Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?

Archiwum forum "Adopcyjne dylematy"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Awatar użytkownika
Krysiak_74
Posty: 563
Rejestracja: 09 kwie 2005 00:00

Re: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej?

Post autor: Krysiak_74 »

W województwie podkarpackim jest też tylko jeden ośrodek :( Na dodatek od stycznia nie było ani jednej adopcji dziecka małego (sądy nie podejmują decyzji o odebraniu praw, bo czekają na tzw asystentów rodziny. Jak dla mnie jest tragicznie :roll:
Rodzinka w komplecie :)
Awatar użytkownika
Gość

Re: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej?

Post autor: Gość »

Tak czytam co piszecie i nasuwa mi się kilka spostrzeżeń.

Po pierwsze założenia teoretycznie nowej ustawy by dziecko pozostawało w rodzinie jak najdłużej to utopia. Decydując się na adopcje człowiek chciał, nie chciał poznaje historie różnych dzieci, które są w rodzinach biologicznych i na dobre to bynajmniej nie wychodzi bo rodzice a nawet rodzina jest w zaklętym kręgu alkoholowym lub narkotycznym.

Po drugie dzieci do adopcji zawsze będą bo cały czas zostają dzieci w szpitalach a sądom, rzadziej ale zdarza się odbierać prawa.

Po trzecie czytając ustawę odnoszę wrażenie że była tworzona w sejmowej restauracji. Zapis przejściowy decydujący o zostaniu bądź nie ośrodka w moim odczuciu jest niekonstytucyjny i nierówno traktuje podmioty publiczne i niepubliczne. A wskazanie autora tej poprawki nie wiem czy jest możliwe. W przypadku niepublicznych możliwe było zastosowanie dźwigni (zlecanie realizacji zadania publicznego i dofinansowanie ze środków własnych fundacji stowarzyszenia) co nie jest możliwe w publicznym, tu marszałkowie muszą sami znaleźć cały budżet ośrodka,a rząd podrzucił im takie kukułcze jako nie delegując realnych środków finansowych.

W moim regionie z informacji, które różnymi kanałami zdobywaliśmy można było wywnioskować, że efektywność wydania 1 zł publicznej była strasznie rozpięta.

Po czwarte OA to ludzie i czy dane będzie lepsze czy gorsze prawo najsłabszym lub najmocniejszym elementem jest personel OA. W moim regionie pomimo pierwotnych zgrzytów jeden jedyny ośrodek wiem, że wystartował i działa. Działa to znaczy dokańcza i rozpoczyna w 2012 roku procedury a "kolejka" się zmniejsza (dokonano już w pierwszym kwartale znaczącą część zeszłorocznej całej liczby adopcji) - zatem jednak można. Brakuje jednak szkoleń i wynika to z tego co się zorientowałem z lekkiego zawieszenia spowodowanego brakiem jeszcze akceptacji programów kursów.

Jeden ośrodek bez wątpienia to utrudnienie dla rodziców z regionu, którzy mają szanse na kontakt z biurem i dwiema filiami. Jest trudniejsza sytuacja dla rodziców z kwalifikacjami, którzy nie są znani dla pracowników ośrodka bo OA musi ich "poznać" na nowo.

Podsumowując jeśli ludzie zajmujący się adopcją robią to z powołania to pomimo naszej polskiej bryndzy jest szansa dla rodziców czekających na swoje szczęście. Niezrozumiałym jest dla mnie sprinterski ustawodawczy finisz w kwestii adopcyjnej. Stworzono nowe prawo zapominając o aktach wykonawczych i środkach na realizację.

Tak na marginesie nie mogę pojąć że jeszcze w końcówce zeszłego roku były ośrodki, które nie rozpoczynały kursów mając kandydatów tylko czekały na ..... Właśnie nie wiem na co, cud, zamknięcie? A były inne, które szkoliły do końca 2011 roku, tym samym przyspieszając szansę na rodzicielstwo dla chętnych z 2011 roku.

Szkoda, że my jako rodzice rozpoczęliśmy płacz już nad rozlanym mlekiem a nie zjednoczyliśmy się w batalii o rozsądne podłoże prawne w momencie podpisania przez Pana Prezydenta tego bubla prawnego. Szlag mnie trafiał słysząc polityczny bełkot obrońców ustawy. My stoczyliśmy przegraną walkę o nasz ośrodek, któremu jak wielu innym zabrakło 2 adopcji by "przeżyć". Jednak w obliczu naszych rzeczowych zarzutów i wątpliwości włączyliśmy sumienie w podejmowaniu rozsądnych decyzji. Dzisiaj pomimo wcześniejszych obaw widzimy, że jest trudniej zostać rodzicem jednak jest to na szczęście możliwe dzięki oparciu OA na ludziach, którzy czują ten trudny dla nas temat. Dziś ludzie ze zlikwidowanych dobrych ośrodków albo zasilili grono bezrobotnych lub pracują w dziedzinach "około" opiekuńczych i oświatowych - szkoda, że w tak łatwy sposób zrezygnowano z wielu wartościowych ludzi. Dzisiaj nawet danie możliwości na odbudowę placówek niepublicznych nie poprawi sytuacji bo potencjał niestety został stracony.
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej?

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowni Państwo,
przeproaszam, że "wcinam się" na nie swoim formu, ale musze skomentowac wpis P. Wojteczka. Wszystko się zgadza, jest tak, jak Pan pisze. Chciałabym przy tej okazji dodać, odnosząc się do konstatacji autora że "szkoda, ze rodzice się nie zjednoczyli". Otóż na etapie projektu ustawy zjednoczyły się ośrodki adopcyjne tworząc Koalicję Ośrodków Adopcyjno-OPiekuńczych. I co ? i nic. prawie dwa lata przedstawiciele siedzili w sejmie i prosili poslów o namysł (juz o tym pisałam nieraz). Jeszcze w tym roku nasi przedstawiciele uczestniczyli w pracach komicji sejmowej, która nowelizowała (już !) ustaę, aby nadać jej bardziej logiczne ramy. Jedyne, co się udało, to zmienić zapisa o odpłatności za szkolenia - nie będą platne. Poza tym nic. To się nazywa "brak woli politycznej". Pozdrawiam ze smutkiem, D.Dominik
Awatar użytkownika
hakunamatata
Posty: 199
Rejestracja: 15 lut 2012 20:05

Re: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej?

Post autor: hakunamatata »

Pani Doroto, czy to znaczy, że jednak nie będziemy płacić tych 2200 zł za szkolenia?
Z góry dziękuję za odpowiedź
luty 2012 pierwsza wizyta w OA
wrzesień 2012 kwalifikacja na kurs
luty 2013 kurs
maj 2013 Groszek
grudzień 2016 znów czekamy
luty 2018 Fasolka

"To nie my daliśmy Ci życie,
To życie dało Cię nam."
Awatar użytkownika
Gość

Re: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej?

Post autor: Gość »

Zatem typowo polskie konsultacje społeczne. Szkoda, że Polską rządzi tzw. interes polityczny a nie zdrowy rozsądek.

Zanim nie zacznie się rozliczać "naszych" delegatów we władzach ustawodawczych z efektów ich owczego głosowania to będziemy dreptać do tyłu.
Ja swoje już wiem, że przy nadarzającej się okazji za niecałe cztery lata odpytam co mieli w głowach parlamentarzyści podnosząc rękę w głosowaniu między innymi tego bubla prawnego. :firing:
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej?

Post autor: OAO Rzeszów »

Witam, nie będzie odpłatności za szkolenia. Odsyłam do sprawozdań z sejmu i komisji sejmowych. Pozdrawiam, D.Dominik
Awatar użytkownika
Gość

Re: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej?

Post autor: Gość »

No chyba, że na drodze między komisją sejmową a drukarnią pomiesza się tekst :roll: i będzie tak jak z zapisami przejściowymi ustawy obecnie obowiązującej dotyczącymi ilości zakończonych procesów adopcyjnych wymaganych do "przeżycia" OA.

Zapis się pojawił i nikt nie chce się przyznać do autorstwa. Zatem trzeba zaczekać na wersję dokumentu przekazanego do głosowania.

Tak na marginesie. Sama kasa za szkolenie jest chyba najmniejszym problemem (rodziny i tak muszą spełniać wiele wymagań a często na próby realizowania swoich marzeń o rodzicielstwie wydawały trochę większe sumy). Jeśli opłaty przeznaczane były by na finansowanie sprawnego działania systemu adopcyjnego to mi osobiście nie było by żal tych pieniędzy.
Awatar użytkownika
hakunamatata
Posty: 199
Rejestracja: 15 lut 2012 20:05

Re: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej?

Post autor: hakunamatata »

Oczywiście, że nie chodzi o pieniądze i jeśli byłyby rozsądnie wykorzystywane, to ja tez nie mam nic przeciwko. Ale zdaję się, że w ustawie przed nowelizacją nie było to takie oczywiste. Ale może się mylę.
luty 2012 pierwsza wizyta w OA
wrzesień 2012 kwalifikacja na kurs
luty 2013 kurs
maj 2013 Groszek
grudzień 2016 znów czekamy
luty 2018 Fasolka

"To nie my daliśmy Ci życie,
To życie dało Cię nam."
JANINKA
Posty: 9
Rejestracja: 20 lut 2012 14:15

Re: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej?

Post autor: JANINKA »

Wojteczek pisze:Tak czytam co piszecie i nasuwa mi się kilka spostrzeżeń.

Dziś ludzie ze zlikwidowanych dobrych ośrodków albo zasilili grono bezrobotnych lub pracują w dziedzinach "około" opiekuńczych i oświatowych - szkoda, że w tak łatwy sposób zrezygnowano z wielu wartościowych ludzi. Dzisiaj nawet danie możliwości na odbudowę placówek niepublicznych nie poprawi sytuacji bo potencjał niestety został stracony.
Dziś Główny Urząd Statystyczny ogłosił kolejny Raport na temt bezrobocia: WZROSŁO dość sporo.
Czyli nasi wspaniali reprezentanci narodu i woli społeczeństwa osobiście się do tego przyczynili.
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Adopcyjne dylematy”