urlop wychowawczy - konieczność?

Archiwum forum "Adopcyjne dylematy"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Zablokowany
bneqak
Posty: 1
Rejestracja: 12 kwie 2011 21:16

urlop wychowawczy - konieczność?

Post autor: bneqak »

witam,
jestem w trakcie procedury adopcyjnej. Od koleżanki, która już kilka lat temu adoptowała dziewczynkę dostaję dużo wskazówek. Między innymi powiedziała mi, że koniecznie trzeba iść na urlop wychowawczy, nie koniecznie na całe 3 lata, ale jak najdłużej. Twierdzi, że jeśli powiem w ośrodku, ze zaraz po macieżyńskim chcę wrócić do pracy to mogę się zdyskwalifikować. Nawet jesli dzieckiem miałaby się opiekować babcia. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że im dłużej będę w domu z dzieckiem tym lepiej, ale ze względów finansowych nie będę mogła sobie pozwolić na wychowawczy. Mamy dwie babcie, które bardzo chętnie pomogą w opiece nad maleństwem. Nie chiałabym też kłamać w ośrodku, bo uważam, że nie na tym rzecz polega.

Napiszcie proszę jakie są Wasze doświadczenia i jaki stosunek mają ośrodki adopcyjne do powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim.
Awatar użytkownika
Michurajki
Posty: 333
Rejestracja: 25 sty 2011 22:55

Re: urlop wychowawczy - konieczność?

Post autor: Michurajki »

Witam,
my już po procedurze :D , jeżeli chodzi o pytanie które u nas też padło co po urlopie macierzyńskim :?: razem z mężem odpowiedzieliśmy że babcie są chętne nam pomóc w opiece nad synkiem, (są na emeryturach mają dużo wolnego czasu :hihi: ). Panie z OAO były bardzo zadowolone że nie mówimy o opiekunce (tak powiedziały) że relacje z rodzinką są jaknajbardziej ok, a o to przecież chodzi. Powiedziały również że w dzisiejszych "czasach" o pracę coraz trudniej i lepiej nawet jak mama wraca do pracy, bo budżet domowy jest wyższy i można zaspokoić wszystkie potrzeby dziecka.

Ja, napewno w tej sytuacji bym nie klamała, (nie wiem czy to wasze pierwsze dziecko?) a co będzie jeśli za parę lat stwierdzicie że chcecie drugie dziecko :?: nie wiem skąd ale te Panie są bardzo dobrze poinformowane myślę że zbierają wywiad u pracodawców, może sąsiadów, nie wiem.

Najważniejsze jest jednak to że mamy naszego malca w domku, dzięki Panią z OAO. A dodam że adopcja miała miejsce w tym roku kalendarzowym.
Pozdrawiam :D
Mama cudownego Synka i ... cudownej Córeczki
Awatar użytkownika
Bird2
Posty: 4
Rejestracja: 19 sie 2009 00:00

Re: urlop wychowawczy - konieczność?

Post autor: Bird2 »

Kiedy w naszym domu pojawiła się nasza cudna córeczka oczywiście poszłam na urlop macierzyński, kŧóry kończył się w połowie lipca a potem wzięłam jeszcze urlop wychowawczy do końca wakacji - no bo szkoda lata na pracę kiedy można ten czas spędzać na wspólnych spacerach :))) i wróciłam do pracy z początkiem września.
Dla mnie dobrym wyjściem była możliwość powrotu do pracy na 3/4 etatu - tylko od razu określiłam czas trwania tej zmiany (ja wybrałam 12 miesięcy) żeby potem nie było problemu z powrotem na cały etat. Dzięki temu wypracowałam kompromis bo wróciłam do pracy a jednocześnie mogłam jednak więcej czasu poświęcić malutkiej - takie obecnie są możliwości wynikające z przepisów Kodeksu Pracy. A co do mówienia prawdy to ja nawet w czasie rozprawy sędzinie powiedziałam, że muszę wrócić do pracy nawet ze względów czysto finansowych a dzieckiem będzie opiekować się babcia i nie było żadnych problemów.
Myślę, że ludzie wokół nas są już coraz bardziej otwarci na adopcję, coraz więcej wiedzą i rozumieją.
Pozdrawiam i życzę powodzenia :wink:
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Adopcyjne dylematy”