cystografia i reflux moczowy

Archiwum forów "muszę o tym porozmawiać"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Zablokowany
Awatar użytkownika
wikanka
Posty: 415
Rejestracja: 12 sie 2008 00:00

cystografia i reflux moczowy

Post autor: wikanka »

hej jestem matką niespełna ośmiomieścięcznej dziewczynki. W poniedziałek idziemy do szpitala- CZMP w Łodzi na cystografię.
Czy ktoś wie jak dokładnie wygląda takie badanie u niemowlęcia i jak długo pozostaje się w szpitalu?
Jak dalej wygląda leczenie po stwierdzeniu refluksu?
co jeszcze może się okazać po wykonaniu tego badania?
dziękuję bardzo za informacje.
Awatar użytkownika
wikanka
Posty: 415
Rejestracja: 12 sie 2008 00:00

Re: cystografia i reflux moczowy

Post autor: wikanka »

dobra już jesteśmy po wszystkim także jakby ktoś potrzebował takiej wiedzy to służę
mamcik_13
Posty: 1
Rejestracja: 15 kwie 2011 08:33

Re: cystografia i reflux moczowy

Post autor: mamcik_13 »

Ja jestem mamą dwumiesięcznego synka i mamy termin na cystografię do CZMP w maju. Napisz jak przebiega badanie, kiedy się wychodzi i co trzeba zabrać ze sobą. Jaka jest opieka?
Awatar użytkownika
sylwia30
Członek Stowarzyszenia
Posty: 16021
Rejestracja: 15 lip 2004 00:00

Re: cystografia i reflux moczowy

Post autor: sylwia30 »

mamcik_13 sama cystografia nie wymaga pobytu w szpitalu. Jeśli nie potrzebne jest dodatkowe leczenie można wyjść tego samego dnia - ostateczna decyzja należy oczywiście do lekarza. My mieliśmy zwykle wykonywane to badanie podczas pobytu na oddziale (CZD). Dodatkowo u synka były wykonywane również inne badania. Sama cystogragia polega na założeniu cewnika i podaniu tą drogą kontrastu, w celu uwidocznienia pęcherza moczowego. Podczas badania wykonywane są zdjęcia RTG. Całość badania jest też obrazowana w czasie rzeczywistym za pomocą kamery rentgenowskiej. W przypadku refluksu zwykle wykonywana jest tzw. cystografia mikcyjna. Różnica polega na tym, że po wykonaniu badania dziecko powinno się wysiusiać. Badanie pozwala stwierdzić nieprawidłowości w obrębie układu moczowego, ocenić stopień refluksu, zdiagnozować ewentualne wady itp.
My podczas badania musieliśmy mieć ze sobą dodatkową pieluszkę. Miałam też podawać małemu więcej picia.
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Muszę o tym porozmawiać”