnym kandydatów na rodziców adopcyjnych, opieką psychologiczną nad matkami i rodzinami biologicznymi, poradnictwem skierowanym do rodzin adopcyjnych doświadczających trudności wychowawczych, współpracą z ośrodkami opiekuńczo - wychowawczymi. Przyjmuje także pacjentów we własnym gabinecie w Warszawie i specjalizuje się w tematach adopcyjno-płodnościowych.

Moderator: Osoby zatwierdzające - po adopcji

ODPOWIEDZ
Emkaem
Posty: 19
Rejestracja: 29 sie 2016 16:37

fas a orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

Post autor: Emkaem »

Dzień dobry! Nasza córka ma 2,5 roku. Połtora roku temu w Lędzinach zdiagnozowano u niej FAS, od tamtej pory realizujemy wwr oraz inne zalecane terapie( osteopatia, ter. taktylna, neurologopeda). Córka robi bardzo duże postępy i widzę świetne efekty terapii. Chcemy zapisać ją do przedszkola integracyjnego, w którym aby mogła mieć realizowane zajęcia (min. integracja sensoryczna, logopedia, dogoterapia) nieodpłatnie potrzebne jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Wiem, że typowo na fas się ono nie należy, ale wydaje się je np w przypadku zagrożenia niedostosowaniem spełecznym. Każdy kto ma minimalną wiedzę na temat fasu wie, że to pojęcie odnajduje się tu w stu procentach. Niestety nie według naszej poradni ped- psych. Dziecko nie ma autyzmu, ani aspergera, ani niedosłuchu ani innych jednostek na które takie orzeczenie najczęściej się wystawia. Ale co właśnie z niedostosowaniem? Moim zdaniem jest to kwestia interpretacji przepisów i przede wszystkim chęć pomocy. Dodam, że nie uzyskaliśmy ze strony naszego ośrodka adopcyjnego żadnego wsparcia w tej sprawie. Bardzo proszę o opinię w tej sprawie.

Magdalena Kruk
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 167
Rejestracja: 24 lip 2012 15:50

fas a orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

Post autor: Magdalena Kruk »

Dzień dobry,
starałam się poszukać odpowiedzi na Pani pytanie, ale niestety na razie nie udało mi się uzyskać niczego konkretnego. Liczę na wsparcie innych rodziców. Jeśli uda mi się coś ustalić, to napiszę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magda Kruk-Rogucka

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po adopcji - pytania do eksperta”