Druga i kolejna "ciąża" adopcyjna!!

Archiwum forum "Moja adopcyjna droga"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Awatar użytkownika
doreczka
Posty: 74
Rejestracja: 31 paź 2004 00:00

Post autor: doreczka »

znalazłam FAJNY I MĄDRY ARTYKUŁ........

Oto rady zaczerpnięte z książki Andrew i Carole Calladine’ów „Raising Silbings” („Wychowanie rodzeństwa”):

1. Starajcie się unikać kary fizycznej, bez względu na to, czy macie jedno dziecko, czy więcej. Ona po prostu uczy dzieci, że jeżeli jesteś większy, to masz prawo uderzyć.

2. Jeżeli dochodzi do awantury między dziećmi, nastaw budzik na pewien okres, podczas którego rodzeństwo będzie rozdzielone. Ten czas pozwoli Tobie samemu powstrzymać się od gderliwych uwag. Jeżeli po wznowieniu zabawy w dalszym ciągu trwają przepychanki, trzeba sięgnąć po bardziej stanowcze środki.

3. Jeżeli zasady życia w rodzinie zostaną poważnie naruszone, odbierzcie dzieciom na jakiś czas część ich domowych przywilejów (oczywiście oznacza to, że najpierw trzeba te zasady ustanowić).

4. Usuńcie na jakiś czas rzeczy będące przedmiotem sporu.

5. W razie czynnej napaści jednego z członków rodzeństwa na inne, krępujcie swobodę ruchów.

6. Dawajcie wiele zadań szczególnie skorym do bójki dzieciom, aby ukierunkować ich agresję i dać konstruktywne ujście rozpierającej jej energii.

7. Nauczcie się ignorować gry, mające na celu przyciągnięcie uwagi rodziców, jakie prowadzą bracia i siostry.

8. Jeżeli spór powstaje wokół kolejności robienia jakichś rzeczy, zastosujcie losowanie.

9. O ile to możliwe, wkraczajcie w narastający spór, zanim zdąży wybuchnąć z pełną siłą i wymknie się spod kontroli.

10. Jeżeli kłótnia jest szczególnie gwałtowna, rozdzielcie dzieci na tak długo, aż będą mogły znowu spokojnie bawić się razem.

11. Odejdźcie na bok, jeżeli sami czujecie rozdrażnienie. Zaprowadzanie porządku i dyscypliny udaje się najlepiej, kiedy mówicie spokojnym głosem i w pełni nad sobą panujecie.

12. Chwalcie, chwalcie i jeszcze raz chwalcie, gdy tylko jest ku temu okazja.

13. Jeżeli jakaś czynność jest powodem sporu, należy zaproponować inną. Dajcie dzieciom coś lepszego do roboty.

14. Nakłaniajcie dzieci do zamiany ról, aby miały okazję zrozumieć, jak czuje się to drugie z rodzeństwa.

15. Uczcie dzieci potęgi słowa, umiejętności ugody, kompromisu, umowy.
Opracowanie na podstawie książek, do których lektury gorąco namawiam:
1. „Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat” (część 1) Frances L.Ilg, Lousie Bates Ames, Sidney M. Baker; Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne; 2000
2. „Raising Siblings” Andrew and Carole Calladine,New York, Delacorte; 1979


- Joanna Kawałko
Pedagog Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego SRK w Szczecinie

„V Zjazd Rodzin Adopcyjnych – Biuletyn”, Szczecin 11 wrzesień 2004 rok
gocha27
Posty: 3308
Rejestracja: 26 kwie 2004 00:00

Re: Druga i kolejna "ciąża" adopcyjna!!

Post autor: gocha27 »

To ja tylko zaktualizuję swój wpis.... od 2 mcy mieszka z nami młodszy braciszek Blondasa :)
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Moja adopcyjna droga”