Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?

Archiwum forum "Adopcyjne dylematy"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

darioosheck
Posty: 4
Rejestracja: 06 mar 2012 14:38

Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?

Post autor: darioosheck »

Dzien dobry wszystkim.

Jak zapewne większość z Was wie, od 1 stycznia tego roku weszła nowa ustawa:
USTAWA Z DNIA 9 CZERWCA 2011 O WSPIERANIU RODZINY
I SYSTEMIE PIECZY ZASTĘPCZEJ
Opis i komentarz przedstawiam poniżej:

http://twoja-adopcja.home.pl/dzialprawny/dp14.pdf

Nie do końca jednak jestem w stanie zrozumieć pomimo przeczytania tego wszystkiego, czy wprowadzenie tej ustawy bedzie lepsze dla rodziców chcących adoptować i dzieci, które są przeznaczone do adopcji? Oczywiście wiadomo, że na całe województwo będzie tylko 1 ośrodek adopcyjny, ale jaki to bedzie miało wpływ na czas oczekiwania na dziecko? Totalnym chamstwem jest wg. mnie wprowadzenie przez rząd dużej opłaty za szkolenie (150% minimalnej krajowej!!!)

Kilka dni temu byłem z żoną na pierwszej rozmowie dot. adopcji i osoba z którą rozmawialiśmy powiedziała nam, że od momentu złożenia wniosku, trzeba czekać ok. ROKU (!!!) na pierwszy kontakt Ośrodka z nami. Dopiero PO ROKU rozpoczyna się procedura (badania, wywiad, szkolenie itp.). Cały ten drugi krok trwa znowu ok. roku...i cały proces adopcji do momentu pierwszego kontaktu z dzeickiem trwa ok 2 - 2,5 roku!!! Załamało nas to niesamowicie.
...
Mam w związku z tym pytanie do Was. Czy ktoś podejmował się już może w nowym roku procedury adopcyjnej? Jeśli tak, prosze o informacje od Was czego się dowiedzieliście na temat czasu oczekiwania i tego, co wniosła nowa ustawa.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wanielka
Posty: 3827
Rejestracja: 17 gru 2007 01:00

Re: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej?

Post autor: wanielka »

darioosheck przepraszam, jeżeli nie zabrzmi to miło, ale czego się spodziewałeś :?: że adoptujecie w kilka miesięcy :?: już teraz w wielu ośrodkach czeka się na dziecko po kilka lat, nawet 4-5, więc to, że od pierwszego kontaktu z OAO do adopcji minie 2,5 roku to i tak dobry wynik :) zawsze jeszcze możecie zadzwonić do kilku innych OAO i zapytać jak tam to wygląda. no i czekanie i cierpliwość wpisane są w rodzicielstwo adopcyjne :mrgreen:
w ciszy i cierpliwości jest wasza siła...
gapka6
Posty: 52
Rejestracja: 25 lut 2012 23:36

Re: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej?

Post autor: gapka6 »

darioosheck nie złość się, ale nie odrobiłeś lekcji na temat procedur adopcyjnych w naszym kraju...było wooooolno, niespiesznie, a teraz jest jeszcze ciekawiej - raz terminy wyyyydłużone, dwa płatne szkolenia, mniejsza liczba ośrodków.
Rada wanielki jest godna polecenia - popytajcie w innych ośrodkach. Powodzenia, uszy do góry i cierpliwości.
darioosheck
Posty: 4
Rejestracja: 06 mar 2012 14:38

Re: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej?

Post autor: darioosheck »

Nie,właśnie nie o to mi chodziło, ze zaadoptuje w kilka miesięcy. Nie spodziewałem się po prostu że od samego dnia złożenia czeka się rok na samo rozpoczęcie procedury! Mam przypadki adopcji w mojej rodzinie i wujkowie czekali około 1 roku od momentu złożenia wniosku. A mieli 40 lat!
My mamy 27 lat i po prostu dla mnie to był szok, że ok. 2,5 roku będziemy musieli czekać:(

Dodane -- 06 Mar 2012 22:00 --

No dobrze. Ale co macie na mysli mowiąc o innych ośrodkach. Chodzi wam o inne województwo? Czy jest coś takiego w ogóle możliwe? Czy jest możliwe złożenie wniosków do kilku wojewódzkich ośrodków jednocześnie?
Awatar użytkownika
wanielka
Posty: 3827
Rejestracja: 17 gru 2007 01:00

Re: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej?

Post autor: wanielka »

darioosheck może napisz skąd jesteś, przynajmniej region PL, wtedy będzie można doradzić gdzie macie się udać ;) nie ma rejonizacji OAO, ale im dalej tym staje się to trudniejsze organizacyjnie.
w ciszy i cierpliwości jest wasza siła...
darioosheck
Posty: 4
Rejestracja: 06 mar 2012 14:38

Re: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej?

Post autor: darioosheck »

My jesteśmy z trójmiasta. tylko pamiętaj, że w związku ze zmianą ustawy jest 1 ośrodek na 1 województwo!
Awatar użytkownika
wanielka
Posty: 3827
Rejestracja: 17 gru 2007 01:00

Re: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej?

Post autor: wanielka »

darioosheck pisze:My jesteśmy z trójmiasta. tylko pamiętaj, że w związku ze zmianą ustawy jest 1 ośrodek na 1 województwo!
nie ma 1 ośrodka na 1 województwo na szczęście, choć takie plany były :) u nas na Śląsku są przynajmniej 4, więc nie jest źle. mieszkam po drugiej stronie PL więc ośrodków nie doradzę, ale pewnie ktoś się odezwie i wskaże gdzie możecie się udać. powodzenia ! :)
w ciszy i cierpliwości jest wasza siła...
darioosheck
Posty: 4
Rejestracja: 06 mar 2012 14:38

Re: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej?

Post autor: darioosheck »

ok, dziekuje ci:)
gapka6
Posty: 52
Rejestracja: 25 lut 2012 23:36

Re: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej?

Post autor: gapka6 »

poszukaj jakiegoś "regionalnego centrum polityki społecznej" w gdańsku (rcps, pcpr itp) bo większość tych instytucji zamieszczała na swoich stronach info na temat reorganizacji adopcji. Poza tym poszukaj na stronach TPD - podają tam adresy ośrodków adopcyjnych w całej Polsce. No i jeszcze możesz popytać w innych województwach ponieważ ustawa teoretycznie nie zakłada rejonizacji adopcji, ale w praktyce pewnie nastąpi rejonizacja. Powodzenia.
Awatar użytkownika
hakunamatata
Posty: 199
Rejestracja: 15 lut 2012 20:05

Re: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej?

Post autor: hakunamatata »

darioosheck my tez niedawno rozpoczęliśmy procedurę w Łodzi i usłyszeliśmy mniej więcej to, co Wy. Tzn. na pierwszy kontakt byc może doczekamy się szybciej, ale ten czas jest mocno nieokreślony ("może za 4 miesiące"), ale i tak kurs prawdopodobnie dopiero za rok. Czas oczekiwania na dziecko 2,5 roku z opcją wydłużenia (od momentu zapisania się do OA). W Łodzi są jeszcze 2 inne ośrodki i wiem od innych osób z Bociana, że np. procedura idzie błyskawicznie, ale to raczej nie wplynie na łączny czas oczekiwania na dziecko i też będzie dłuuuugi.Ja się pocieszam, ze może to lepiej, ze to jest w naszym OA tak rozwleczone, bo gdyby wszystkie formalności i kurs załatwili w kilka miesięcy, to potem bysmy po 2 lata samego czekania mieli.
Także cierpliwości i może rzeczywiście zbadaj temat w innych placówkach.
Pozdrawiam i powodzenia
luty 2012 pierwsza wizyta w OA
wrzesień 2012 kwalifikacja na kurs
luty 2013 kurs
maj 2013 Groszek
grudzień 2016 znów czekamy
luty 2018 Fasolka

"To nie my daliśmy Ci życie,
To życie dało Cię nam."
Awatar użytkownika
Tulipek
Posty: 51
Rejestracja: 20 paź 2008 00:00

Re: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej?

Post autor: Tulipek »

Na pocieszenie można dodać, że jak dziecko już się odnajdzie, to nawet najdłuższy czas oczekiwania idzie w niepamięć :)
Awatar użytkownika
hakunamatata
Posty: 199
Rejestracja: 15 lut 2012 20:05

Re: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej?

Post autor: hakunamatata »

Tulipek dobrze powiedziane :D
luty 2012 pierwsza wizyta w OA
wrzesień 2012 kwalifikacja na kurs
luty 2013 kurs
maj 2013 Groszek
grudzień 2016 znów czekamy
luty 2018 Fasolka

"To nie my daliśmy Ci życie,
To życie dało Cię nam."
Awatar użytkownika
Gość

Re: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej?

Post autor: Gość »

wanielka pisze:nie ma 1 ośrodka na 1 województwo na szczęście, choć takie plany były
a jednak tak jest w woj. pomorskim jest tylko jednej ośrodek publiczny i jest to własnie ten wojewódzki a drugi ośrodek jest tez w Gdańsku jest to fundacja dla rodziny i to w naszym województwie na tyle.
Awatar użytkownika
wanielka
Posty: 3827
Rejestracja: 17 gru 2007 01:00

Re: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej?

Post autor: wanielka »

nela81 pisze:a jednak tak jest w woj. pomorskim
to, że jest tak w jednym województwie nie znaczy, że dotyczy to całego kraju. u nas OAO jest więcej ;)
w ciszy i cierpliwości jest wasza siła...
Awatar użytkownika
Gość

Re: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej?

Post autor: Gość »

wanielka wiem, ale akurat daroi jest z Trójmiasta
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Adopcyjne dylematy”